Kategorija odeća na Limundu i Kupindu spada u jednu od najpopularnijih. Mnogi prodavci su se već ispraksirali kako najbolje da predstave svoj predmet kupcima i time povećaju šansu za njegovu prodaju. U ovom blog postu ćemo proći kroz konkretan primer i savete na koje “sitnice” treba obratiti pažnju.
Za dobru fotku potrebno vam je:
1. Pegla
Pegla je vaš prvi saveznik. Odeću (nakon što ste je oprali – ukoliko je polovna) obavezno popeglajte pre slikanja. Nemojte da vas mrzi. 🙂 Uloženo vreme u peglanje se itekako isplati. Čak i da je fotografija super napravljena, ako je izgužvan predmet na njoj, njegova šansa za prodaju je time dosta smanjena.
2. Ekser
Ukoliko u kući imate prazan deo belog zida, zakucajte ekser. Možete iskorisiti i ekser na kome je zakačena neka slika (a koju ste za ovu potrebu sklonili). U slučaju da slikate jaknu/bundu/kaput, tada će vam trebati veći ekser. Za sve ostalo maleni ekseri će “raditi posao”.
3. Ofinger
Ofinger. Najbolje neutralne boje sa oblim ivicama, kako bi garderoba na ramenima lepo padala preko njega. Za pantalone/farmerke/bermude/šorceve/suknje, najbolje je koristiti ofingere koji imaju specijalno kačenje za takvu vrstu garderobe.
4. Beli (jednobojni) zid/podloga/hamer papir
Najidealnije i najlakše za izvedbu fotografisanja je ako vam je u kući dostupno “parče” belog zida ili zida neke svetlije neutralnije boje. Kao što sam navela u pasusu iznad, to može biti i zid na kome vam je zakačena neka slika, a koju za ovu priliku možete skloniti i iskoristiti ekser na koji je ona bila zakačena.
U slučaju da su vam zidovi u jakim bojama ili šareni, možete privremeno zalepiti beli hamer ili neku drugu belu podlogu koju kasnije lako možete skloniti. Šarena pozadina odvlači pažnju od predmeta i predmet ne dolazi do izražaja. Na fotografijama gde je pozadina šarena, potrebna je posebna pažnja da se uoči gde predmet počinje, a gde se završava. 🙂
Ako vam pak “parče” zida nije dostupno, možete iskoristiti sto ili pod kao podlogu za fotografisanje. U slučaju da fotografišete na podu, gledajte da ispod predmeta postavite hamer, platno ili neku drugu podlogu. Nemojte predmet slikati direktno na parketu, pločicama ili tepihu. Iako verujem da biste pod u takvim slučajevima pre slikanja očistili i pripremili, predmet neće delovati primamljivo. U prodavnicama garderoba nikada nije poređana na podu, već uredno izložena, uglavnom na ofingerima.
5. Dobro svetlo
Iako navedneo kao poslednje, jedno je od najbitnijih faktora koji utiču na dobru fotografiju. Predmet je najbolje fotografisati na prirodnoj svetlosti. Tako da iskoristite dan za fotografisanje vaših predmeta. Izbegavajte fotografisanje u tamnom prostoru sa blicem. Izvor svetlosti treba da bude na suprotnoj strani od predmeta koji se fotografiše (iza vaših leđa, ali obratite pažnju da ne pravite senku nad predmetom).
Šta treba fotografisati?
– Predmet u celosti na prednje stranje
– Predmet u celosti sa zadnje strane
– Detalje na predmetu (ukoliko ih ima. Npr: aplikacija, rad, vez, dugmići, oštećenje i sl.)
– Fotografija predmeta iz blizine kako bi se dočarala struktura materijala
– Etiketu proizvođača i veličinu
– Etiketu sa zemljom porekla i sastavom
Evo i primera kako izgleda isti predmet koji je fotografisan na beloj pozadini okačen na ofinger i predmet koji je fotografisan položen na parketu.
Primer predmeta fotografisanog na belom zidu
Primer predmeta fotografisanog na parketu
Ukoliko vi prodajete odeću, kako je fotografišete? Podelite sa nama vaše “cake” i olakšajte prodavcima ovaj proces. 🙂