Popularna muzika iz druge polovine sedamdesetih i osamdesetih se danas smatra nečim što je bilo “veoma kul”. O tome verovatno svedoči i činjenica da danas po klubovima, gotovo svake nedelje, imamo večeri posvećene sedamdesetim i osamdesetim godinama.
U tom periodu je kao muzički žanr krenuo sa se formira “novi talas” (new wave). Ovaj pravac u Jugoslaviji je doživeo ogromnu popularnost i iznedrio je desetine odličnih albuma sa kojih se pesme i danas često vrte po radio stanicama. Bendovi kao što su Azra, Haustor, Film, Prljavo Kazalište, Električni orgazam, Idoli, Šaro Akrobata dominirali su scenom sa veoma kvalitetnom muzikom.
Ipak, najveći hitovi nam ovde neće biti u fokusu. U ovom postu otkrivamo manje popularne bendove i/ili manje popularna izdanja popularnih bendova, koji su nam možda promakli. Da stvar bude još interesantnija, originalna izdanja ovakvih bendova danas imaju mnogo veću kolekcionarsku vrednost u odnosu na tadašnje lidere.
Pekinška patka – Strah od monotonije
Drugi i poslednji album novosadske Pekinške patke, nepravedno je stavljen u senku. Bend na ovom izdanju jeste doživeo potpunu transformaciju iz skakutavog i buntovničkog punk-a u mračni dark-wave sa sivom i sumornom atmosferom. Razumljivo je da publika tada to nije mogla da prihvati, promena je bila ogromna. Ipak, sa distance od gotovo 40 godina možemo da zaključimo da je “Strah od monotonije” zapravo bio album, ako ne bolji, onda svakako zreliji od Patkine “Plitke poezije”.
Sa tog albuma danas slušamo pesmu “Strah”.
Paraf – Zastave
Treći album legendarnih Parafa sa sobom nosi, takođe, nešto drugačiji i mirniji zvuk.
Ipak, na ovom albumu našla se jedna izuzetno značajna pesma, jednostavnog naziva “Željko”. Zašto je ova pesma značajna? U pitanju je, verovatno jedina pesma posvećena tragično stradalom studentu Željku Milovojeviću koji je stradao u Beogradu 1983. godine prilikom atentata na ambasadora Turske u SFRJ. Nažalost, stih u kome se kaže “Pamtit će te narod, ko Gavrila, Željko” nije se ostvario. Ipak, Željko je ostao ovekovečen u ovoj pesmi (a danas ima i ulicu u beogradskom naselju Kaluđerica):
Ventilator 202 – vol 1, 2 i 3
Idemo toliko duboko da prelazimo u demo vode. Legendarna radio emisija “Ventilator 202”, legendarnog Zorana Modlija ostavila nam je u amanet 3 LP izdanja demo bendova iz osamdesetih. Zaista zavidan broj veoma kvalitetnih pesama našao se na ovim pločama. Iako možda odudara od ostalih stvari na ovoj listi, na prvo slušanje, izdvaja se jedna pesma i jedan bend. U pitanju je relativno nepoznat beogradski synth pop bend Oskarova fobija sa numerom “Beli dekolte” koja i danas zvuči zaista sjajno.
ARA – Artistička radna akcija
Kada već spominjemo kompilacije, ne smemo da propustimo Artističku radnu akciju. Dobro, ne smemo da propustimo ni Paket Aranžman, međutim ovde se bavimo manje poznatim izdanjima.
Ova kompilacija iz 1981. godine na sebi nosti dosta interesantnih stvari. Malo ljudi zna da je npr. postojao bend naziva “Radnička kontrola” gde su zajedno svirali Zoran Kostić – Cane (Partibrejkers) i Srđan Todorović (EKV).
Ipak, odavde se najviše, pre svega interesantnim zvukom, izdvojio bend naziva “Petar i zli vuci”
Dobri Isak – Mi plačemo iza tamnih naočara
Dobri Isak postojao je od 1983. do 1986. godine. Karakteriše ih nešto mračniji dark/goth zvuk koji je potpuno neočekivano došao iz Niša. Za vreme svog postojanja snimili su jedan album, a svakako se istakla pesma “Dozvoli mi da ostanem u tvome krevetu”. Ka kako zvuči niški dark iz osamdesetih? Pa, kao što možete sami da čujete, zvuči odlično:
Luna – Nestvarne stvari
Za sam kraj sam ostavio legendarni novosadski bend Luna čiji je osnivač poznati pisac Slobodan Tišma, dobitnik NIN-ove nagrade za 2011. godinu. Vinil izdanje albuma “Nestvarne Stvari” je jedan od najskupljih domaćih vinila danas. Skup je zato što je dosta redak. Muzika koju ćete čuti na tom vinilu, pa teško da novac može da je plati.
Bio je ovo kratak pregled manje poznatih bendova i pesama iz perioda novog talasa. Kako je ovaj period bio veoma produktivan i kvalitetan ne možemo da se zaustavimo na samo jednom postu. Dosta još toga imamo da kažemo i poslušamo. Više o tome u narednim postovima.
Odličan post!
Bravo!