Ukoliko koristite neki od internet servisa, alata ili usluga, verovatno ćete u nekom trenutku stupiti u komunikaciju sa njihovom korisničkom podrškom. Pitanja koja vam tada mogu biti upućena su: Koji internet pregledač koristite? Da li nam možete poslati link do te stranice? Da li ste u mogućnosti da nam pošaljete sliku ekrana?
Tada vam poznavanje ovih termina može pomoći i olakšati komunikaciju.
Pregledač (browser) – Uz pomoć internet pregledača možemo posetiti, pregledati, listati internet stranice i koristiti njihov sadržaj.
Ukoliko želite da pristupite nekoj web stranici, npr. stranici Limunda ili Kupinda, nakon što uključite računar potrebno je da kliknete na ikonicu svog internet pregledača i u polje za adresu unesete web adresu te stranice ili u ovom slučaju www.Limundo.com ili www.Kupindo.com.
Neki od najpoznatijih internet pregledača su Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge.
Ukoliko primetite da vam se sadržaj neke stranice ne prikazuje kako treba, prvi korak je promena internet pregledača (ako koristite Chrome, otvorite web stranicu u Firefox-u), u slučaju da i dalje postoji problem, korisničkoj podršci sajta pošaljite informaciju o tome kako vam se sadržaj prikazuje kao i informaciju koji pregledač koristite.
Pretraživač – Servis koji vam omogućava da uz pomoć ključnih reči vršite pretragu kako biste pronašli informacije ili web stranice koje su vam potrebne. Pa tako, ukoliko želite da pravite baklavu, a nemate recept, vrlo verovatno da ćete koristiti jedan od najpopularnijih pretraživača – Google, kako biste našli recept koji vam treba. Pored Google pretraživača, najpoznatiji je Yahoo pretraživač.
Kartica (tab) – U okviru jednog pregledača moguće je otvoriti više kartica (tabova) i u svakoj kartici držati prikazan različit sadržaj. Tako, na primer, na jednoj kartici možete imati otvoren Limundo, dok vam je na drugoj kartici prikazan Kupindo ili na primer vaš e-mail (elektronska pošta).
U slučaju da pratite više aukcija na Limundu i želite da licitirate u poslednjim minutima, svaku aukciju možete otvoriti u posebnoj kartici, nakon toga dati ponudu. Takav prikaz vam može olakšati da ispratite završetak aukcija na kojima ste učestvovali.
Link (URL) – Link predstavlja vezu sa web stranicom (sajtom), nekom određenom stranicom u okviru sajta ili elementa u okviru stranice. Link je istaknut na vrhu vašeg internet pregledača (browser-a) u polju za adresu.
Ukoliko vam neko traži da mu pošaljete link do najbolje baklave na internetu ili do aukcije/predmeta koji vam se dopada na Limundu ili Kupindu, sada znate na šta tačno misli.
Slika ekrana (print screen, screenshot) – Svakog trenutka sadržaj svog ekrana možete snimiti u obliku slike na svoj računar. Toj slici nakon toga možete pristupiti u bilo kom trenutku, bez pristupa toj web stranici. Imajte na umu da je to slika i da ne možete uticati na prikazani sadržaj kao kada ste na samoj stranici. Na primer, izvršili ste uplatu putem online banking-a. Želite da prikaz elektronske uplatnice sačuvate na svom računaru kao sliku. Tada možete napraviti sliku ekrana gde je prikazana uplatnica i zatim je sačuvati na svoj računar.
Na Limundograd blogu smo ranije napisali detaljno uputstvo kako napraviti sliku ekrana.
Sa kojim terminima ste vi imali najviše poteškoća kada ste tek počinjali da koristite internet i čije pojašnjenje ste tražili više puta?