Svi koji očekuju novog člana porodice u narednom periodu verovatno imaju dilemu šta je to od “krupnije” opreme za bebu zaista neophodno, a šta je “bacanje para”.
Krevetac
Prva asocijacija kada neko pomene opremu za bebe jeste krevetac. Međutim, vrlo često se čuje i iskustvo roditelja da je beba u njemu prespavala svega par puta. Dobra stvar u tom slučaju jeste da vrlo brzo nađe drugu primenu, a to je da postaje zamenski ormar za odlaganje stvari. 🙂
Ako se ipak odlučite za kupovinu kreveca, razmotrite one koji imaju mogućnost spuštanja bočne strane i podizanje dušeka na više nivoa. Tako se krevetac može spojiti sa krevetom roditelja, a beba će i dalje spavati u svom delu.
Prenosivi kreveci (kreveci na rasklapanje) su dobar izbor ukoliko često menjate mesto boravka. Ovakav krevetac vam može mnogo značiti jer ga možete poneti svuda sa sobom. Lako se sklapa i ne zauzima previše prostora (kada je sklopljen). Kada beba malo poraste, može služiti i kao ogradica i prostor za igru.
Kolica
Za razliku od kreveca, još mi se nije desilo da čujem od roditelja da kolica spadaju u stavku “bačene pare”. Izbor pravog modela kolica, e to je već druga priča.
Veliki izbor opcija otežava odluku. Naročito za roditelje koji očekuju svoje prvo dete. Zato je važno dobro razmotriti sve opcije, pitati prijatelje za iskustva, uzeti u obzir gde stanujete, da li imate auto i slično.
Svi tipovi kolica imaju neke prednosti i mane. Na primer:
Kolica 3 u 1 sistem – Neko kaže da je najbolji izbor jer su pokrivene sve faze odrastanja deteta za koje su kolica potrebna. Pružaju komfornu i prilično udobnu vožnju bebi. Uz kolica se dobija i auto sedište koje se montira direktno na ram kolica. Takav sistem olakšava prenos deteta iz automobila u kolica, naročito u osetljivim momentima kada spava. Svi koji imamo decu znamo koliko je važno dete u tim momentima ne probuditi. 😀
Mana ovih kolica je što zauzimaju zaista mnogo mesta, kako u kući, tako i u prtljažniku automobila. Glomazna su i teška.
Kišobran kolica – Pojedini modeli nisu prilagođeni novorođenim bebama. Manja udobnost u vožnji. Dok su prednosti ovakvih kolica mala težina, lako skapanje i rasklapanje, male dimenzije.
Detaljnije o kolicima smo ranije pisali OVDE.
Nosiljka ili marama
Kako čuveno “Ne navikavaj bebu na ruke” nigde ne pije vodu, nosiljka ili marama su dobar izbor da u toku dana imate više vremena kada su vam ruke slobodne.
Kod nošenja bebe u nosiljci ili marami je izrazito važno to raditi na pravi način i koristiti pravu opremu. Nisu sve nosiljke i marame podjednako dobre.
Dobre savete o tome možete pronaći na sajtu www.nosi.me.
Autosedište
Ako ste kupili kolica sa 3 u 1 ili 2 u 1 sistemom, onda ste prebrinuli autosedište za prvi period bebinog odrastanja.
Sigurnost deteta u toku vožnje treba ozbiljno shvatiti. Ako se razmatra kupovina sedišta koje će da traje više godina, onda se isplati investirati i u skuplje varijante.
Najteža stvar jeste odlučiti se koje tačno sedište izabrati. 🙂
Ljuljaška/njihalica/nunalica/ležaljka
Ova spravica ima toliko puno naziva da kada poželite da se o njoj raspitate, teško je da znate od kog termina da počnete. Ovo je deo opreme koji bebe ili obožavaju ili neće da čuju za njega. Dobra stvar kod toga je, da kada kupujete polovnu varijantu, spravice će biti kao nove. 🙂
Ljuljaške variraju od veličine, funkcionalnosti i dodataka. Postoje one najkompaktnije koje možete smestiti bilo gde, a bebu ljuljati ručno. Dok postoje i one za koje vam treba više prostora u sobi, ali će zato same ljuljati bebu, vibrirati i bebi prirediti muzički užitak.
Na kraju, da sumiramo – šta je to zaista najpotrebnije?
Najpotrebnije je da za svoju bebu obezbedite ogromne količine ljubavi, poljubaca i zagrljalja. ❤️