Fotografije igraju ključnu ulogu u prodaji predmeta! Primerima i konkretnim savetima pokušaću da pokažem da je ova tvrdnja tačna.
Savršena fotografija ne traži dodatna objašnjenja o predmetu, ona govori sve (!), ali nisam se skoro sretao sa savršenim fotografijama – baš kao što davno nisam jeo savršene tulumbe poput onih u balkanskoj. Kako bi tvoje fotografije bile dobre kao pomenute tulumbe, pokušaj da primeniš sledeće savete.
Svaki predmet ima svoju svrhu, ali nije da se ne zapitamo ponekad: “za šta ovo služi?”. Zbog toga je dobro fotografisati predmet u svom radnom, prirodnom okruženju. Pokažite kupcu kako će mu taj predmet ulepšati ili olakšati život.
Razveselite posmatrača – Kakav god predmet da prodajete, fotografija može izmamiti osmeh, makar mali. Zabavne fotografije predmeta se lakše urezuju u pamćenje posetioca i pravilo je da se takvi predmeti prodaju po višim cenama od onih čiji su se prodavci manje trudili.
Budite profesionalni – Ako možete da birate, predmete fotografišite na beloj pozadini, a najbolje svetlo za to je dnevno. Ako na tavanu nemate struje pa ste dnevno svetlo iskoristili kako biste najkvalitetnije pretražili riznicu stvari koje ne koristite godinama, onda će, kada padne noć, za fotografiju poslužiti i dve sijalice ili još bolje dve neonke koje će neutralisati senke, opet na beloj pozadini.
Znate kako izgleda Harvey Dent ( iz Betmena)? To je jedan momak čije je lice podeljeno na dve strane od kojih je jedna jeziva a druga je umiljata. Ako imate predmet koji biste mogli da poredite sa Harvijem, onda je pravi momenat da razmislite iz kog ugla ga snimate. Ne, ne govorim o tome da trebate da ga snimite samo sa lepe strane, već da morate prikazati i vrline i mane predmeta. Ako nešto ne pokažete samo ćete stvoriti problem koji će vam oduzeti dosta vremena.
Takođe, postoji ugao iz koga se vidi estetika predmeta koji prodajete…na tebi je da taj ugao pronađeš…
Ako se veličina predmeta ne može razaznati na osnovu fotografije, postavite predmet poređenja pored. Ponekad, naiđem na predmet koji nikada nisam video. Vidim fotografiju ali ne mogu da kreiram sliku tog predmeta u mojoj ruci, a toliko bi mi značilo kada bih mogao da ga vidim pored nekog upaljača ili kovanice od pet dinara (to i nije toliko važno), jer kad ne znam sve te važne aspekte predmeta, verovatno neću rizikovati. Nije dobro da neko samo pretrči pogledom preko tvoje aukcije, jer možda bi baš on ponudio najviše. Takođe nije dobro porediti predmet nepoznate veličine sa predmetom nepoznate veličine. Jasno je i zašto, a ponekad se i zapitaš: “ma šta se ovde prodaje?”
Bravo za skretanje pažnje na veoma važan segment prodaje. Između predmeta sa fotkom i onog bez nje, uvijek imamo više povjerenja u prvi – čak i ako je ovaj drugi nešto jeftiniji. Potrudite se sami snimiti fotke proizvoda, a ne koristiti one koje već postoje na netu.
Lepo zapažanje @Danijel. Ponekad fotografija sa interneta može da bude dobro rešenje ako je predmet nov i ako smatraš da ta fotografija bolje opisuje predmet koji prodaješ.
:)))) са нета није дозвољено постављати фотке
и не написасте веома битно – како подестит величину фотке, јер се на многим аукцијама дешава да је увећана фотка мања од основне, а има и оних који тако намерно поставе
Pa kad bih imao fotoaparat sa 20 mpx, mozda bi mi slike bile bolje…
@vanja
1.Fotografije sa neta: na “Google Images” imaš opciju “Advanced Search” u okviru koje možaš izabrati flter “Usage rights:” u kojoj označiš “labeled for reuse”
2.Odgovor se nalazi na: Kako umanjiti fotografije
@filip
Slažem se da sa boljom opremom mogu da se naprave bolje fotografje, ali danas se i sa mobilnim telefonom prave mala umetnička dela. Pogledaj kako to radi
Igor
18. новембра 2011. at 16:20
biserx
19. новембра 2011. at 00:31
Aleksandar Marušić
19. новембра 2011. at 23:45
vlajkonen
26. новембра 2011. at 09:49
Aleksandar Marušić
28. новембра 2011. at 11:49
Dragan
11. јануара 2012. at 19:48
Milan
17. јануара 2012. at 23:39
Milan
19. јануара 2012. at 03:15
Aleksandar Marušić
19. јануара 2012. at 08:39
Dusan
14. марта 2012. at 00:16
Cunce
19. марта 2012. at 02:12
mirapav
28. марта 2012. at 20:10
Aleksandar Marušić
29. марта 2012. at 16:34
Dejan
1. априла 2012. at 11:54
Olivera
17. августа 2012. at 12:23
Igor
28. септембра 2012. at 16:52
Aleksandar Marušić
1. октобра 2012. at 10:25
Igor
1. октобра 2012. at 19:28
Aleksandar Marušić
2. октобра 2012. at 09:41
Vladan
22. октобра 2012. at 10:13
vivica
17. новембра 2012. at 08:02
ZDRAGAN
12. јануара 2013. at 18:27
Aleksandar Marušić
14. јануара 2013. at 10:04
Igor
26. маја 2013. at 16:57
ruzica070
9. јула 2014. at 15:55
Povratni ping: 5 utisaka Limundovca kupca iz Niša » Limundo Karaoke
Povratni ping: Osvoji tržište on-line Srbije » Kupindo Blog
Povratni ping: Oslobodi se neželjenih novogodišnjih poklona » Limundo Karaoke
Povratni ping: Kako da poboljšaš prodaju na Limundu? | Limundo Karaoke
Povratni ping: Prvi utisak i pretraga na Limundu | Limundo Karaoke
Povratni ping: Osvoji tržište on-line Srbije
Slike sa neta treba da budu zabranjene iz vise razloga, postavljaju takve slike i ne opisu predmet koji nije u dobrom stanju sto bi se videlo iz originalnih slika a takodje pojedini stavljaju slike originalnog predmeta tako da se ne vide ostecenja, ni to nije dobro.
Ja nisam licitirao vise predmeta bas iz tog razloga sto su lose slikani predmeti zato potrudite se da Vam slike budu realne jer slika 90 % prodaje predmet!
Nekada se bljesak od blica odbije od predmeta (ako je recimo u pitanju displej od telefona) i tako upropasti fotku. To se moze delimicno izbeci tako sto se ispred blica fotoaparata postavi beli papir (A4 format recimo…), ali tako da ne prekrije objektiv, nego samo da difuzuje svetlost.. Ili pak koristiti svetlo koje dolazi sa one strane prozora 🙂
btw. o ovom linku sto je Aleksandar postavio se moze raspravljati. Sa jedne strane tu je telefon, sto je prilicno losije od profesionalnih fotoaparata, ali sa druge strane tu je profesionalna rasveta koja vredi verovatno vise nego dva takva telefona… 😀
Ali da, moze se i sa telefonom napraviti dobra fotka 🙂
@igor, oni koji slike sa interneta koriste da bi prikrili mane i oštećenja predmeta koje prodaju neće biti dugoročno srećni, dobiće negativne ocene ili će morati da vraćaju kupcima novac, a što se realnih slika tiče, ovaj post i jeste napisan baš da bismo pomogli onima koji se bore sa fotografisanjem predmeta.
@biserx nam ocigledno pomaže jer je ovde dao jedan sjajan savet kako da fotografišemo predmet u uslovima slabijeg osvetljenja, a opet da nam blic ne sagori detalje na fotografiji.
Hvala obojici.
Stvarno bi trebalo onemoguciti ljudima da postavljaju slike sa neta, jer ne stoji opravdanje za losu sliku sem kada se fotografise telefonom koji ima manje od 2 mp, jer uz stabilnu ruku i dobro osvetljenje svaki predmet ce ispasti krajnje korektno, barem moja iskustva su takva, jer jos kada sam imao Samsung D 600 sa 2mp, pravio je izuzetne fotografije za takvu kameru, takodje sto se bolje osvetli predmet fotografisanja, manje ce probleme praviti sam blic koji ponekada ume da napravi vise stete no koristi za one koji ne barataju kamerom.
Hvala @vlajkonen, jasno je da se sa skoro bilo kojim telefonom mogu napraviti dovoljno dobre fotografije. Ne opravdavam korišćenje fotografija sa interneta, smatram da se uvek može napraviti makar jedna slika baš tog predmeta, a opet ako se radi o toneru za štampač ili bateriji za telefon, dodatni opis bolje opisuje stanje nego što bi to uradila fotografija. Kao što rekoh,volim da vidim autentične fotografije u svakoj aukciji.
Definitivno sam za originalne fotografije, makar i same kutije ako je predmet prodaje u celofanu. Nailazio sam na fotografije koje se skidaju par desetaka sekundi, ponekad koristi GSM internet i to je zamorno… Hteo bih da pomognem u vezi sažimanja veličine fajla (ne fotografije). Ja radim sa nekim nikonom od 4Mp i fotografije su dosta velike, (prvo što smanjim je rezolucija ali to nije obavezno). Svako ima neki program na kompu za pregled slika, kod mene je XnView (besplatan a ima i portabl verziju).
– Otvorite fotografiju ovim programom
– Izaberite “File” pa “Save as…”
– Kada se otvori prozor za snimanje fajla (slike) dajte neko ime čisto da vidite razliku u veličini (ili dodajte broj postojećem imenu)
– Zatim ispod tog dijaloga kliknite na taster “Options” i otvoriće se novi prozor sa nekim dodatnim podešavanjima.
– U levoj koloni odaberite (ako već nije!) “General” “Read/Write”
– Onda u desnoj pronađite “JPEG” (Uslov je da radite sa JPEG forografijama)
– Pored ove kolone videćete slajder sa procentima koji se kreće od “Lowest” do “Best”
– Postavite na 50% i onda na taster “OK” (taj prozor se zatvara)
– Sada na taster “SAVE” (Nezaboravite da promenite ime slike)
To bi bilo to proverite razliku u veličini a u kvalitetu siguran sam da niste izgubili puno.
Nadam se da će ovo nekome pomoći. Pozdrav Limundovci
Takodje licno fotografisem SVE svoje predmete. Koristim Canon 550D + stativ + “home made” lightbox. Ako prodavac sam fotografise predmet koji prodaje u neku ruku je sam sebe zastitio od toga da li ce mu neko reci “dobio sam nesto sto nije na slici!!!”
Isto tako i kupci mogu biti 100% sigurni, ako je fotografija dovoljno velika i jasna, sta licitiraju/kupuju i da ce to ZAISTA dobiti.
S’ obzirom da fotografisem sa dSLR aparatom, uvek skljocam u RAW-u i posle post process-u (uglavnom Lightroom) odradim crop, wb, malo zatezanja boja i export u jpg. Nekad idem i do 2000px po duzoj strani, a nekad 1500 tako da svako moze uvecati sliku i SASVIM dovoljno dobro pogledati predmet.
Pozdrav
Milan
Evo bas zanimljiva situacija… Razgledajuci predmete po kupindu naleteo sam na clana koji od svojih 12 predmeta koje prodaje ima ~80% mojih fotografija. Pritom sam clana konaktirao da ih ukloni gde mi je on odgovorio da ga boli uvo. E sad se postavlja pitanje da li smo mi koji provodimo sate skljocajuci i isto toliko u obradi u stanju da zastitimo svoja autorska dela. Jasno je da pravi vlasnik fotografije lako moze da dokaze da je on vlasnik… originali nosu cropovani, tu su i RAW fajlovi, exif pokazuje sve parametre… Da li je Limundo uopste spreman i voljan da stane na stranu podavaca koji ne kradu fotografije sa neta ili su svi prodavci isti pa cije god fotke bile?
Pozdrav
Milan
@Milan Korišćenje tuđih fotografija je strogo zabranjeno, kako po pravilima Limunda tako i opštim kodeksom na internetu. Molim Vas da se obratite našem korisničkom servisu sa detaljima na spajalica@limundo.com. jasno je da se vlasništvo nad autorskim delom lako dokazuje tako da nemate razloga za brigu.
E ovako sad sam bas procitao ceo vas razgovor i slazem se sa svim osim jednog. Jasno je da dosta prodavaca koristi slike sa interneta ne bi li bolje prodali predmet ili sakrili ostecenja i tome treba stati na put! Ali po mom misljenju to bi jedino trebalo biti dozvoljeno samo ako je predmet nov i NE KORISCEN. Jer tako ne dolazi do obmane kupca…
Pozdrav
Dusan
Jos nisam ni pocela sa prodajom, a vec sam razmisljala da dajem tacne dimenzije. Mada, sad kontam da i kutija sibica moze odraditi posao 😀
(licno sam koristila labelo kako bih prikazala proces rada, odnosno kako od neceg precnika sake napravim nesto precnika kovanice od jednog dinara).
Slike u prirodnom okruzenju sam prva pocela da postavljam i dala ideju mnogim clanovima, a vi biste mogli da nam olaksate i da nam postavite program kojim cemo moci da biramo okruzenje i postavljamo nase slike kao na nekim stranim sajtovima npr.
Naravno ovo se odnosi na slike iz kategorije “Umetnost”
@Dušan ni ja ne podržavam korišćenje slike sa interneta kao jedine slike na predmetu.
@Cunce drago mi je što su Vam saveti iz blog posta olakšali prodaju
@miraplav svesni smo da bi Vam takva aplikacija olakšala postavljanje predmeta, ali implementacija jedne takve aplikacije još uvek nije u planu. Obzirom da Vi znate kako da svoje slike montirate u realno okruženje, predlažem da iskoristite tu svoju prednost u odnosu na druge prodavce u toj kategoriji i tako pospešite prodaju. Svaki trud se isplati.
Po meni, trebalo bi da među fotografijama predmeta stoje i originalna (od proizvođača) i fotografije napravljene od prodavca. Nekoliko puta sam bio u prilici da, kupujući elektronske komponente na Limundu, potražim na netu fotografije neke kartice i da je upoređujem sa fotografijom koju je ostavio prodavac. Tek tada sam bio siguran da “to je taj model”. Sa druge strane, objavljivanjem obe fotografije kupci stiču sliku u glavi koliko je “kao nov!” proizvod koji licitiraju…
Jedno od mojih prvih iskustava na Limundu je upravo vezano za fotografije kada je prodavac svesno sakrio lom predmeta slikajući isti iz samo 2 ugla, sakrivajući slomljeni deo, a ja bio zelen kao limeta da pitam šta je sa druge strane… 🙂 Od tada jednostavno, ako prodavac ne želi da objavi dodatnu fotgrafiju ili da pruži dodatne informacije, ni ne licitiram.
Lepi i korisni saveti. Ali to je samo deo. Najlaksi.
Stavili ste sliku korseta sa Interneta.
To znanje sigurno nema prosecan Limundovac.
Mislim da je bolje pisati kako doci do sto bolje fotografije.
Ja obicno slikam predmete po dnevnom svetlu,pa posle sliku provucem kroz Photoshop, doteram boje i dodam joj belu pozadinu.
Daleko od toga da sakrijem da neki atikal ima manu,pa da sakrijem…
Svaka moja slika provucena kroz Photoshop,izgleda kao da je slika sa interneta,sto naravno nije tacno.
@Dejan, niste Vi krivi što je kupac prikrio mane predmeta koji prodaje, ako ne uspete da reklamirate predmet tražite pomoć korisničke podrške Limunda ili Kupinda
@Olivera kao što vidite iz komentara, nisam ja jedini koji podržavam postavljanje slike sa neta ako pored nje ima i autenticnih fotografija predmeta koji se prodaje. Ovaj blog je jedan od koraka koji je iniciran sličnim zahtevom za pisanje “How to” bloga o fotografiji, još takvih blogova slede….
@igor Bravoo, možete čak i da podelite sa ostalima kako koristite dnevno svetlo i zašto je ono dobro.
Na dnevnom svetlu se jasnije i detaljnije vidi svaki artikal,ne koristi se blic,sto je jako vazno.Uvece se obicno slika u zatvorenim prostorima sa svetlom i blicom,koji samo moze da upropasti fotografiju.Imaju neki artikli od kojih se blic odbija,pa je tesko slikati u losim uslovima.Zasto slikati po danu????
Odgovor je jednostavan,ne moze blic da se odbije od predmeta,nema mutnih slika,i predmet izgleda kao da ga uzivo vidi.
Aukcije koje su slikane po dnevnom svetlu,imaju veci procenat zarade.
Ali ne treba ni slikati po jakom suncu,mogu suncevi zraci da se odbiju od predmeta.
Odicno stavim predmet na neku podlogu pored prozora i slikam.
Trudim se da bude bela podloga,ako je ikako moguce.
Trebalo bi malo obraditi sliku i doterati boje,ali to i nije toliko bitno.
Svi znamo da kada pretrazujemo Limudo,ide mala slika od aukcije i pored tekst.
Sigurno nas nece privuci neka losa slika ili los naslov aukcije.
Bitno je potencijalnom kupcu da se svidi slika i da otvori aukciju,bez gledanja u naslov aukcije!
Ne bi predmete kaciti po nekim sipkama i tome slicno.
Ako imate lutku,stavite na nju.
Ako ne,obucite predmet i uz jos nesto,mozda se kupac za vise stvari zainteresuje.
Ja obicno stavim jednu sliku sa interneta,ali ostale slike stavim realno stanje predmeta.
Ako neko nema fotoaparat,cak i neki telefon moze da posluzi.
Nadam se da sam pomogao,ako treba jos nesto stijim na raspolaganju.
Svako uz meoma malo truda moze da postane odlican fotograf! 😉
Kaže Igor iznad: “Svako uz veoma malo truda moze da postane odlican fotograf!”, a ja se potpuno slažem.
Mnogo vremena odnosi slikanje. Najbolje su slike na prirodnoj svetlosti. A tu je posle obrada slike, seckanje, zum, kontrast, velicina slike koja se mora umanjiti, pa jos ako se doda neka slika pored.. Pa onda opis, pa originalan naziv aukcije.. Sve u svemu puno puno truda i vremena. Ko radi na poslu i ima male dece jako je tesko, a tek ako ima po par aukcija dnevno da postavi, nema sanse. Shvatio sam da je ovde meka za ljude koji nisu u ranom odnosu i koji sami zive. Cim vidim po 20-30 aukcija svake nedelje zakljucak se sam namece, ali dobro, svako sebe nadje gde koliko sta moze pa i ovde.
Ranije dok sam imao mobilni sa kamerom od samo 2MPx imao sam problem da uslikam manje predmete sa sitnim detaljima a da isti budu vidljivi ,drugim recima nedostajao mi je tkz makro mod i autofokus . Problem se resava postavljanjem lupe na objektiv kamerice i naravno rucnim fokusiranjem 🙂
Stalno sam prisiljen da slikam stakleno pouđe koje je providno.
Šta su po vama najbolje postavke pozadine za tako komplikovane posude -aparature od providnog stakla koje u sebi imaju još stakla pa čak više puta je staklo u staklu drugih prečnika a nevide se ako ga snimaš na neko brži prostiji način i sa aparatom 5.0 MEGA PIXELS (CANON PC 1226 PowerShot A460 AiAF).
Kako vidim da imate odlične stručnjake mislim da ću dobiti pravi odgovor.
Zamolio bi osobu koja odgovatra na ovo pitanje da ga prosledi i na moj lični mejl kako bih mogao da što pre saznam da je odgovor napisan jer memam baš vremena da ga tražim na vašim zaznio forumima.
Unapred vam zahvaljujem i pozrdavljam ovakve teme.
@Zdragan, kao što znate, staklo nije lako fotografisati, ali nije baš ni neka nauka. Ono što staklo čini težim materijalom za fotografisanje je refleksija i providnost. Bela ili crna pozadina će svakako pomoći, a kontrolisnje usmerenosti i intenziteta svetla je u vašim rukama.
Ja za slikanje predmeta koristim:
Crnu,braon,ili crvenu pozadinu.
Najvise crvenu,jer je svetnija,i vide se detalji.
Ako ima jos pitanja,tu sam..
Fotografisem , opisujem , odgovaram na pitanja , postavljam veliki broj aukcija , i naravno moram da vodim evidenciju svih podataka , da ne dodje do greske …
I neko misli da to rade “uzaludne budale ” !? Pored vise poslova , ovo mi je samo jos jedan dodatni izvor prihoda , da ja prehranim svoju decu . Rutinski postavljam po stotinak aukcija za manje od jednog sata . Nekome saveti ne pomognu , i toliko vremena potrosi na jednu aukciju 😀 . Neka svako radi kako zna i ume . Mozda bih najvise prodala , kad bi garderobu slikala na sebi , a ne na lutki :*