U poslednjih par meseci, kada su se životne okolnosti svih nas značajno promenile, potrebno je dodatno sebi dati oduška i pustiti “mozak na ispašu”.
Šta bolje od toga služi svrsi nego jedno od najstarijih čovekovih zanimanja – ribolov, odnosno pecanje.
Pošto sam potpuni amater u pecanju i dalje od banatskih kanala i Dunava nisam ni bio, ne mogu govoriti o tome koliko je neka oprema dobra ili ne. Pričaću o opremi koju imam i koju bih želeo da imam, kao i o opremi nekih mojih drugara koji se malo “profesionalnije” bave time.
Posedujem običan, “teleskopski” štap bez mašinice koji može vrlo malo dobaciti sa obale i samim tim uhvatiti nešto manje vrste babuške, cverglana i crvenoperke. Meni lično nikad nije ni bio cilj da se ulovi riba koja će se jesti, sam odlazak u prirodu i druženje su bili preči.
Naravno, ukoliko vas posluži sreća može naleteti i neka krupnija riba, a tome svakako može pomoći dobra prihrana koja će privući “veće primerke” kao što su bucov i štuka.
Na Kupindu možete filtrirati pretragu štapova po tipu i dužini ukoliko ju je prodavac naveo dok na Limundu nemate tu mogućnost detaljnije pretrage ali može se desiti da prođete jeftinije ukoliko je u pitanju licitacija za određeni štap, ponuda prodavaca je svakako raznovrsna na oba sajta.
Kupindo nešto više prednjači u ponudi struna, odnosno najlona, međutim šta tu nema može se naći na Limundu, ponuda sajtova se odlično dopunjuje.
Za malo “ozbiljnije igrače” tu su razne mašinice, varalice te plovci koji će se videti na velikoj udaljenosti i pri smanjenoj vidljivosti.
Iako meni udice izgledaju isto i ne pravim neku razliku između njih (riba se svakako zakači pa zakači 🙂 ) drugari koji se malo ozbiljnije bave ovim sportom kažu da postoje značajne razlike u zavisnosti od toga koju ribu želite da lovite. Ista je situacija i sa olovom.
Od ostale prateće opreme izdvojio bih meni omiljene, udobne stolice za pecanje, držač za štap (mada može i poslužiti bilo koje drvce u obliku slova Y koje nađete u prirodi) i sprej/kremu protiv komaraca i ostalih insekata – za veću udobnost.
Nešto što mi deluje kao krajnje praktična stvar – koju ne posedujem jer i svaku ribu koju upecam (i ako je upecam 🙂 ) odmah vratim u vodu – jesu čuvarke koje jednostavno potopite u vodu, nema potrebe za kantama i kofama (koje zauzimanju dosta prostora) i povremenim menjanjem vode u istim, te rizikom da vam ulovljena riba pobegne.
Među ostalom pratećom opremom se nalaze i stvarčice kao što su vage, otpinjači udica, šešir protiv komaraca, lampe i sl.
Šta god imali ili nemali od gorenavedene opreme nije ni toliko bitno koliko je bitan povremeni kontakt sa prirodom i odlazak u istu naročito ukoliko živite u gradskoj sredini.
Sam boravak u prirodi, pogled na vodu i zelenilo ojačava i duh i telo. 🙂
TAJ KOJI VAM JE SUGERISAO DA SE NA PRIHRANU MOŽE ULOVITI BUCOV ILI ŠTUKA, TO JE KAO DA VAM JE NEKO REKAO DA SE MED VADI KAŠIKOM,
POMENUTE RIBE SE HVATAJU NA ŽIVI MAMAC ILI NA RAZNE VRSTE VARALICA, A BUCOV I NA VASER KUGLU.
RAZNE VRSTE PRIHRANA KORISTE SE ZA BELU RIBU I ŠARANA,
ISPRAVITE VLASTITO NEZNANJE