Dana 19. avgusta 2013. na Limundu smo izvršili korekciju cenovnika. Cilj je bio da se poveća kvalitet ponude smanjenjem broja neatraktivnih predmeta koji iz aukcije u aukciju ne pronalaze kupca. Povećanje prihoda od provizija došlo bi tek naknadno, kao posledica. 😉 Jesmo li uspeli?
Izmena koja je inspirisala najviše komentara bila je uvođenje provizije od tri dinara za pokretanje aukcija u cenovnom rangu od 11 do 99 dinara, a u kategorijama Filatelija, Kolekcionarstvo, Aksesoari, Knjige, Odeća, Numizmatika, Za bebe i decu, Za kuću i dvorište, Časopisi, stripovi i igre i Muzika i filmovi. I zaista, broj pokretanja novih aukcija u ovim kategorijama pao je u proseku za 38%. Najmanji pad zabeležile su kategorije Za bebe i decu (16%) i Odeća (20%), dok se u kategorijama Numizmatika, Za kuću i dvorište, Časopisi, stripovi i igre i Muzika i filmovi ponuda prepolovila. Ipak, prodaja uglavnom nije trpela, naprotiv.
Broj prodaja u navedenim kategorijama porastao je u proseku za 4 procenta, dok je sumarna vrednost prodaja narasla za 14%. Ok, neke kategorije su zabeležile pad prodaje (Numizmatika, Muzika i filmovi), dok su Časopisi, stripovi i igre stagnirali, ali verujemo da će na duže staze ove mere i na njih imati pozitivan efekat. Neki od predmeta u ovim kategorijama se prodaju po fisknim cenama i njima je namenjen Kupindo – besplatno postavljanje i lakše održavanje učinili su da ukupan broj predmeta na ovom portalu preraste 800.000. Najveći rast zabeležile su kategorije Za bebe i decu (čak 47%!), Knjige i Odeća.
Šta se zapravo desilo? Eliminacijom inertnih predmeta povećali smo stepen uspešnosti aukcija sa niskom početnom cenom sa 11 na čak 31%. U opsegu početnih cena od 11 – 99 u filateliji uspešnost je porasla sa svega 7 na 27%, kod aksesoara sa 13 na 38%, knjiga sa 11 na 23, a u numizmatici sa 12 na 42%. Najveći skok ipak beleži kategorija Za kuću i dvorište koja je sa nepunih 7% narasla na 47 procenata.
Ukratko, prodavcu je omogućeno da po ceni od tri dinara višestruko poveća šansu da proda svoj predmet, dok kupci lakše dolaze do artikala koji ih zanimaju.
Svaki ozbiljniji prodavac svestan je potrebe da svoju ponudu održava aktuelnom i zanimljivom. Predmeti se promovišu na razne načine, cene se koriguju, uslovi prodaje revidiraju. Ipak, ponekad dobro dođe mali podsticaj sa naše strane, pa makar on na prvi pogled i ne izgledao popularno ili korisno.
Mogu vam reci, da ste uspeli sam pregled, bolji je aukcije su sada kvalitetnije, samo moram da spomenem, da ste skinuli, pregled prodatih aukcija sto je jedno veliko za pohvalu…:D
Koliko sam mogao da primetim, vi ovde uglavnom radite na tome da olaksate i poboljsate uslove kupcima, dok su prodavci u drugom planu. Sami kazete da se prodaja u odredjenim kategorijama prepolovila. Ako ovako nastavite ostacete samo sa kupcima, koji na zalost nece imati od koga da kupuju, jer ce se broj prodavaca samo smanjivati.
Veliki pozdrav za sve!!!
Sa tim sajtom je problem sto traze pare unapred da bi se aukcija postavila umesto da uzimaju neku proviziju od prodaje kada do nje dodje. Ovako neko moze da postavi npr. goblene i da plati aukciju i niko se ne javi na nju i onda prodavac iz dzepa daje novac koji nije zaradio na Limundu. Izgleda da se tu malo sta prodaje pa je glavni izvor prihoda dranje onih koji nesto nude. Mozda je bolje privuci vise potencijalnih kupaca ?
Provizije od 3 dinara su pomogle kupcima da stvari koje su ionako bile jeftine kupe još jeftinije. Na primer ja značku koja vredi 50 dinara treba da postavim 5 puta da bi je prodao po toj ceni i gde je tu zarada,a ako je stavim na kupindo po fiksnoj ceni,neće je niko ni pogledati,a prodati je mogu možda za 6 meseci. Toliko o tome ,po meni katastrofa.Ali vi niste stali tu već ste napravili još goru stvar,ukinuli ste pregled prodatih aukcija,što je veliki podstrek za prevarante.Manite nas takvih podsticaja,jer nas podstičete da ne prodajemo ili da se okrenemo drugim sajtovima za prodaju. Veoma loši potezi sa vaše strane,slažem se sa Dejanom i Miroslavom.
I još nešto,što sam zaboravio:”Povećanje prihoda od provizija došlo bi tek naknadno, kao posledica.” Pa vi ste stvarno šaljivdžije.Nije to posledica,to je uzrok uvođenja provizije!!!
Ne slazem se ni sa provizijom od 3 dinara,ni sa ukidanjem pregleda prodatih aukcija!!!!
Uzalud komentarišemo,da Limundo ima imalo sluha za konstruktivnu kritiku ukinuli bi proviziju od 3 dinara i vratili pregled prodatih aukcija,ali naravno da se to neće desiti. Da li je autoru teksta poznato da je statistika jedno, a stvarnost drugo.Na primer u Srbiji je po statistici prosečna plata oko 50 000 dinara,a to se dobije kada se saberu plata od 100 000 i plata od 20 000. E zato služi statistika, da popravi lošu sliku i veštački ulepša stvarnost.
Poštovani čitaoci, molim vas da se uzdržite od komentara koji nemaju veze sa temom posta jer im ovde nije mesto i neće biti objavljeni. Hvala na razumevanju.
@Dejan
Dobro ste primetili, zaista se trudimo da olakšamo i poboljšamo uslove kupcima i time stvorimo povoljnjije okruženje za kupoprodaju. Verovatno biste se složili da ni prodavac nema korist od predmeta koji se dugo ne proda.
@Uros
Apsolutno se slažem da je ključ u privlačenju više potencijalnih kupaca. Upravo poboljšavanjem preglednosti i uslova kupovine radimo na tome.
@Savić Dragan
Sasvim tačno, otud i smajli. 🙂 Šalu na stranu, uzroci i posledice imaju dvojaku ulogu u sistemima sa pozitivnom povratnom vezom. Bolja usluga znači veći promet, što omogućava više sredstava za ulaganje u unapređenje usluge i tako u krug.
Mogu da se složim i sa vašim pogledom na statistiku, priča o mesu, kupusu i sarmi u proseku. Ipak, moj pokušaj je bio da pustim brojeve da govore. Izneo sam neke podatke (činjenice), a na osnovu njih svako može da izvlači zaključke.
Ne znam koliko ostalim clanovima ima smisla ovo sto je Ivan Jovanovic napisao gore, ali meni nema nikakvog.
Odgovor koji ste dali meni, je potpuno nepotreban, jer da ste dobro procitali Draganov komentar shvatili bi da mi imamo korist, zato sto taj predmet koji se nekoliko puta vrti, na kraju ipak prodamo. Ovako kada damo 5-6 puta po 3 din., i jos kada posle limundo uzme proviziju, nama ne ostane nista.
Odgovore koje ste Urosu i Draganu dali, necu ni da komentarisem. Recenice koje su pokupljene sa interneta(copy-paste), i nemaju nikakve veze sa onim sto su oni napisali.
Nadam se samo da ce ove nase komentare procitati i neko ko ima neki uticaj na rad limunda, a ne samo covek koji pise ove tekstove.
“Poštovani čitaoci, molim vas da se uzdržite od komentara koji nemaju veze sa temom posta jer im ovde nije mesto i neće biti objavljeni. Hvala na razumevanju.”
Zaista je zalosno sto na ovakav nacin vrsite cenzuru i obljavljujete samo ono sto vam odgovara.
Ocigledno je kao sto je vec neko napisao da ova vasa statistike nema veze sa realnoscu i umesto da pustite clanove da napisu sta iskreno misle o ovoj vasoj statistici,bez obzira da li to vama odgovara ili ne,pa bi onda mogli da uporedite realnost sa statistikom,ne vi ste se odlucili da cenzurisete ono sto vam neodgovara.
Da li ste mozda uvrstili u statistiku da kada sve vise podizete proviziju sve manje ima kvalitetnih predmeta u ponudi?
Zasto nebiste napravili jedan mesec bez provizije za postavljanje predmeta,pa onda tu statistiku uporedili sa ovom i tek onda da vidimo da li je zaista bolje kada se za svaki postavljeni predmet naplacuje odredjena provizija ili suprotno.
Evo da vam dam jedan prost primer koji se tiče provizije od 3 dinara. Najviše radim sa značkama,knjigama i stripovima i planirao sam da u navedenim kategorijama postavim od 500-1000 aukcija,što do danas nisam učinio zatečen Limundovom “sjajnom” poslovnom odlukom. Pošto su to kategorije u kojima ima veliki broj ponuda,obično je potrebno duže vremena za prodaju ,ali se na kraju ipak proda. Naravno da neću za neku retku značku ,knjigu ili strip da stavim početnu cenu od 10 dinara,jer kupci gledaju da prođu jeftinije i cenu povećaju na 20-30 dinara. Ukoliko postavim 500 aukcija po 99 dinara, potrebno je sigurno da ih postavim 4-5 puta minimalno da bi ostvario prodaju.Ako iz prva četiri puta ostvarim 20% prodaju,ja ću sav taj novac potrošiti na proviziju za pokretanje svih aukcija do tada + provizija za prodat predmet,gde je tu računica?Što se tiče Kupinda neću da trošim reči,ako istu značku stavim na Kupindo i Limundo ona će za nedelju dana na Limundu imati 40 pregleda a na Kupindu 4, i tim tempom ću je prodati za pola godine.Inače sam kao fleksibilan prodavac ,ako vidim da neka stvar od 99 dinara ne ide ili sam preterao sa cenom,po isteku svake aukcije cenu smanjivao za 10 dinara i sve tako dok je ne prodam i onda je prodaja isla lako,bilo lepo i meni i kupcu. I to ste sada onemogućili,jednostavno se ne isplati. Ma sve vi to gospodo sa Limunda dobro znate ,ali provizija je provizija ,zar ne?
Za onog ko je napisao ovo:
“Poštovani čitaoci, molim vas da se uzdržite od komentara koji nemaju veze sa temom posta jer im ovde nije mesto i neće biti objavljeni. Hvala na razumevanju.”
Možete li nam samo reći,gde možemo komentarisati vašu promenu sistema pregleda završenih aukcija i da li neko ozbiljno čita i shvata ono što vam mi govorimo i pišemo?
Hvala na odgovoru,Bane.
@bane67: sugestije i primedbe kao i predloge možete putem kontakt formulara poslati našoj korisničkoj podršci. Takođe, dostupni smo preko naše FB stranice http://www.facebook.com/Limundo i twitter naloga http://www.twitter.com/Limundo.
@dragan: čim pomislite da predmet treba da se vrti na Limundu 4 ili 5 puta znači da taj predmet nije za Limundo. Ukoliko je za predmete koje prodajete vaše iskustvo takvo da se predmet mesec ili dva nakon postavljanja proda – njegovo mesto je na Kupindu. Uz to imate i znatno manje troškove jer je postavljanje besplatno a i manje vremena trošite na ažuriranje predmeta.
Pa trebalo je da se zapitate pre takvih odluka z a s t o se najvise gledaju aukcije od 10 do 100 din i zasto se skoro svi zale na visoke troskove dostave, u odnosu na cenu kupovine, zar bas treba da se naglasi da Narod ovde prisutan stvarno NEMA para!? da je vecina prinudjena da prodaje za sitan novac a jos vise njih traga da kupi sto jeftinije, da ste ovakvim provizijama clanovima jos troska napravili a poznato je da dinar sve manje vredi, nemam reci…
Olga je u limundo timu ili samo clan ?
a ja verovao da je limundo zasnivan na slobodi trzista gde ti kao prodavac mozes da ponudis sta zelis ( u granici dozvoljenih predmeta) , na koji nacin zelis i koliko dugo zelis. nisam znao da predmeti koji se malo teze prodaju nisu za limundo. ili da postoji bilo kakvo ogranicenje takvog tipa.
Kupindo mnogo volim ali mi je potreban i Limundo da bih uspesno poslovao. Uvodjenje provizije od 3 dinara me je nateralo da prebacim 1700 svojih predmeta sa Limunda na Kupindo, gde sam vec imao 3000 postavljenih predmeta. Jednostavno nisam mogao da platim 5100 din za pokretanje istih. Moja prodaja je drasticno opala iz razloga sto nazalost ne posecuju svi Kupindo. To je posebno izrazeno u kategoriji u kojoj su stripovi. Statistika moze na razlicite nacine da se tumaci ali konkretno u mom slucaju realnost izgleda ovako : moja prodaja se vise nego prepolovila, jednom mesecno sam uplacivao odredjenu sumu Limundu na ime provizije – sada cu istu sumu uplacivati jednom u dva i po meseca, poceo sam svoje predmete da prodajem na drugim sajtovima i na buvljaku da bih nadomestio rupu u budzetu.
Jasno je da od ovog nemamo koristi ni Limundo ni ja! A kupci imaju manju ponudu.
@Ledeni_: član sam Limundo tima i o tome možete više pogledati na http://blog.limundo.com/o-nama/. Naravno da svako ima slobodu da postavlja u skladu sa pravilima šta želi – no rezultati nikako neće biti isti za sve predmete i sa stanovišta tržišta aukcija postoji nivo isplativosti o kome s evodi računa.
@Bastenpicu: upravo zbog toga je uveden i pregled Kupindo predmeta i na Limundu pa će sada i vidljivost predmeta kao i poseta biti veća.
Moj skromni doprinos pomenutoj u obliku prilično tačne matematike:
1. Broj tekućih PREDMETA koji su bili u kategoriji “Knjige” na Limundu je u jednom trenutku pre par meseci bio neverovatnih 23,000+ PREDMETA (u ciklusu 10 dana), da bi se sada uvođenjem minimalne provizije 3 din – “stabilizovao” na oko 6,000 KNJIGA (a ne “PREDMETA”).
2. Jedan deo tih “PREDMETA” se uvođenjem 3 din “minimalca” preselio na Kupindo, a poprilično dobar deo pretpostavljam da je završio na ultimativnoj destinaciji – u višenamenskom kontejneru, pošto i dalje ne postoje namenski kontejneri za reciklažu papira.
3. Procenat AKTIVNIH I JOŠ NEZAVRŠENIH aukcija u kategoriji Knjige je sa 23.000+ PREDMETA porastao sa nekadašnjih smešnih 1-2% od ukupne ponude, na vrlo pristojnih 14%. Napomena: to su aukcije koje odmah ili relativno brzo dobiju bar 1 ponudu, vredne i sada konačno UOČLJIVE aukcije.
4. Procenat prodatih PREDMETA je u vreme kada je bilo 23.000+ aukcija u Knjigama je u tom nekom prethodnom periodu bio pao na smešnih 2-3%. Procenat prodatih KNJIGA nakon povećanja inicijalne provizije sada varira u rangu od 10% do 40% kako-kad (ne računajući u taj prosek 10 din aukcije).
5. Pregled svih Knjiga koje su u ponudi na Limundu ZA TEKUĆI DAN (“šta ima lepo večeras”) je ranije bio zadatak od koga su manje-više svi digli ruke. Ko može da priušti sebi vreme i koncentraciju da pregleda 100+ stranica (3,000+ aukcija) – svako veče ili – bar ponekad? Niko, ili bar niko ko ceni svoje vreme.
6. Omiljeni filter koji smo uporno koristili u vreme 23.000+ PREDMETA je bio: Kategorija-KNJIGE + CenaOd 100. Čak i 10 din aukcije smo ignorisali. Dokaz da su čak odlični naslovi (koji po pravilu budu 400-500 din) završavali na samo 10-20 din smo ispitali na 30-ak odličih naslova koje smo pustili i prodali – u bescenje, 10-20 din. Kupci su prestali u to vreme da u potpunosti gledaju čak i 10 din aukcije. Bar za kat. Knjige.
Sada je priča drugačija, bolja. Podseća na septembar 2012, bar donekle…
Ljudi mogu da varaju, matematika ne laže 🙂
Da ali ovog trenutka gledam deset strana sa pocetnom cenom deset dinara, i samo slicice i slicice, prodavci su se izgleda prilagodili. Mada iskreno, mahom sam bio prodavac na Limundu (kazem bio jer od 15 aktivnih aukcija svake nedelje u ovo vreme prosle godine, spao sam na jedva jednu), kao kupac nikada ne bih kupio predmet ispod 1000 din van grada gde zivim, jer su troskovi preveliki, ne razumem kome se to isplati.
Sada je najbolje vreme za prodaju onih predmeta koji nisu isli. Posle ovih provizija prodavci mahom nece prodavati kvalitetnije predmete (nudice ih na drugim sajtovima i mestima), vec ove slabije i to po pocetnoj ceni od 10 din. i zadovoljni su kada uzmu 50-60 din za njih. A kupci (tu racunam i sebe, jer sam vecinom kupac), ako zele da kupe npr. knjigu ili strip mogu jedino da biraju nesto od toga. To je vezano za limundo gde je moglo da se kupi i nesto jeftinije. Sto se tice kupinda tamo ima mnogo veca ponuda, ali je mahom dosta skuplje od limunda (cast izuzecima).
Mislim da je ovim dosta opao kvalitet robe na limundu, a pogotovo sto je ukinut pregled prodatih aukcija, jer sada ima mnogo vise nepoverenja medju clanovima. Vise ne mogu ni da probam da pretpostavim da li neko sam sebi dize cenu na aukciji, sto sam ranije mogao iz pregleda prodatih aukcija (i to mi je vise puta pomoglo da ne nasednem na prevaru).
O provizijama je suvišno govoriti. Uslišanija od Limunda neće biti pa makar lipsali. Avaj! Štetno za sve u Limundo lancu. To da je kvalitet robe opao zbog ukidanja vidljivosti aukcija u ocenama je tačno. Primera je bezbroj. I tako, još uvek ništa u vezi ovoliko primedbi na račun uklanjanja aukcija iz ocena. Još jedna šteta za sve od prodavaca preko kupaca do samog Limunda. Ranije sam postavljao predmete svakodnevno a sada u proseku svaki treći četvrti dan. Imate dragi Limundovci, ovo što sam napisao, sve crno na berlo pa proverite.