O značaju kvalitetne, jasne i privlačne fotografije za prodaju na internetu smo pisali u više navrata. Dobra fotografija je jedan od 3 najbitnija koraka ka aukciji kojoj kupci neće odoleti, i jedan je od najvažnijih trikova za uspešniju prodaju i to ne samo na Limundu, već i na Kupindu. Kvalitetan prikaz predmeta je ono što čini razliku između prodavca i dobrog prodavca i upravo jedan od razloga zašto neko proda sve, a neko ništa. Uostalom, fotografija može da proda predmet, kao i da vam pomogne da pokrenete online prodaju. Da zaključimo: fotografija je veoma važna u internet trgovini. Za više saveta i trikova za uspešnu prodaju na Limundu kliknite ovde.
Pošto smo utvrdili koliku ulogu igra fotografija u prodaji, da vidimo zašto mnogi članovi ne koriste prednosti fotografija. Slede tri najčešće predrasude koje ponekad odvraćaju Limundovce od toga da iskoriste fotografiju u svoju korist.
Mit broj 1: Za dobru fotografiju je potrebna skupa oprema.
Zapravo, sve što vam je potrebno je bilo kakav fotoaparat (pa čak i kamera na mobilnom telefonu), beli papir ili neka jednobojna pozadina i malo truda. Najbitnije je da je predmet prikazan verno, jasno i da se na njemu razaznaju sve vrline i eventualne mane. Iskren opis i prikaz predmeta privlače kupce jer oni tada osećaju da mogu da imaju poverenja u prodavca koji nema ništa da krije. Svetlo igra veliku ulogu u fotografisanju. Ako možete da birate, predmete fotografišite na beloj pozadini, a najbolje svetlo za to je dnevno. Kada padne noć, za fotografiju mogu poslužiti i dve sijalice ili još bolje dve neonke koje će neutralisati senke, opet na beloj pozadini. Kao pozadinu možete iskoristiti obični beli papir, beli zid i slično. Ako baš ne možete da obezbedite čisto belu pozadinu, poslužiće bilo koja jednobojna površina. Najvažnije je da je u centru fotografije sam predmet i da ništa drugo (ukrasi u sobi, vaš prst ispred objektiva i slično) ne odvlači pažnju posmatrača. Takođe je bitno da slikate predmet tako da se istakne njegova estetika i da kupac može da ga zamisli u svojim rukama. Dakle, majica fotografisana na lutki ili ofingeru je svakako bolje rešenje od majice zgužvane na podu. Ne plašite se da istaknete pojedine detalje predmeta (interesantan vez, ogrebotinu, dugme koje nedostaje, etiketu brenda…) jer i na taj način približavate vaš artikal potencijalnom kupcu.
Mit broj 2: Za dobru fotografiju je potrebno biti profesionalac.
Ne, nije potrebno da budete profesionalni fotograf, niti da imate “dara” za to. Neophodno je samo da se malo potrudite, ispunite uslove navedene u prethodnom pasusu i uživate u poboljšanju svoje prodaje. 🙂 Daleko od toga da su najuspešniji Limundovci profesionalni fotografi. Oni su jednostavno razvili svoj princip kako da na najbrži i najjednostavniji način naprave kvalitetnu fotografiju – na vama je da pronađete svoj. Važno: ovo ne znači da možete “pozajmljivati” fotografije drugih članova za svoje aukcije, naročito bez njihovog znanja. Takođe, izbegavajte slike sa interneta. Kupci više veruju originalnoj fotografiji predmeta, a samim tim što ste se potrudili da predmet kvalitetno uslikate pokazujete da ste ozbiljan prodavac.
Mit broj 3: Za dobru fotografiju je potrebno previše vremena.
Možda vam se čini da fotografisanje oduzima previše vremena. Ali, pomislite samo koliko ćete vremena uštedeti time što ste kvalitetom prikaza predmeta predupredili odgovaranje na pitanja članova. Ako ste sve jasno prikazali na fotografiji, zainteresovani kupci neće morati da vam postavljaju dodatna pitanja o predmetu.
Nadam se da vam je ovo “razbijanje mitova” dalo neke ideje kako da budete bolji i uspešniji prodavci. Imate li vi neke savete i iskustva u vezi sa fotografisanjem koja biste voleli da podelite sa nama?
Želim vam uspešnu prodaju! 🙂
imam ali sa ekstra dobrim skenerom mada su fotoaparati super.
Две јаке беле неонке и велики савијен папир (не пресавијен) су добра подлога за фоткање предмета.
Ipak je presudan kvalitetan i snazan fotoaparat i obavezno dobro svetlo(neonke)…
Poznato je da namerno mutne slike sa sobom kriju ono što prodavac čak i u odgovorima želi da izbegne pa bira reči
Ali vredi pogledati da li isti prodavac već sledeći artikal predstavlja u najkristalnijoj varijanti sa podrazumevano malo višom cenom
To je nešto što i početnici brzo nauče, ovo je internet buvljak a ne prodavnica
Fotografija je pola prodaje, da moze sa jeftinom opremom bas i ne moze. Ali treba dosta igre sa svetlom, detaljnost ume biti kontraefektivna, jer mi se desavalo da aparat izvuce neki detalj koji se bukvalno i ne vidi golim okom, a na fotografiji kvari izgled predmeta. Ali opet malo igre u fotoshopu i sve ispadne kako treba. Radim sa Nikon d300, sigma 17-35, Nikor 35-135 koji ima fantastican macro. Pravilan izbor pozadine uvek u zavisnosti sa bojom predmeta, i naravno mnogo igre sa svetlom. Blic je brzo resenje kod vecih predmeta, ali za macro snimke samo manuelno.
Kad smo vec kod oznaka aparata….ja koristim Nikon coolpix L810,26 x opticki zum i sl.,osvetljena prostorija neonkama i sl…ali jednostavno postoje neki predmeti gde nista nepomaze i za dobru fotografiju treba bas dosta truda…naravno da bi se realno prikazala.Ka ispadne lepo super,svaki prodavac zeli dobru fotografiju,ali ima i kontra efekta,meni je sae čak desavalo da predmet koji prodajem lošije izgleda na slikama aukcije nego uzivo 🙁
Pa da, fotografija najviše pokazuje koliko je truda prodavac bio spreman uložiti da proda predmet. Ako se vidi da je uslikao samo te 3 fotke koje je stavio, a sve mutno, telefonom i bez dovoljno svetla, MA ZDRAVO! takvu aukciju odmah zatvorim i tražim dalje. Razumem ja da oni što stavljaju stotine predmeta nemaju vremena da biraju najbolju fotku ali ipak se i oni bar malo potrude.
Što se aparata tiče, zum i megapikseli su irelevantni, kvalitetna optika je jedino bitna za ovu vrstu fotografija, najčešće slikam skroz od-zumirano a uvek smanjujem fotke da se brže nakače. Blic jedino na dalje od 1m, inače se dobije moderna umetnost a ne fotka predmeta. A neki predmeti se zaista ne daju slikati, pogotovo PC oprema je često crna bez mnogo kontrasta.
Pa zato slikam mnogo puta, jednom mora da uspe. Prosečan broj fotografija koje uslikam je oko 60 za jednu aukciju, desetak iz svakog ugla koji bih da prikažem, pa onda sledi eliminacija, mutne odmah dobiju X a od ostalih biram najbolju i to ne traje jako dugo, na kraju ostanem sa 5-6 najboljih, glavna slika uvek ide posebno a od ostalih napravim malu selekciju, nekoliko naređam u jednu i to je efikasno, još mi nisu kupci tražili dodatne fotke 🙂 .
Ne mislim da ovo treba nesto ni mistifikovati niti preterivati u detaljima, itekako mogu da se urade sasvim koretne tj verne slike predmeta i mobilnim uz dosta paznje i uzimanja u obzir onog sto treba da se vidi. npr obuca spreda iz profila i odozdo, garderoba u krupnom planu po duzini,sirini i ako bas ispadne da boja nije verna naravno da odmah treba napomenuti na kojoj je od 3 slike najpribliznija.Nema tu neke velike mudrosti,u i u izlogu nam stvari cesto deluju drugacije nego kad ih uzmemo u ruku ili obujemo, taj neki rizik je podrazumevan da u stvarnosti ima odstupanja.Sasvim je druga stvar odnos prodavca prema eventualnim kupcima a slike prilicno pokazuju i nepostovanje i nemar ako zahtevaju od kupca naprezanje da razazna npr kakva je stikla ili kroj odece jer je slikano tek da bi se nekakva slika postavila
po fotografijama se primeti i dali su prodavci novi ako npr ne slikaju da se vidi ceo predmet i detalji ili na sarenoj podlozi ili pretrpanoj sobi slikaju pa uopste je tesko odluciti se i u listu zelja da se stavi nesto ako prethodno ne pitate za dimenzije ili sastav materjala jer zbog neodgovarjuce podloge nemoze da se stekne pravi utisak, zatim osvetljenje preslabo ili prejako ostavi sasvim drugaciji utisak. desavalo mi se da dobijem mini suknju sa duzim suknjama jer su neke slikane i cele i gornji deo a neke ne i nije ni napomenuta duzina pa da licitiram jer mi se podrazumevalo da su sve iste duzine, ali dobro to nije zlonamerno, pre previd prodavaca koji imaju puno artikala…
Je većinom postavljam knjige i nije baš jednostavno naslikati knjigu kada ona odbija sjaj nazad mada nije nemoguće da se napravi dobra slika i stvarno treba truda
Samo ste ukazali da je dobra fotografija osnov bolje prodaje a prakticnih saveta kako doci do te fotografije – ima jako malo.
A to zna svako samo ljudi nece da se trude.
Bilo bi dobro da jedan profi fotograf napise savete i trikove kako da amateri, uz amaterske aparate dodju do sto bolje slike.
Uzgred ta majica sto je dobro slikana, znaci – bolja je prodaja – prodala se za 160 din.
Bitno je i sta se prodaje 😀
Takodje lutke, ambijent, obrada fotografija u programima i – veca cena zagarantovana.
Ali ipak najvaznije je predmet koji se prodaje – zato je steta sto se neki komadi prelepe garderobe – ne vide najbolje.
Treba fotka biti lepa,ali ne treba preterivati i kititi je raznim efektima i čudima,pa kad stigne predmet koji si licitirao,ne možeš da ga prepoznaš,i razočaraš se…Ne kupuješ sliku,već nešto što,na žalost,u prirodi ume da bude daleko jadnije…
Ne mora skupa oprema!!!
Fotografijom se 4-5 godina bavim amaterski (Crno beli film za svoju dusu…). Za ove slike na Limundu ne treba nista bolje od malog compact digitalca. Na mom je cak polomljen zum pa ne mogu da zumiram- koristim ga samo na najsirem delu a voleo bih da mogu da zumiram…
Evo par primera, a moglo bi i bolje da je zum na aparatu ispravan i da imam podesavanje blende 🙂
http://www.limundo.com/Clan/nemanja.mirkovic/SpisakAukcija
Potrudicu se da dam par saveta a da me koliko toliko razumete i ako se vecina Vas ne bavi fotografijom:
Pozadina: sto jednostavnija – Hamer papir ume da bude dovoljno dobar a jeftin je.
Svetlo: dnevno i difuzno- dakle, najbolje je ravnomerno svetlo- ono kada na nebu ima oblaka. Ko profi prodaje sitnije predmete na Limundu ima uslova da kupi soft-box. Svetlo pored prozora kroz zavesu ume da bude dobro ako zavesa nema neke velike rupice.
Bolje je koristiti zum jer dobijete malo vise trodimenzionalnosti predmeta. Ne mora do kraja, ali tu negde od sredina pa do kraja je sve bolje nego na najsirem.
Ako imate fotoaparate koji imaju podesavanja otvora blende, birajte manji otvor blende (f/8, f/11, f/16 itd.) da biste dobili vecu dubinsku ostrinu.
Bilo kakav stativ moze da Vam pomogne ukoliko nemate dovoljno prirodnog svetla.
Blic hmmmmm, kao sto vecina profi fotografa kaze- blic je nuzno zlo- dakle samo ako mora i u tom slucaju se malo udaljite pa zumirajte- nikako iz blizine!
Za brzu obradu je google picassa fenomenalna!
Besplatna je, skinite je sa neta. Jedino sto ja koristim je ,,i am feeling lucky opcija.
To je ustvari automatska obrada. Ako fotografisete dosta stvari odjednom i treba da obradite te fotografije, postoji mogucnost obrade vise fotografija odjednom (copy efects pa selektujete sve pa paste efects).
Dobri su i photo shop i osali programi ali traze mnogo vise vremena.
Ne morate sve ovo da primenite ako Vam oduzima mnogo vremena i ako nemate uslove, ali ako se profi bavite prodajom mozete da pokusate.
Najbitnije je biti iskren i stvarno fotografisati i mane. Slabije prodjete na tom predmetu ali na dobrim stvarno prodjete dobro.
Skupe predmete fotografisem sa apsolutno svih strana i ljudi su navikli da znaju na cemu su i to se vremenom isplati!
Ja volim da fotografišem onako, za svoju dušu, ne mogu se nazvati čak ni fotografom amaterom, ali imam poneki savet: često se greši sa prevelikim zumom. Onda predmet (ili lik, ako fotografišete nekoga) kao da hoće “da vam iskopa oči”. Recimo, fotka ovog deteta sa foto aparatom – od vrha do dna, previše. Sat na fotki ispod je već malo bolji, vidi se i sat, ali ima lufta okolo. Mnogo lepše izgleda.
Mali trik ako imate digitalac i slabije svetlo (zatvorena prostorija). Slikajte bez blica. Kako? Isključite blic, uključite odloženo snimanje (10 sekundi), i kad okinete, tih deset sekundi će se blenda podesiti tako da primi dovoljno svetla da fotka ispadne sa realnijim bojama nego što bi izgledala sa blicom (naravno, ako je baš premalo svetla, ni ovo neće mnogo pomoći).
***Je većinom postavljam knjige i nije baš jednostavno naslikati knjigu kada ona odbija sjaj nazad mada nije nemoguće da se napravi dobra slika i stvarno treba truda*** Knjige možete slikati pod malim uglom (da kažemo odozdo) da bi svetlost koja se odbije otišla van objektiva i onda nećete imati toliko odsjaja.
Nadam se da sam pomogao.
ne mogu da postavim fotografiju predmeta, na bilo koju fotografiju kada zelim da postavim pise mi da je slika prazna i da izaberem drugu.
Jako korisno a sta kad nemate fotoaparat vec s nokia 3110 koristite i svaka slika je mutna?
jednostavnije je uzeti slike s interneta koje predstavljaju taj artikl!
boki !menjaj format slike, odnopsno u aparatu menjaš za PS.
ja koristim onaj iz Maratonci Trce Pocasni Krug –
Sta to radite kume ?!?
– Snimamo, i ti ces, al sutra .
Kvaltetna foto-oprema jako puno znači. Za male predmete preporučujem objektiv Nikkor 105 na 2.8, a od aparata recimo Nikon D7100. Narvano Soft-box je obavezan a iznad neko konstantno svetlo. Na kraju malo obrade i eto 🙂
Meni se jednom desilo da sam tražio od prodavca dodatnu sliku , jer se nije lepo video jedan deo proizvoda. Na to je prodavac reagovao krajnje nekorektno , i to u stilu šta me zajebavaš kad već imaš slike , na kojima je uslikan ceo proizvod. Naravno , taj proizvod nisam ni licitirao , a od tada ni ne tražim od prodavca da mi pošalje jasnu sliku , već čim vidim da je makar jedna slika mutna , odmah odustajem. A i tamo gde se sve jasno vidi , opet dobro proučim slike , pa tek onda licitiram , jer sam primetio i da kod takvih prodavaca ima prevaranata.
Što se tiče mojih slika , one se sve jasno vide , i kad god slikam , trudim se da se predmet vidi iz svih uglova. Iako koristim Nikon , ali ne onaj profesionalni , fotografije ispadnu sasvim OK , i niko mi do sada nije tražio da pošaljem dodatne fotografije.
Pokusao sam nekolicinu puta da postavim slike akvarijuma koji hocu da prodam,ali mi je svaki put davalo upozorenje da je slika prazna i da je postavim preko drugog fajla.
Uopste mi nije jasno sta se desava,do sada sam slike normalno postavljao svuda,a vas program mi trazi nesto posebno.
Slike su u jpg formatu i naravno ispod 3000 mpix.
Sta da radim? Ako mozete pomozite, pozdrav.
Evo prostih i brzih savjeta.
1.Isključite blic
2.Fotografišite na dnevnom svjetlu
3.Ukoliko fotografišete sa zumom koristite stativ.
Napomena: Kod takozvanih kompakt aparata koje većina ljudi posjeduje, hod okidača ima dva stepena. Kad pritisnete dugme do pola aparat fokusira i izoštrava sliku a kad pritisnete do kraja onda fotografiše odnosno okida. Nemojte odmah pritiskati do kraja nego zadržite okidač na pola sekundu-dvije a onda pritisnite okidač do kraja.
Pozdrav svima.
Evo ja se malko bavim fotografijom, sto se tice fotki za Limundo, mislim da su bitne 3 stvari:
dobar kadar,
pravila Kelvinaza (white balance)
dobar fokus
Slazem se ne licitiram mutne fotke jer to dovoljno govori o trudu prodavca.
Oko svetla ne treba brinuti, dnevno, neonsko, tungsten (silalica) sta god..najbitnije je da se mnogo ne mesaju i da jedno daleko preovladava, pa se aparat po mogucstvu podesi na tu kelvinazu. Inace plava jakna bude ljubicasta, a zuto zeleno i sl… Ako je kadar presirok, tu su programi za croppovanje. Dobro je da ima fotografija celog predmeta i poneki detalj. Ako nemate macro za snimanje detalja, croppujte sliku na taj detalj i okacite kao posebnu fotku..Eto, malo samo od mene.
Oko kvaliteta aparata ne bih brinuo svaki radi posao, i mob. takodje.
Pozdrav svima,
evo mog primera gde mozete videti razliku izmedju fotke bez blica, pored prozora (moja omiljena tehnika) i fotke sa blicom:
http://www.limundo.com/kupovina/Mobilni-telefoni/Mobilni-telefoni/Sony-XPERIA-U-odlicno-ocuvan-U-GARANCIJI-/26796637
Takodje, verujem da se skoro savrsena fotka moze napraviti i mobilnim telefonom, uz dobro svetlo, ali dubinu koja se na ovim fotografijama lepo vidi, telefonom nikad ne mozete postici. Cak ni uz pomoc vecine “jeftinijih”, t.j. dzepnih aparata. Za to ipak treba veci precnik sociva.
Sve jedno, i bez tog efekta mozete imati sasvim lepe slike, samo zapamtite – puno svetla! Najbolje je difuzno, znaci mutno. Prozor, oblacan dan, neonke ili paus papir ispred obicnih sijalica. Eventualno blic, po mogucnosti ne direktan nego da se odbije od zida ili svetle podloge. Cilj je eliminisati senke i predmet osvetliti iz pravog ugla (ili po potrebi iz vise uglova). Kako je rekao jedan poznati fotograf (jes poznat al ne znam kako se zove):
“Dajte mi bilo koji aparat, bilo koju zenu i puno svetla – i uslikacu vam najlepsu zenu na svetu!”
Obo pomaže za eliminaciju senki takozvana svetlosna kutija tj light box
http://www.kupindo.com/Digitalni-fotoaparati/20209485_LIGHT-BOX-SVETLOSNA-KUTIJA-ZA-SLIKANJE-PREDMETA
Jedna mala ispravka teksta na početku. Dnevno svetlo nije najbolje za fotografisanje predmeta, ali je najbolje što može da se ima za “male pare”. Ako bi baš preterivali, onda pazariti dslr sa makro objektivom, set bežičnih okidača za najmanje dva-tri blica i isto tolikao foto kišobrana. Još kad se sve lepo uskladi, slike su fantazija.
Meni je samo slikanje zabavno, ali mi najviše oduzima vremena i posebno me iritira smanjivanje fotografija u nekom od programa na veličinu koju zahteva Limundo za postavljanje aukcija!