Nedavno sam imao priliku da sa psom putujem na Taru. Iako je pas već naviknut na auto i vožnju, za uspešan i lakši put ipak treba malo organizacie i pripreme. Pokušaću da zapišem neke od saveta iz ličnog iskustva.
Preskakanje obroka pred put
Pre dugog puta, bilo bi dobro da pas preskoči jedan obrok. Iako neki psi nemaju mučninu tokom vožnje, ipak će im to olakšati putovanje. Takođe, iz auta bi bilo dobro skloniti sve jake mirise i osveživače. Psi su mnogo osetljiviji na to od nas i osveživači za auto takođe mogu doprineti mučnini.
Ukoliko i pored preskakanja obroka imate psa koji je sklon tome, najbolje je da put organizujete tako da povremeno stajete da pas prošeta, kao i da tempo vožnje bude lakši. Posebno po neravninama i krivinama.
Pre vožnje, mom psu prija jedna duža šetnja ili trčanje za lopticom, jer je kasnije mnogo mirniji u autu.
Transporter
Za duža putovanja, posebno ako je u pitanju veliki pas, transporter je najbolji i najsigurniji način da se pas vozi. Pre svega, većina pasa zavoli transportere jer se u njima osećaju sigurno, npr. moj pas koji samostalno ulazi u isti čak i kada ne treba. Međutim, oni zaista imaju i praktičnu namenu. Ne želim ni da zamislim nagla kočenja dok pas sedi na zadnjem sedištu.
Transporteri se prave u svim veličinama, a neki od njih čak imaju i posebne dodatke za vodu.
Dodatna oprema
Za dalji put, volim da ponesem što više dodatne “opreme”. Pored obaveznog, kao što su činije za vodu i hranu, uvek nosim loptice kako bi se pas izigrao i istrčao na mestima gde napravimo pauzu (ako to uslovi dozvoljavaju, naravno).
Dodatni povodac je, po mom mišljenju, obavezan, jer će se u nekim situacijama dešavati da psa morate privremeno vezati (npr. dok iznosite stvari, ili dok kratko mora da sačeka da nešto uradite).
Pripremite i hranu koju vaš pas jede, jer se može desiti (kao npr. na Tari) da prodavnice nisu baš blizu. Voda je takođe obavezna – ne samo za piće, već i u slučaju da treba da obrišete ili očistite transporter ili psa koji se isprljao napolju. Za tu namenu uvek ponesem i jedan ubrus.
Fleksi povodac
Većina ljudi fleksi povodac koristi redovno i svakodnevno, međutim, za putovanje je on posebno praktičan. Često će se dešavati da ne možete psa pustiti da slobodno šeta. Npr. stali ste na benzinsku da odmorite, doveli ste psa gde ima drugih životinja, nije bezbedno okruženje zbog saobraćaja i tome slično. Fleksi, po mogućstvu što duži, omogućava da pas bezbedno “protegne noge”.
Zaštita od krpelja
Boravak u prirodi može biti rizičan za psa ako nije zaštićen od krpelja (i u nekim područjima komaraca). Postoji dosta sredstava za to, izbor je na vama, ali je bitno da ih koristite. Na taj način ćete moći da provedete vreme u prirodi a da ne brinete da li će zaraženi krpelj ili komarac napraviti zdrastveni problem vašem psu.
Boravak psa u autu
Poslednje, ali ne i najmanje važno, jeste da pas bude bezbedan dok je u autu. Dok se vozite, ventilacija ne sme da duva direktno u psa, posebno ako je vazduh suviše hladan ili topao. Psi mogu biti osetljivi i na suviše nisko otvorene prozore tokom vožnje, pa treba povesti računa i o tome.
Najbolje je psa ne ostavljati u autu dok niste vi tu, ali i ako se desi da to uradite na kratko (kratko = nekoliko minuta), auto ne sme da bude na suncu, prozori moraju ostati otvoreni i tome slično.
To su neki saveti iz prve ruke jer često imam priliku da se vozim sa psom. Nadam se da će bar neki biti korisni. Ako vi imate neke kojih se nisam setio podelite ih sa nama! 🙂
Moj pas i ja ranije smo često išli na takva putovanja, ali sada već neko vreme nemam auto, pa nismo skoro. Saveti su vam odlični, poželela sam da iznajmim auto kod mms auta, pa da se zaputimo na Divčibare ili neko slično, lepo mesto.
I hoćemo, sledećeg vikenda, čim bude lepše vreme.