Prethodnih nedelja slavili smo i veselili se, a jaka i kalorična hrana su nezaobilizni deo tradicije za vreme praznika. Dok jedan, dva ili tri dana pojačane hrane nisu problem, ukoliko se to nastavi i danima nakon praznika (mesecima?), uticaj na zdravlje može biti značajan i primetan.
Kako je borba sa pronalaženjem balansa u hrani i fizičkoj aktivnosti takođe deo svakodnevne brige i velikog dela ekipe iz LimundoGrad tima, došli smo na ideju da zapišemo i podelimo neke od saveta. Možda uspemo u tome da motivišemo jedni druge, ili vas koji ovaj blog pratite. Ako u tome ipak ne uspemo, nemojte nam zameriti – iskoristite priliku i podelite sa nama kakve vi fizičke aktivnosti i ishranu preporučujete za zdraviji život! 🙂
Kako to, dakle, LimundoGrad tim pokušava?
Šetnja
Anja i Jovana se trude da šetaju, ali tako da u toku dana naprave barem 10 hiljada koraka. Nekada ranije, to bi bilo teško ispratiti, međutim, današnji telefoni hod mogu da prate u pozadini. Međutim, nekada je naporno nositi telefon i u šetnjama gde je cilj da se relaksirate, tako da postoje i uređaji (ili satovi) koji u tome mogu da pomognu.
Istraži i pronađi šta ti odgovara
Vladimir preporučuje, pre svega, istraživanje kako bi pronašao šta ti odgovara, kao i prihvatanje toga da nešto što ti je ranije odgovaralo, ne mora nužno i dalje da odgovara.
“Na primer, jedno vreme mi je odgovaralo da trčim i nije mi smetalo (zapravo mi je prijalo da izađem i istrčim krug). Kasnije mi to više nije prijalo (delom i zbog kolena) pa sam probao treniranje kod kuće (Kalistenika – trening sa sopstvenom težinom). Prijalo mi je, ali sam brzo izgubio fokus i više sam radio radi reda, a ne da se osećam bolje. Poslednje što sam isprobao, i dalo je iznenađujuće dobre rezultate, jeste ustajanje vrlo rano i odlazak u teretanu. Prednost je što nema gužve nigde (ni na ulici, ni u teretani, niti u sopstvenoj glavi), možeš da se posvetiš treningu, a daje ti energiju za ceo dan.”
Vežba sa decom
Ana kao najbolju psihofizičku rekreaciju savetuje decu, i to više njih. 🙂 Kretanje je zagarantovano!
“Ipak, i pored dece i obaveza oko njih uvek se može (i treba) naći vremena za sebe. Na You Tube-u možete pronaći razne vežbe, petnaestominutni workout je moj izbor. Dodatni savet: vežbajte pred (sa) decom da ih naučite da je dobro i korisno baviti se sportom. :)”
Grupni i vođeni treninzi
Lana je motivaciju našla u treninzima na kojima učestvuje više ljudi, jer se tako lakše pokrene i ima više volje da se pojavi na treningu. Šta su, po njoj, prednosti grupnih treninga:
1) zna se tačno vreme vežbanja
2) motivacija je veća
3) kada svi vežbaju, koliko god da si umoran, daješ sve od sebe da i ti ideš u korak sa grupom
4) intenzivno se vežba sat vremena
5) fitnes trener prati, bodri, podiže atmosferu
6) superkul muzika obavezno prati trening
7) veliki izbor treninga, kako prepodne tako i popodne
8) dobra energija, koja te obuzme i ako nisi raspoložen
9) upoznaš puno sjajnih ljudi
10) treneri su najčešće profesionalni sportisti, bodibilderi, kik-bokseri, atletičari itd.
Jači trbušnjaci?
Nikola preporučuje točak za trbušnjake, odnosno ab roller kao brz način da se odradi poneka vežba (u poverenju mi je preneo da veći deo aktivnosti ipak napravi stajanjem u prevozu, dok se vraća kući u špicu).
Kako se pokrenuti posle pauze?
Moja lična borba sa ishranom i fizičkom aktivnošću se uvek svodila na to da mi je teško da napravim početni korak. Kada ga jednom napravim, onda sve ide lakše. Poslednjih meseci sam imao pauzu od bilo kakvog treniranja i razmišljanja o ishrani i vratiti se na kolosek je bilo teže nego ikada. Ono što je meni pomoglo jeste da krenem malim koracima. Najpre sam se nekoliko dana trudio da pijem više vode (umesto soka), zatim sam ubacio dodatne šetnje sa psom, zatim sam počeo bar jedan obrok da spremam unapred, pa kratki treninzi u teretani (nekada samo 20-30 minuta) i ovo polako donosi rezultate. Cilj mi je da pronađem balans, tako da mi sve to ne oduzima previše vremena ali da se ipak osećam bolje.
Šta kaže ostatak našeg tima?
Moram da priznam da je bilo dosta šala na ovaj račun kada sam pitao ljude da podele svoje savete. Sanja i Marija su liniju za vreme praznika održavale trčanjem, ali po tržnim centrima, da bi kupile poklone za sve ljude koje vole. Ivan je izgubio 5kg, a kao recept u tome preporučuje grip. Ilija voli i preporučuje plivanje, samo je u ovom trenutku pauzirao dok se ne oporavi od proslava. Jovana uspešno održava liniju, a na tome je najviše zahvalna intoleranciji na laktozu. Đorđe i Davor u pauzi između ozbiljnih treninga pomažu koleginici da upali auto na gurku. Na Novom Beogradu. Na ravnom. 🤨
Kao što vidite, neki od nas imaju manje, a neki više uspeha u pronalaženju balansa i idealne linije. Nekada je lakše vežbati sam, a nekada u društvu.
Kako se vi uklapate obaveze i zdraviji život? 🙂