Od proleća do jeseni možete videti veliki broj oglasa za poklanjanje mačića, ili čak i sami napolju možete naići na neku čupavu grudvicu kojoj ne možete da odolite. Pre nego što odlučite da usvojite macu, jako je važno da se zapitate: možete li, i želite li, da preuzmete na sebe obavezu da brinete o tom biću tokom čitavog njegovog života? Jer, kao što nas je naučio Mali princ, “ti si zauvek odgovoran za ono što si pripitomio”.
~NAVIKE~
Mačke ne moraju da se svakodnevno izvode u šetnju kao psi, i to je sigurno jedan od razloga zašto njihova popularnost kao kućnih ljubimaca raste. S druge strane, ako do sada niste imali mačke, treba da se pripremite za neke njihove specifičnosti.
Grebanje je za mačku prirodna potreba, čije zadovoljavanje je važno za fizičko i psihičko zdravlje našeg ljubimca. Ako ne želite da maca grebe nameštaj ili tepihe, treba da joj obezbedite privlačniju alternativu. Postoji više vrsta grebalica, i pri njihovom odabiru treba da uzmete u obzir dva parametra: nagib i stabilnost. Ako je grebalica u vidu prostirke, kao tepih, treba da je na neki način fiksirate tako da se ne podiže sa poda dok je mačka grebe. Mačkama ponekada prija da grebu vertikalne predmete, pa je dobro da imate i jednu takvu grebalicu, dovoljno visoku da se mačka uspravi dok je grebe, i dovoljno stabilnu da ne može da je pomeri ili obori.
Kad smo kod privlačnijih alternativa: razmislite o usvajanju dvoje mačića iz legla. Osim što će vam priuštiti sate i sate zabave dok ih gledate kako se igraju, ližu jedno drugo i spavaju zajedno, setite se da je mačka lovac. Svoje lovačke veštine svakodnevno usavršava kroz igru, a kada nema drugu, privlačniju “lovinu”, izbor pada na vas. Krvave potkolenice nakon zasede iza ćoška, i izgrebane ruke nakon pokušaja maženja su realnost jednog broja vlasnika usamljenih mačaka. Brat ili sestra iz legla će vašoj maci biti mnogo interesantnija lovina, a što je još bolje i druga strana će uživati u tim “napadima” – vama će dolaziti samo da se maze. Možete se i vi uključiti u igru bacajući im loptice od zgužvane aluminijumske folije, ili se oprobati u “pecanju mačaka”, uz pomoć igračke, štapa i uzice kojom vežete igračku.
Stigli smo do još jedne razlike u odnosu na držanje pasa kao kućnih ljubimaca, a to je da mačke ne izlaze napolje da vrše nuždu. Čak i ako mačka inače izlazi napolje, desiće se da joj se u nekom trenutku jednostavno ne izlazi, i potražiće način da to obavi u kući. Zato od prvog dana treba da imate spreman toalet za mačke, na mirnom mestu u stanu koje je mački uvek dostupno. Obično je to neki ćošak, ali ako ste u mogućnosti da postavite posudu sa posipom na mirno mesto koje je zidom zaklonjeno samo sa jedne strane, uradite to. Da bi mačka redovno koristila WC za mačke važno je da se u njemu oseća bezbedno, a ključni faktor mačjeg osećaja bezbednosti je da imaju otvoren prostor za bekstvo. Idealno bi bilo da koristite posip bez mirisa, jer mirisi koji ljudima prijaju mogu da iritiraju osetljivi mačji njuh.
Posude za hranu i vodu treba držati dalje od posipa, mada mogu biti u istoj prostoriji. Najkorisniji trik kod izbora posuda za hranu je da zamislite da ćete vi iz njih jesti bez korišćenja ruku. Dakle, to treba da budu plitki tanjirići, jer mačkama smeta kada im brkovi dodiruju zidove dubokih posuda. Vodu treba što češće menjati, i truditi se da posuda sa vodom uvek bude puna. Biće vam lakše da podižete i spuštate posudu sa vodom ako za tu namenu macama poklonite neku svoju šolju sa ručkom. One će svakako naći način da piju iz vaše šolje, tako da je bolje da se odmah predate.
~ZDRAVLJE~
Ubrzo nakon što mače dođe u vaš dom, nosićete ga kod veterinara na čišćenje od parazita i vakcinaciju, tako da bi bilo dobro da odmah nabavite transporter. Vakcinacija se ponavlja jer se ne može sa sigurnošću znati da li je mače nakon prve vakcinacije razvilo imunitet. Čak i ako mače živi u stanu i nikad ne izlazi napolje, obavezno ga vakcinišite, jer se smrtonosni parvovirus može uneti spolja na obući.
Jedan od zdravstvenih problema oko kog postoji veliki broj nedoumica je toksoplazmoza. Zablude u vezi sa njom su razlog zašto jedan broj mačaka vlasnici nažalost izbacuju iz kuće koja je trebalo da im zauvek bude dom. U pitanju je parazitska infekcija koja je opasna za žene koje je prvi put dobiju u trudnoći (zato je dobro proveriti da li imate antitela u krvi, jer ako ih već imate, onda nemate razloga za brigu). Ako mačka pojede termički neobrađeno meso (najčešće su zaražene jagnjetina, svinjetina i jaretina) ili divlju životinju zaraženu toxoplasmom gondii, počeće da u izmetu izbacuje oociste nakon 3 do 10 dana, i to izbacivanje će trajati 10 do 14 dana. Oociste u mačjem izmetu nisu zarazne dok ne odstoje najmanje 24 časa, kada prelaze u oblik zarazan za ljude i druge životinje. Da bi se čovek zarazio potrebno je da proguta oocistu koju je mačka izbacila pre 24 časa (ili ranije). To znači da čak ni direktan kontakt sa mačjim izmetom ne može da dovede do zaraze ako se posip čisti dva puta dnevno.
Ako ste 1) trudni, 2) nemate antitela na toksoplazmozu, i 3) imate razloga da verujete da je vaša mačka bila u prilici da jede termički neobrađeno potencijalno zaraženo meso, sledeće četiri nedelje nosite rukavice za jednokratnu upotrebu dok čistite mačji WC, ili još bolje neka drugi član domaćinstva preuzme tu obavezu. Izvor zaraze je mačji izmet, a ne sama mačka. Nije potrebno izbegavati mačke u trudnoći, dovoljno je izbegavati kutiju sa posipom. Od ostalih mera predostrožnosti, ne jedite termički neobrađeno meso (npr. domaću pršutu), temeljno perite voće i povrće koje je dodirivalo zemlju, nosite rukavice ako radite u bašti, i perite ruke pre obroka.
Sterilizacija odnosno kastracija mačaka je veoma važna stvar koju možete da uradite za njihovo zdravlje. Jedan broj vlasnika odlučuje da se njihove mace razmnožavaju, što doprinosi slabijim izgledima da će mace sa ulice naći dom. Sterilizacijom pre nego što mače dostigne polnu zrelost (a to je uzrast oko 6 meseci) sprečava se razvoj određenih tumora koji su u visokom procentu slučajeva smrtonosni, a ta procedura ne ostavlja negativne posledice ni na mužjake ni na ženke.
U odraslom dobu postoji mogućnost da mačka dobije bolest desni. Ukoliko primetite zadah iz macinih usta, ili ako ima problem sa žvakanjem hrane, potrebno je da veterinar proveri da li joj je potrebno čišćenje zuba.
~RIZICI~
Mačke su čupave, tople, mekane, mirišljave lopte radosti. Ali ako se odlučite da usvojite mačku, to nije bez rizika. Rizikujete da postanete osoba koja mačke naziva čupavim, toplim, mekanim, mirišljavim loptama radosti. Rizikujete i da vam u srcu zauvek ostane praznina u obliku mačke kada vaša ljubimica ugine. Ako ste spremni na to, onda ste dovoljno hrabri da usvojite macu. Kažu da je čovek pripitomio mačku da bi imao privilegiju da mazi lava. A to smeju samo hrabri.
Mačka je savršen kućni ljubimac. Imao sam mačku kao dete, uginula je u dubokoj starosti, danas imam mačka koji ima oko 4god, podigao sam ga dok je bio mače siroče. Od mačaka nisam nasledio nikakvu bolest, rekao bih da sam od njih dobio samo veći imunitet,…
Ovaj tekst je predivan 🙂 Hvala Ivana sto si ga podelila sa nama :*
Drago nam je da vam se tekst dopao! 🙂