Na uspešnost prodaje predmeta, pored njegove atraktivnosti, najviše utiču fotografija i opis. O fotografisanju predmeta smo pisali ranije, pa je sada vreme da se osvrnemo na opis.
Koliko zapravo vredi dobar opis na predmetu?
Odgovor je vrlo jednostavan – mnogo.
Koliko stavki je potrebno da ispuni dobar opis?
Samo dve.
Pa da vidimo šta to čini opis dobrim?
1) Realno predstavljeno stanje predmeta, pogotovu ukoliko je predmet polovan. Potrudite se da navedete svaku ogrebotinu, savijenu stranicu, pukotinu, nagnječenje, izvučen konac i sl. Mnogim kupcima takva oštećenja neće praviti problem sve dok su upoznati sa njima, a biće vrlo neprijatno iznenađenje ukoliko to nije navedeno, a sačeka ih na kupljenom predmetu.
Informacije koje mogu dodatno biti od koristi: koliko predmet nije korišćen, kako je i gde čuvan, da li je održavan u tom periodu.
2) Dovoljno informacija o samom predmetu (ni previše ni premalo) – Pokušajte da predmet približite i kupcima kojima ta vrsta predmeta nije oblast interesovanja. Tako da, ukoliko prodajete na primer smart televizor, pored same oznake televizora “jednostavnim jezikom” predočite kupcu da preko njega može surfovati internetom, koje aplikacije ima (Netflix i HBO za gledanje filmova i serija, YouTube i drugo) i koje su druge njegove prednosti.
Postoji veliki broj kupaca koji ne kupuje ciljano, već razgleda ponudu na Limundu i Kupindu u potrazi za nečim zanimljivim. Ukoliko dovoljno dobro približite svoj predmet takvom kupcu, u velikoj meri povećavate šansu za njegovu prodaju.
Isti slučaj je i sa knjigama, napišite ukratko o čemu se u knjizi radi, ali ukratko. 🙂 Naznačite sadržaj knjige u opisu ili na fotografiji. Zašto bi dopustili da kupac koji je došao do vašeg predmeta mora da ode na drugo mesto kako bi dobio više informacija?
Šta donosi izostanak dobrog opisa ili opisa uopšte?
Ništa. Takav predmet najverovatnije i neće doći do svog kupca. Istina je da je postavljanje predmeta na ovaj način najefikasnije za prodavca, ali je sa druge strane potpuno neisplativo. Kupac predmet ili neće prepoznati ili ga neće pronaći putem pretrage. Odustaće od kupovine jer nedostaje previše informacija koje su mu od značaja da bi se za kupovinu opredelio.
Zašto se ne isplati “šminkati” opis i fotografije?
Možda ćete za to dobiti koji dinar više, ali ćete zbog toga imati vrlo nezadovoljnog kupca. Na taj način, umesto da on u narednom periodu od vas kupi još nekoliko stvari, zaobići će vas u širokom luku.
Pripremite se da svoje vreme nakon te saradnje uložite u rešavanje reklamacije i prepisku sa nezadovoljnim saradnikom. Takvu saradnju će označiti i negativna ocena, pa i mogućnost blokade naloga.
Uložite svoje vreme u dobar opis. Pomozite kupcu da što lakše nađe vaš predmet i opredeli se za kupovinu. Pišite opise kao za sebe. Napišite sve što biste vi voleli da pročitate da se nalazite u ulozi kupca.
Isplati se! 🙂