• Početna
  • O nama
  • LimundoGrad
  • Limundo
  • Kupindo
  • Sigurnost
  • IT
  • Zabava i učenje
  • Plaćanje
  • API
LimundoGrad blog
  • Početna
  • O nama
  • LimundoGrad
  • Limundo
  • Kupindo
  • Sigurnost
  • IT
  • Zabava i učenje
  • Plaćanje
  • API
Home  /  LimundoGrad  /  Kako odabrati dobar računar?

Kako odabrati dobar računar?

Autor:Miloš Grabić
4. октобра 2017. LimundoGrad kupovina, preporučujemo, saveti 9 komentara

Da li je lako odabrati dobar računar? Danas je to možda lakše nego ikada, jer se komponente iz niže cenovne kategorije veoma dobro nose sa kancelarijskim poslom, surfovanjem, ili čak i igranjem nekih manje zahtevnih igara. Naravno, zahtevni korisnici će uvek težiti ka vrhunskim, odnosno high-end, komponentama. Šta je, prema mom mišljenju, najbitnije prilikom izbora računara danas?

    1. RAM memorija

      Ukoliko možete da priuštite, idealno bi bilo da uzmete računar koji ima bar 8 GB DDR3 memorije. Verovatno će i 4 GB raditi zadovoljavajuće, međutim, danas su i browser-i ali i sajtovi koje posećujemo prilično zahtevni. Nije redak slučaj da npr. Google Chrome proguta mnogo memorije tokom rada, posebno ako otvorite više tabova. Memorija je posebno važna ako igrate igre, ili radite u nekom zahtevnijem softveru.

    1. Procesor

      Iako sam pre 15ak godina bio ljubitelj AMD procesora, danas bih radije preporučio neki Intelov. Ukoliko niste zahtevan korisnik i potreban vam je računar za kancelariju ili za surf, bilo koji Intel i3 (a posebno i5 i i7) procesor završiće vam posao. Čak i oni iz starije generacije. Još uvek su dovoljno brzi, a i dovoljno tihi u radu – ne greju se, pa im nije potrebno ni bučno hlađenje.

    1. HDD/SSD

      Standardni hard diskovi sada imaju velike kapacitete, ali je brzina ostala manje-više slična kao ranije. SSD je omogućio da se sistem nakon paljenja računara podigne za desetak sekundi, da sve programe otvarate bez čekanja i ko jednom pređe na SSD nema više želju ni da koristi HDD kao primarni disk. Naravno, nisu idealni za pouzdano čuvanje vrednih podataka. Međutim, ako vam je to sekundarno (ili možete da priuštite da za čuvanje podataka koristite dodatno i HDD), preporučio bih da obavezno potražite računar koji ima SSD.

    1. Grafička kartica

      Dosta računara koji se koriste za kancelarijski posao ili surf i nemaju izdvojenu grafčiku karticu, već koriste onu koja je integrisana u sam procesor. I to je dovoljno dobro rešenje – sve dok ne radite nešto ozbiljnije, ili dok ne odlučite da igrate igrice. Budući da se tržište grafičkih kartica toliko brzo menja, ako želite performanse, najbolje je da pogledate neka osnovna poređenja između kartica. To, recimo, rade na sajtu videocardbenchmark.net.

  1. Monitor

    Izbor je bukvalno samo na vama i tome koliko novca želite da izdvojite. Danas su dosta pojeftinili LED monitori sa IPS panelom, a ima ih u raznim cenovnim (i estetskim) kategorijama. Takvi monitori će dati dovoljno dobru sliku za 99% korisnika. Na Kupindu ćete pronaći dosta novih, ali i polovnih, po razumnim cenama.

Da pokušam da dam i neke konkretne primere.
Računar koji će biti dobar za kancelarijski posao ili surf kod kuće, a ima i3 procesor i SSD, je primera radi ovaj. Bilo bi idealno nadograditi još malo RAM memorije, međutim, i ovako će biti funkcionalan.
Računar koji je dobar za gejming je veoma nezahvalno i nezgodno preporučiti. Uvek može bolje, jače, skuplje. Recimo, jedan od naših članova prodaje sledeći računar kao dobar za gejming. Da li biste se vi složili ili biste izabrali neke druge komponente?

Šta je vama važno kod kupovine računara? Pišite nam! 🙂

Podeli tekst
Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Whatsapp
 Prethodni post 5 predmeta za privlačenje novca u vaš dom
Sledeći post   [INTERVJU] Alfnovisad – Zadovoljni kupci daju divan osećaj

Povezani postovi

  • Polovna odeća kao znak stila: 10 vrhunskih modnih brendova koje nećete naći u tržnom centru

    26. августа 2024.
  • Dobro informisani = bolje zaštićeni! Kako do sigurne kupovine?

    15. марта 2024.
  • Kupovina u LimundoGradu iz ugla Superkupaca

    10. марта 2021.

  1. Sava
    8. октобра 2017. at 15:13

    Kad sam kupovao računar, nikako nisam bio zadovoljan ponudom već sklopljenih desktop računara, zato sam odlučio da sam napravim svoju konfiguraciju. Proučavao sam danima komponente i na kraju sam dao spisak komponenata šta da mi sklope. Od tada je prošlo mnogo godina i meni još sve radi kako treba, samo što dodajem memoriju. Memorije nikad nije dosta. Čini mi se da su se ljudi uglavnom preorjentisali na telefon, tablet ili laptop, a ja i danas uglavnom koristim desktop računar, jer mi je to nekako najkomfornije

  2. Miloš Grabić
    10. октобра 2017. at 12:42

    @Sava
    Hvala na komentaru! Računar je i meni za neke stvari još uvek br. 1 😀

  3. dragan
    10. октобра 2017. at 23:05

    Danas stvarno nije lako izabrati računar. Ako je nov onda je lakše, ali ako se traži polovan onda je mnogo, mnogo teže. Za procesor se slažem: intel, ali grafika: ati. Ne bi se upuštao u izbor gejmerskog računara jer me to ne zanima, ali za svaki dan i obične poslove treba birati intel dual core E4000+, memorija minimalno 2GB / bar DDR2, grafika PCIe po mogućnosti ati. Disk sata i lcd monitor koliko se ima para. Sve mora ispod 100 eur. Brandirane mašine stvarno brže i bolje rade ali mana može da im bude ako neka komponenta treba da se menja, napajanje ili ploča najčešće nije standardno nego namenski rađeno za taj brend. A novi softver je blagi užas, toliko zahtevan da svaki računar ispadne spor. Kad se klikne, odgovor mora biti u roku do 7 sekundi, sve preko toga je sporo – tako kaže psihologija.

  4. Cholo
    21. октобра 2017. at 10:17

    Osnovni baner sa leve strane na Limundu. Slovna greska. STRASNO!!!!
    Kako izabrati racunar O meri?

  5. Miloš Grabić
    23. октобра 2017. at 15:15

    @Cholo
    Izvinjavam se što tek sada odgovaram na ovaj komentar. Ispravili smo slovnu grešku u subotu. Promaklo nam je definitivno. Hvala što ste nam pisali za to.

  6. Killjoy
    20. јануара 2018. at 08:32

    Danas ako želiš izuzetan računar koji će da gura najnovije igre na HIGH deatljima, treba ti mnogo para.
    Međutim i dalje neke starije mašine mogu da progutaju mnogo toga.
    Ako imate stariju mašinu poput mene, uvek možete da dobavite alternativno SSD, povoljnih ramova ima i na Limundu i Kupindu i grafičku kartu.

    Većina novijih igara zahteva minimum 2GB memorije na grafičkoj.
    Ja i dalje imam starog zverkana: C2Q Q9550, 8GB DDR2, ASUS P5Q ploču.
    Alternativno sam pre dve, tri godine uzeo SSD i primetio nenormalan “BOOST” u paljenju računara, aplikacija i sl.
    Moram da priznam da nisam primetio neki “boost” u frejmovima na igrama osim bržeg load-a nivoa.

    Još uvek imam ATi HD6770 MSI MD koja i dalje može da izgura dosta toga.
    Recimo da sam skoro igrao COD: Black Ops 3 i da ga je komp isterao baš lagano.
    Grafika je bila na nekom umerenom nivou.
    Iako vam mnogi sajtovi nalažu da kupite nove računare, i dalje mogu da se nabave starije mašine, veoma povoljno koje i dalje rade posao.

    Ali kao što sam tekst kaže, bez 8GB rama….teško da možete i da surfujete besprekorno.
    Ne “jede” ram samo Chrome, jede ga i Firefox. Svi su programi “gladni”.

    Za naše uslove, danas kupiti “high-end” računar je……”malo mnogo”. Bez 2-2500€ nećete mnogo uraditi.

    Naravno uvek možete kupiti gotove konfiguracije ali one uvek imaju neku manu.

    Zato se upustite u kopanje po Limundu i Kupindu jer verujte mi, ovde ja kupujem stalno i zasta može da se nađe od “igle do lokomotive”.

  7. max021
    31. јануара 2018. at 23:24

    Prvo i osnovno pravilo kod kupovine računara je razlog kupovine,pa na osnovu toga birate komponente,ostalo je lako,imam toliko para,treba mi za to i gotovo,ali kao i kod svake kupovine uvek malčice zafali 🙂

  8. Gagi
    17. фебруара 2018. at 19:18

    Racunarima se bavim dugi niz godina, par decenija. AMD sada ima procesore daleko iznad Intela-imali sui ranije u rangu Intela kod nas ih nema puno u ponudi, novu kooperaciju cu izostaviti.Amd je manje efikasan iskljucivo zbog microsofta,vazi i za vga-nvdia rivale.
    Memorija ddr 2 i ddr 3 u nekim slucajevima su na istoj frekvenciji (tako da nije sustina koja je memorija vec brzina iste-proizvodjac-zavisi od maticne-chipseta i svega ostalog, najvise od optimizacije samog sistema-to niko ne radi) kao i ddr3-ddr4, to je lose u tekstu objasnjeno.
    SSD je za pocetak nekvalitetan-pogotovo kod nas, opisani racunari bi trebali imati 3 HDD-a.
    Gamer pojam danas jeste a za kratko vreme vise nije, vec je zastareo, i kod nas su refabrikovane komponente i sumnjivog porekla-cest slucaj-kod onih vec sklopljenih to je standardno.
    Kod komplikovanih racunara i gejmera je uvek neki problem-ako niste strucni,u samom startu-zbog eksploatacije brze se kvare-ili cestog overkloka.
    APU su u poslednjih godina svi procesori-skoro,tako za internet nije potrebna grafika dodatna-office nikako, i o velikim kolicinama memorije za surfovanje necu pricati-optimizacija je bitna.
    Instalacija silnih programa koji stalno komuniciraju sa necim – a kod nas je to obicaj da se svi programi za koje je neko cuo od nekog – surfovanje po sumnjivim sajtovima da se ne pominje, cesto ne samo da otezavaju rad vec i unistavaju racunar.
    Duvanski dim, prasina i lose klimatizovane prostorije takodje, nezaboravimo los napon u mrezi-frekvencija napon u piku-nerealno velik.
    Monitori su LED vec 10 godina-samo je pitanje koliko treperi-trebalo bi da je led tu savrsen kao svetlo.
    Problem je bio premaz na starijim generacijama koji je kod cfl vec donekle resen, ali je bio problem olovo, ziva…iko zna sta jos se nalazi a da ne znamo.
    Problem je i stetne frekvencije koje uticu na nas, preko 600Hz, sadacak i rekvencija hdd-a je stetna, memorije, grafike, oscilator napajanja, i naravno prvi je bio kod procesora. Metalno kuciste nije u stanju da to resi.
    Problem su i bakterije koje se sakupljaju kaoi virusi, kojima pogoduje sve da se razmnozavaju.

  9. DOBAR KOMPJUTER, NA PRODAJU
    22. јуна 2019. at 13:27

    Uglavnom ste naveli, po mom mišljenju, najbitnije stvari, za kupovinu nekog jeftinijeg, a dobrog računara.

    Sve najbolje.

Advertisement

Popularno na Kupindu

U potrazi ste za udžbenicima za osnovnu ili srednju školu? Pogledajte na Kupindu:

➡️ Udžbenici za osnovnu školu
➡️ Udžbenici za srednju školu

Ovde ćete pronaći udžbenike za svaki razred i izdanja gotovo svih izdavača koje današnje škole traže. Uštedite na kupovini udžbenika.

  • Najpopularnije
  • Poslednji postovi
  • Za sledećih 15 Vladimir Nikolić 22. маја 2021. Limundo 607
  • Hoću da znam šta je neko kupio i prodao Vladan Jović 16. децембра 2013. LimundoGrad 355
  • Kako da ocenim prodavca (a da to bude ispravno)? Ana Mladenović 12. марта 2013. LimundoGrad 248
  • Veštačko nuđenje – istine i laži Vladan Jović 11. јуна 2013. Limundo 234
  • Cenovnik + opcije + brzina Aleksandra Vuković 15. марта 2012. Blog 211
  • Dani ploča na Kupindu: Vinil ne izlazi iz mode! Dunja Stojković 13. марта 2025. Kupindo
  • Top 10 predmeta sa Limunda i Kupinda u 2024. godini! Dunja Stojković 31. децембра 2024. LimundoGrad
  • Digital Awards 2024: Limundo osvojio nagradu za najbolju radijsku kampanju! Dunja Stojković 30. септембра 2024. LimundoGrad
  • Polovna odeća kao znak stila: 10 vrhunskih modnih brendova koje nećete naći u tržnom centru Ivana Lučić 26. августа 2024. LimundoGrad
  • Uživanje u letnjem danu – detalji koji čine baštu posebnom Dunja Stojković 1. августа 2024. Zabava i učenje

Skorašnji komentari

  • Jovana Milenković Arizanović на Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu
  • Marija Protic на Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu
  • Jovana Milenković Arizanović на Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu
  • janoš на Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu
  • janoš на Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu

Vremeplov

© 2008. LimundoGrad d.o.o. Creative Commons License Ovo delo je licencirano pod uslovima licence Creative Commons Autorstvo-Nekomercijalno-Bez prerada 4.0 Međunarodna licenca
LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića.OKViše informacija