Novi Zakon o poštanskim uslugama stupio je na snagu 8. novembra 2019. godine. Od značaja su dve izmene koje se nalaze u delu Zakona kojim je definisan prijem poštanskih pošiljaka od strane poštanskih operatora.
Uvid u ličnu ispravu prilikom slanja
Šta piše u zakonu:
“Član 47.
Poštanski operator, odnosno zaposleni kod poštanskog operatora, dužni su da pri prijemu otkupnih i vrednosnih pošiljaka izvrše uvid u ličnu ispravu korisnika sa fotografijom i evidentiraju registarski broj lične isprave u cilju utvrđivanja identiteta pošiljaoca i sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma i prometa robe neregistrovanih subjekata.”
Šta to znači:
Kada budete slali paket, biće potrebno da kuriru ili šalterskom radniku pokažete svoj lični dokument (lična karta, pasoš…), a on će zapisati broj sa isprave (broj lične karte, broj pasoša…). Posledično, slanje će biti moguće samo osobama koje imaju važeće lične isprave. Zakon predviđa da možete slati paket za drugo lice, ali za tako nešto morate imati punomoć.
Pregledanje paketa prilikom slanja
Šta piše u zakonu:
“Član 42.
Prijem poštanskih pošiljaka se obavlja u prostorijama poštanskog operatora, posredstvom poštanskih sandučića, zbirnih sandučića, automata, posredstvom ovlašćenog lica poštanskog operatora na adresi korisnika ili elektronskim putem.
Poštanski operator može da izvrši uvid u sadržinu pošiljke na prijemu, pre njenog zatvaranja, a pošiljalac je dužan da omogući uvid, osim u pošiljke čija je sadržina pisano saopštenje”.
Šta to znači:
Kada predajete paket na šalteru ili kuriru, on može da traži od vas da pogleda sadržaj paketa kako bi se uverio da ne sadrži nedozvoljeni sadržaj. Nedozvoljeni sadržaj je predviđen zakonom (štetne materije, narkotici, novac, životinje i slično). Kurirske službe takođe imaju svoje spiskove predmeta koje ne prenose. Zakon takođe predviđa da, ako ste uspešno predali paket, a poštanski operator posumnja da se u paketu nalazi nedozvoljen sadržaj, on može da kontaktira nadležni organ i da po odluci nadležnog organa komisijski otvori pošiljku.
Ovde je važno napomenuti da se ova izmena odnosi samo na proces u kojem poštanski operator prima paket od pošiljaoca. Ova izmena ne podrazumeva da možete, kao kupac, da pregledate paket pred kurirom i da odbijete preuzimanje bez da platite, ako vam sadržaj paketa ne odgovara.
Poštanski operator nema uvid u to šta su se prodavac i kupac dogovorili. Pogrešno je tumačiti da će ovaj postupak smanjiti mogućnost prevare gde u paketu dobijate nešto što niste kupili. Stoga je i dalje potrebno pridržavati se osnovnih saveta za sigurnu kupoprodaju.
Kao i do sada, LimundoGrad i LimundoGrad zaštita su tu da vam pomognu ako bude bilo kakvih problema u saradnji.
Znaci, samo vise smaranja u odnosu na ranije, a nikakve koristi za kupce…
S obzirom da se na limundu trenutno prodaje preko 6000 artikala iz numizmatike, mogli bi ste da proverite u upravi poste, da li pod ” novac ” koji je zabranjen za slanje, spada i numizmatika, novac van opticaja. Da ne bi svaki sluzbenik tumacio na svoj nacin, i pravio nama kupcima i prodavcima probleme. Vi ste ipak ozbiljna firma koja ima ozbiljan promet iz ove oblasti, i verujem da vi mozete da resite tu dilemu sa postom i omogucite svojim limundovcima da nesmetano nastave da prodaju i salju kovanice i novcanice uprkos otvaranju posiljki.
SVE ZAVISI OD KURIRA.
Meni i dalje u Posti ne traze licnu kartu (nekima jesu trazili).
Na primer, nekima kurir BEX sluzbe cak trazi i da SLIKA licnu kartu (protivzakonito), dok meni moj kurir ne trazi ni na uvid dokumenta.
Kaze, citiram: ”Nisam ja policijac, kad bih svakome trazio i gledao licne karte,
otisao bih kuci u 9 uvece”.
U ostalom, oni (drzava) sve ovo rade da bi evidentirali one sto prodaju svercovanu robu
(”iz Madjarske” itd), koji na mesecnom nivou obrcu milione…
Opet, ti sa tim parama lako mogu da izvade lazne licne karte, i kad im ovaj trazi lk, oni mu pokazu, ali dzaba kad je lazna.
Neki kazu da ce ovo smanjiti i prevare. Tesko.
Jer, ako ja narucim lap-top a neko me prevari i posalje farmerke od 300 din, dzaba meni njegovi podaci. I ja i on mozemo da tvrdimo sta hocemo, ja cu da tvrdim da sam trebao da dobijem lap-top a on da sam narucio farmerice.
Ako je do dogovora doslo usmeno, tu je moja rec protiv njegove i to je to. Opet ja izvisim a sa njegovim podacima sto je dao prilikom slanja mogu da se slikam jer nemam dokaze za svoje tvrdnje. A i za iznose ispod 5.000 din policija ne goni po sluzbenoj duznosti, mogu samo da ga identifikuju (sto su i do sada mogli)
Sto se mene tice, sve mi je jedno da li ce da mi traze LK posto saljem Postom, a otkupnina ide post-netom, a za podizanje istog tog post-neta su mi svakako trazili i upisivali broj licne karte. Za sada ne traze LK u mojoj posti.
@Lobs – u zakonu, član 44., piše ovako:
“Zabranjeno je slanje poštanskih pošiljaka koje sadrže: …5) novac, kovanice, novčanice, druge hartije od vrednosti, plemenite metale i vredne komade nakita, osim u vrednosnim pošiljkama”. Poslaćemo pitanje da li se to odnosi na novac van opticaja, ali za sada nemamo informaciju da je tu došlo do nekih promena.
Dodatak – dobili smo odgovor. Zakon o poštanskim uslugama nijednim članom ne zabranuje promet odnosno slanje istog, tako da se odredbe ne odnose na slanje numizmatike.
@Ilija – U tome jeste razlika između Limunda i oglasnika, jer kod nas postoji zabeleženo šta ste kupili i po kojoj ceni. U ovakvoj situaciji, kupili ste laptop a dobili farmerke, mi bi vam isplatili LimundoGrad zaštitu i predali krivičnu prijavu protiv prodavca.
Po mom mišljenju, ovaj zakon donet je kako bi se demotivisali neregistrovani privredni subjekti, tj. oni koji prodaju “na crno”, nabavljaju robu za keš i prodaju za keš.
Kurirska služba je dužna da podatke čuva godinu dana, što znači da nadležne službe koje se bore protiv sive ekonomije mogu da procesuiraju interesantne prodavce (one koji imaju puno posla ili one koji prodaju “škakljivu” robu: švercovanu tehniku, falš garderobu, oružje, pirotehniku, alkoholna pića) i da ih “nagaze” za promet napravljen godinu dana unazad.
Ako neko ima drugačije viđenje, voleo bih odgovor.
@CRNI_VATRENI
Ali ti sto preprodaju na crno (”neregistrovani”) i koji obrcu gomilu novca,
lako ce da sklope dogovor sa kurirom da upisuje neki ‘levi’ broj licne karte,
a mogu i da izvade lazna dokumenta – imaju dovoljno novca za tako nesto.
Mislim da je bitnije proveriti i napisati koliko će predmeta u toku jednog meseca biti dozvoljeno da se šalje po jednom nalogu (prodavcu, ličnoj karti, sve jedno) jer to će najviše uticati na nas male prodavce.
Očigledno je da država zeli da naplati porez gde god utvrdi da se obrće nekakav novac ..Preko kuriskih službi ce da vide koliki je promet novca pojedinih prodavaca i to je bitno kod sajta KP pošto se se tamo sklapaju uglavnom usmeni dogovori..kod vas je vec nesto drugacije mnogi uplaćuju pre slanja ..
Zanima me da li ćete drukati svoje velike prodavce
Bilo bi dobro da ako znate objavite u kojo će se meri naplaćivati porez i kako se računa ..da li će biti obuhvaćeni svi ili samo veliki prodavci..
Mnogi ovde prodaju iz kranje nužde ..da bi sastavili kraj sa krajem i ako se naplaćuje porez na dobit kako se utvrđuje dobit pogotovu kod polovnih predmeta
Da li ce svi koji prodaju malo više morati da otvore nekakve firme ,plaćaju porez i u kojoj meri .. ako moraju i ako to bude preskupo, verujem da če se smanjiti prodaja na ovom sajtu i da možete i vi da pocnete da tražite drugi posao..
@mikabre – pisali smo o tome, možete videti na sledećem linku https://blog.limundograd.com/2019/09/koji-oblik-firme-mozete-da-otvorite-u-srbiji-ako-se-bavite-trgovinom/
Molim Vas za tumačenje stava 6 člana 42 , koji glasi:
Pošiljaoci koji predaju pošiljke na osnovu zaključenog ugovora, pošiljke predaju preko lica opunomoćenog za predaju svih vrsta pošiljaka. Poštanski operator odnosno zaposleni kod poštanskog operatora, vrše uvid u ličnu ispravu sa fotografijom punomoćnika za predaju pošiljaka i evidentiraju registarski broj lične isprave, u cilju utvrđivanja identiteta punomoćnika.
U ptanju je firma koja je zakljucila ugovor sa poštom,na šalteru predaje prijemni list sa svim traženim podacima, a u pošti na šalteru traže na uvid l.k. radnika firmei upisuju na svom primerku prijemnog lista br. lk, ime i prezime…čemu to s obzirom da se uglavnom šalju dokumenta..
Posto se uglavnom prodaju polovne stvari u posedu fizickih lica, ne vidim osnov da drzava naplati porez na prodaju polovne stvari… Druga stvar je ako se gleda porez na dohodak itd…
Sto se tice novih stvari, to je sve u okviru sprecavanja sive ekonomije, sverca itd… Kako da mi naplati polovnu neispravnu busilicu?
Da li neko zna kada ce da obustave strajk u Zemunu, stoji mi paket od ponedeljka? Kupac ce mi odustati, poslato pouzecem…
Mnogo su bedni. Hvataju sirotinju a ne smeju da pisnu kada su u pitanju krupne ribe.
Baš će neko ko ima milione evra da pošalje pouzećem!!!