“Ako stvarno volite prirodu, svuda ćete pronaći lepotu” – Vincent Van Gogh
Ako je “doba korone” donelo nešto dobro to je da su želje za putovanjima dale šansu lepotama naše zemlje. Bilo da želite da pobegnete iz grada na vikend ili odete negde na odmor, u Srbiji ima pregršt lepih mesta za obilazak, gde možete uživati u dugim šetnjama, čistom vazduhu, ali i dobroj klopi. 🙂
U ovom tekstu ću izdvojiti par mesta koja sam posetila sa porodicom u proteklih godinu dana (neke i više puta).
Vodopad Veliki Buk – Resavska pećina – Prirodnjački muzej (Svilajnac)
Za ovu turu izabrali smo smeštaj u Strmostenu gde se nalazi i vodopad Veliki Buk. Vodopad je visine preko 20 metara i smatra se jednim od najviših vodopada u Srbiji. Najlepši je u proleće jer se tada može videti sa najviše vode. Sam prizor vodopada je zaista impozantan. Izuzetno je prijatno ovo mesto posetiti leti – pravo osveženje. 🙂 U blizini vodopada se nalazi i lep restoran gde možete predahnuti.
Na desetak minuta vožnje od vodopada nalazi se Resavska pećina. Pećina pripada opštini Despotovac i zaštićeni je spomenik prirode.
Spada među najveće i najlepše pećine u Srbiji. Prilaz pećini je jako lepo uređen. Ulazi u pećinu su na svakih 1h. Temperatura je 7°C i stoga, ako idete leti, morate poneti deblju odeću. Sam obilazak pećine traje oko 40 minuta. Unutrašnjost obiluje brojnim dvoranama, galerijama, stubovima, stalaktitima, stalagmitima, draperijama i okamenjenim vodopadima. Starost nakita koji se nalazi u pećini se procenjuje na 45 miliona godina.
Prirodnjački muzej u Svilajncu je udaljen 26 km od Despotovca. Izuzetno lepo uređen muzej (svetski a naš) koji sadrži, unutra, 8 tematskih izložbi i jednu napolju u vidu dino parka. Ovo je prava atrakcija za decu što zbog afričkih životinja koje se nalaze unutra što zbog dinosaurusa koji su napolju. U okviru dino parka postoji i park za decu kao i kafić sa vrlo pristupačnim cenama. Jako lepo mesto za provod sa porodicom.
Divčibare
Divčibare nam je bilo mesto za “beg” tokom karantina, ali posle smo mu se vraćali još nekoliko puta. Dodatno je zgodno što se iz Beograda na Divčibare stiže za samo 1,5h.
U februaru smo otišli na “zimovanje” a nije bilo “s” od snega. A onda u martu jednog sunčanog petka u Beogradu smo popakovali zimsku opremu i decu i posle 1,5h vožnje smo do kolena upadali u sneg.
Divčibare je lepo na svoj način u svako godišnje doba.
Moja preporuka su duge šetnje lepim stazama koje su dobro obeležene i prelepi vidikovci koji vas čekaju na kraju svake staze. Preporučujem da se popnete na Golubac a zatim odete i do vrha Paljba. Treći vrh koji treba posetiti je Crni vrh, a ne treba ni propustiti pogled sa Ljutog krša.
Preporuka plus: u povratku sa Divčibara možete svratiti do Kumove vodenice po fantastično brašno. Nalazi se u selu Markova crkva, opština Lajkovac. Vodenica je nastala u 18.veku ali su je dva kuma obnovili i dali joj novi sjaj 2010. godine. Pored vodenice se nalazi lep restoran sa dvorištem.
Srebrno jezero – Tvrđava Golubac – Lepenski Vir
U istočnoj Srbiji možete pronaći lepa mesta za kupanje i sunčanje, ali videti i prelepe istorijske znamenitosti kao što su Lepenski Vir i Golubačka tvrđava. Srebrno jezero je veštačko jezero nastalo pregrađivanjem dunavskog rukavca. Nalazi se 2 km od Velikog Gradišta. Smešteno je u dolini koja je okružena brdima. Ima sve što ima što vam je potrebno za zabavu uz kupanje i sunčanje. Pored jezera su restorani, kioski, igralište za decu i štandovi sa suvenirima. Ako ne volite gužvu, boravak na jezeru preporučujem radnim danima i van letnje sezone.
Golubački grad se nalazi 4 km od naselja Golubac, na ulazu u Đerdapsku klisuru. Golubačka tvrđava datira iz XIV veka i bila je “u rukama” raznih vladara. Smatra se simbolom srednjevekovnih ratova i nemira na dunavskoj granici. Pod srpskom upravom je od Drugog srpskog ustanka. Tvrđavu čine 9 kula koju povezuju bedemi. Samo zdanje deluje baš moćno i vraća vas u doba vitezova.
Dalje, putovanjem uz Dunav stiže se do Lepenskog vira. Lepenski Vir predstavlja nalazište ostataka prvog sedelačkog naselja u Srbiji koje se procenjuje da je osnovano pre 8 hiljada godina. Otkriveno je tokom istraživanja na Đerdapu koja su vršena zbog izgradnje hidrocentrale Đerdap1 i jedno je od najznačajniji otkrića na teritoriji Srbije. Stanovnici Lepenskog Vira bili su prvi urbanisti i graditelji na ovim prostorima a ovde možemo videti ostatke tog naselja.
Vrdnik i Fruška Gora
Vrdnik se nalazi na 1h vožnje od Beograda, nalazi se na Fruškoj gori i poznato je kao vojvođansko lečilište. Uz lekovite vode i čist vazduh Vrdnik je lepo posetiti i zbog blizine manastira, spomenika i drugih znamenitosti na Fruškoj gori. Za vrlo pristojnu sumu novca možete iznajmiti kuću ili apartman sa dvorištem za vikend.
Termalne vode u banji Vrdnik su temperature oko 32 stepena i izuzetno su lekovite posebno za srčane i reumatske bolesnike. Vrdnik je jako lepo mesto za šetnju. Posle kupanja možete prošetati do Vrdničke kule koja ima istorijski značaj za taj deo Vojvodine i jedan je od simbola Fruške gore i Vrdnika. Prema istorijskim podacima, na ovom mestu se nekada nalazio grad Vrdnik (na nekoliko stotina metara iznad nivoa mora) i bio je skrovište i sigurna lokacija za zaštitu od neprijatelja. Usput ćete videti prelep hotel Fruške terme ali i kompleks Vrdnička kula gde se možete osvežiti u kafiću/restoranu dok se deca mogu poigrati u parkiću za to vreme.
Na sasvim drugoj strani Vrdnika (20 minuta šetnje od centra) laganom šetnjom kroz šumu možete doći do Lazinog vira, mesto na koje su Vrdničani ponosni. Duboka šumska hladovina, mali vodopad i izvor su baš lepo mesto za izlet.
Zlatibor (Stopića pećina, Vodopad Gostilje i Prerast u Dobroselici)
Van centra Zlatibora postoje lepa mesta koje treba posetiti. Postoji niz lokacija sa predivnom prirodom gde možete napraviti izlet.
Neki moji predlozi šta videti u tom kraju su:
Stopića pećina – nalazi se na severoistočnoj strani planine Zlatibor i udaljena je od centra nekih 19 km. Pećina je dobila ime po zaseoku Stopići, a otkrivena je 1901. godine. Istraživanja je vršio naš poznati istraživač i naučnik Jovan Cvijić. Pećina je rečna (njom prolazi potok) i dugačka je 1.691,5 m. Turistički deo pećine ima nekoliko atraktivnih elemenata i stalno se uređuje tako da je uvek interesantno posetiti je. Otvorena je za posetioce cele godine.
Vodopad Gostilje je jedna od najatraktivnijih hidroloških vrednosti Zlatibora. Nalazi se u selu Gostilje na oko 25 km od centra. Na Gostiljskoj reci, ispred ušća u reku Katušnicu, voda se obrušava sa 22 m visoke krečnjačke litice, formirajući tako jedinstven vodopad, Voda je prilično hladna pa boravak pored vodopada jako prija leti jer dobijate utisak “hladnog tuša”. Ispred vodopada se nalazi veliki parking, parkić za decu, a staza uz vodopad je lepo uređena.
Prerast u Dobroselici – u podnožju oboda Ravnog Tornika nalazi se Dobroselica prelepo i živopisno selo, udaljeno 23 km od centra Zlatibora.
Mi smo se tu zatekli za Uskršnje jutro gde smo doživeli seosku atmosferu proslave praznika. U šetnji do pećine smo videli ogromne puževe, zmiju, ovce, košnice a uživali smo u tišini, čistom vazduhu i prelepoj prirodi. Prerast je poznata i kao Točkovička pećina i kako joj se približavate deluje kao da će da vas pojede. 🙂 Pećina ima dva otvora udaljena jedan od drugog oko 50 m, dok je prosečna visina pećine oko 15 m. Kroz pećinu teče potok, nekadašnja ponornica, za koji se pretpostavlja da je erozivno uticao na pećinu.
Tara
I za kraj, nešto dalja, i mojoj porodici omiljena planina Tara.
Mi već godinama posećujemo Taru posle odmora u Crnoj Gori i svaki put se oduševimo ljubaznošću domaćina na planini. Priroda je božanstvena. Toliko toga može da se obiđe; ne treba štedeti noge a pluća su svakako zaslužila nagradu u vidu čistog vazduha koje Tara pruža.
Za porodicu apsolutno preporučujem smeštaj i ishranu u hotelu Omorika. Hotel nudi dosta zabave za decu, korišćenje bazena i odličnu hranu. Ispod hotela “Omorika”, ali i preko puta hotela “Beli bor” se nalaze trim staze koje su dobro uređene gde se možete rekreirati i uživati u lepom vazduhu. Ako neko želi privatni smeštaj, preporučujem da se smestite nešto malo dalje od centra, na primer na Osluši ili u blizini Mitrovca na Tari. Na Osluši se nalazi fanstastičan vidikovac odakle se vidi reka Drina, Bajina bašta ali i Bosna i Hercegovina. Taj deo Tare je dosta šumovit i ne preporučuje se ulazak u šumu da ne biste imali bliski susret sa medom. 🙂
Drugi vidikovac koji vredi obići je Banjska stena koji se nalazi 10 km od Mitrovca. Sa vidikovca se pruža lep pogled na veštačko jezero Perućac, kanjon reke Drine i područje Osata u BiH. Ukoliko ste na Tari više dana, možete se spustiti i do Bajine Bašte i videti čuvenu Kućicu na Drini. U kafiću na reci domaći sok od maline je fenomenalan.
Dok ste na Tari preporučujem i izlet na jezero Zaovine.
To je veštačko jezero nastalo kada je tok Belog Rzava pregrađen branom. Jezero se koristi za uzgoj prastrmki, a leti je posećeno kupačima. Možete se prilično osvežiti u jezeru (dosta je hladna voda), ali i obići jezero čamcem (vožnja traje oko 1h).
U blizini nasute brane je mesto gde je Josif Pančić ugledao Pančićevu omoriku.
Preporuka plus: na povratku sa Tare ako idete u pravcu ka Beogradu posetite Ovčar banju i uživajte u kupanju i savršenoj nes kafi u Wellness centru .:-)
Ovo su bile neke moje preporuke, a vi podelite vaše 🙂
Odličan post, nedostaje samo Sokobanja!
https://vip1709.blogspot.com/2021/02/sokobanja-domicil-sokolova.html