• Početna
  • O nama
  • LimundoGrad
  • Limundo
  • Kupindo
  • Sigurnost
  • IT
  • Zabava i učenje
  • Plaćanje
  • API
LimundoGrad blog
  • Početna
  • O nama
  • LimundoGrad
  • Limundo
  • Kupindo
  • Sigurnost
  • IT
  • Zabava i učenje
  • Plaćanje
  • API
Home  /  Sigurnost  /  Zašto ne treba slati paket “na poverenje”?

Zašto ne treba slati paket “na poverenje”?

Autor:Anja Šikanja
31. маја 2017. Sigurnost edukacija, zaštita 16 komentara

Kada šaljemo veću količinu paketa, zgodno nam je da ih pošaljemo sve zajedno, ili bar u što manje tura. Tako se može desiti da nismo dobili novac unapred za nešto što smo prodali, ali smo ipak odlučili da paket pošaljemo “na poverenje” kako bismo saradnju što pre završili. Na taj način možemo ostati bez novca za taj predmet.

Nisu sve situacije u kojima se paket šalje na poverenje prevarne situacije. Većina se završi bez ikakvih problema.  Ali je, u ukupnom broju prevara od strane kupaca prema prodavcima, ovaj vid saradnje dominantan. Retko se radi o situaciji gde je smišljena, organizovana prevara u pitanju, a češće je u pitanju nemar kupaca. Kupci prime predmet i onda očekuju da prodavac nema drugu opciju nego da ih sačeka sa uplatom, koje nekada i ne bude. Druga varijanta je da ćete dobiti uplatu ali van rokova, neretko uz pomoć LimundoGrad korisničke podrške.

U ove prevare spadaju i situacije kada prodavac zaboravi da stavi otkupnu cenu na paket, a kupac naknadno ne želi da uplati novac. Bez obzira na to što jeste u pitanju greška prodavca, kupac mora da plati predmet, odnosno greška prodavca ga ne oslobađa te obaveze.

Preporuke

  • Kod opcije Plaćanje pre slanja, uvek sačekajte da dobijete uplatu pa tek nakon toga šaljite paket. Pod “dobijenom uplatom” podrazumeva se da ste dobili obaveštenje od banke ili Pošte da je novac primljen, odnosno ne podrazumeva se informacija od kupca da je uplatio novac, pa čak i ako vam pošalje sliku uplatnice;
  • Ukoliko primate uplate PostNetom, stići će vam SMS obaveštenje o tome da ste uplatu primili;
  • Ukoliko primate uplate na tekući račun, koristite usluge e-banking-a svoje banke. Tako veoma lako, putem interneta, možete pratiti stanje na vašem računu: kada je šta uplaćeno, od koga, bez odlaska na šalter banke. Skoro sve banke imaju i aplikacije za mobilne telefone koje vam pružaju mogućnost dobijanja istih informacija;
  • Vodite računa da uplate vikendima, praznicima, kao i uplate kasnije popodne ležu na vaš račun sledećeg radnog dana. Ukoliko se oslanjate na SMS poruke od banke kada dobijete uplatu, proverite u vašoj banci da li postoji limit za iznose za koje se šalje SMS poruka. Neke banke SMS poruke šalju samo ukoliko su u pitanju uplate veće od 1.000 dinara i slično.

Najbolje je da, radi vaše sigurnosti, slanje paketa na poverenje izbegnete u potpunosti.

Podeli tekst
Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Whatsapp
 Prethodni post [Intervju] minoti – Da biste uspeli, morate biti predani poslu
Sledeći post   Znam šta ste tražili prošlog leta 🕵

Povezani postovi

  • Zaštita

    Prevareni ste? Vraćamo vam novac!

    24. марта 2021.
  • Dan maternjeg jezika

    Međunarodni dan maternjeg jezika

    22. фебруара 2021.
  • Podaci koje ne treba deliti u kupoprodaji

    3. јула 2019.

  1. miki
    31. маја 2017. at 20:54

    Potpuno se slažem. Prvo kada želim nešto da kupim,gledam od koga to radim pa zatim kupim i uplatim novac.
    Isto tako očekujem i meni da se uplati novac pa zatim šaljem paket. Nema tu ništa loše.

    Pogotovu obratite pažnju ako kupac baš insistira da mu pošaljete pa da naknadno uplati uz komentar tipa, ja sam ozbiljan čovek imam 60 godina, ili uvek sam sve platio itd. Odmah ga eliminišite,aj zdravo kupi na drugom mestu…

  2. 021stefan
    31. маја 2017. at 22:31

    Odlično,lep tekst,moja preporuka.

  3. Jasmina
    1. јуна 2017. at 09:12

    Dobar dan da se nadovezem: nekad postei ine dalju sms o post net uplati meni se to desilo vise puta pa posle danima i do 5 dana im setkam po salterima i objasnjavam da mi je uplaceno dajem cedulju sa brojevima od uplatioca,ne oni mi traze sms sa mobilnog.Drugo je problem: vise razlicitih uplata a nema mogucnosti da vidite ko je i koliko uplati,to je do poste.I trece uplatw u postanskoj stedionici su najsporije to moze da legne dva do tri dana na racun,licno iskustvo.Hvala na ovakvim pametnim korisnim savetima.

  4. Shingi
    1. јуна 2017. at 18:33

    Na žalost, moja banka Postanska stedionica – elektronsko plaćanje – nepotpuno izvestava o pristiglim uplatama… samo navede iznos i nešto nemušto kao “pristigla uplata”, ali od koga je, iz kog grada i slično – e, toga nema. Pa sad ti pogadjaj ko ti je šta poslao. Da li neko predlaže neku drugu banku, koja daje potpunije podatke o pristigloj uplati?

  5. Zoka
    1. јуна 2017. at 22:01

    Dobar tekst. Najzad da kupci malo vise ukapiraju zasto je ovakav vid kupoprodaje putem interneta ipak ozbiljnija stvar a ne samo _ posalji pa cu platiti_ . Pored mnogih kupaca tj. uplata u toku dan-dva, prodavcu smeta i sto banke ili poste ne pisu imena kupaca iako im to oni naznace vec se samo pojavi cifra i onda prodavac ili oceni po iznosi cija je uplata ili salje poruke mnogima sa pitanjem “Da li ste Vi uplatili …?” E to je problem takodje. Desava se da se posalju paketi pogresnoj osobi u smislu da se misli da je bas ON uplatio ali nije…sva sreca malo je ovde kupaca koji to zloupotrebljavaju, ipak plate na kraju.Kao prodavac zahvaljujem se svim kupcima na Limundu i Kupindu na odlicnom poverenju. Naravno i uvek spremnom Limundo timu 🙂

  6. Nemanja
    2. јуна 2017. at 08:09

    Odlični saveti. Takodje jako je bitno i da ne checkirate slanje pouzećem da vam ne bi slučajno izlicitirao neki član sa puno negativnih ocena gde bi onda mogao nastati problem ako tom članu ne želite da šaljete pouzećem već samo nakon uplate. Vodite računa u svemu.

  7. Sale
    3. јуна 2017. at 22:33

    Uplata otkupom tj. pouzecem nije uopste sigurna za prodavca. Paket se moze vratiti uz bilo koje obrazlozenje i eto gubitka…zato lepo uplata na racun pa slanje, kome ne odgovaraju uslovi prva prodavnica je odmah tu iza coska…

  8. Maja
    3. јуна 2017. at 22:41

    Zašto ne treba slati paket „na poverenje“? Vrlo je prosto, da se ne lazemo ovo je internet prodaja, osobu koja je kupila predmet ili prodala nismo nikada videli u zivotu, tako da ko ste Vi? Eto odgovora.

  9. Nikola
    4. јуна 2017. at 17:10

    Ovaj sajt ti lepo daje mogucnost izbora… nacin placanja i slanja su jasno navedeni u svakoj aukciji. Ne razumem ljude koji ocigledno ili ne citaju ili su dovoljno bezobrazni da posle kupovine moljakaju ili zahtevaju da im se posalje npr. pouzecem. Ako nije navedeno slanje pouzecem naucite da odgovor ,,NE” prihvatite.
    Nije sve u DA i MOZE nego i NE.

  10. boro
    4. јуна 2017. at 20:19

    dali ste svesni da ovde numizmatičari sa pozitivnim ocenama posluju pouzeće,uplatom pre slanja,onljnom i u 99% slučajeva nije bilo problema.zato što se svi skoro znamo.

  11. Zoki
    5. јуна 2017. at 22:04

    Ok Boro, to je lepo sto se numizmatičari medjusobno znaju , ali uopste to nije slucaj sa drugim kupcima-prodavcima. Ja necu da rizikujem ni taj 1% i to je to.

  12. Bojana
    5. јуна 2017. at 22:16

    Ovaj sajt ti daje mogucnost da se odlicno zastitis i neka pravila se znaju. Zato i volim da ga korisim. O drugim sajtovima da ne pričam gde je polu pismen svet sa odgovorima msiš,ej ćao,pozzz i ostalo. Prvo ne znate osobu sa druge strane i koliko godina ima i ko je uopšte, o psovkama i da ne pričam. Ovde postoji i rok za obavljanje kupoprodaje što je odlično, jer ako nešto želiš da kupiš ili imaš novca ili ne, a ne da čekaš uplatu po mesec dana dok neko ne primi platu, baba dobije penziju,legnu pare od neke uplate, dobiju na Bingu i ostalo. Poenta svega ovoga što sam napisala je da ljudi nauče da čitaju i nema nikakvih problema na ovom sajtu.

  13. boro
    6. јуна 2017. at 15:26

    Pouzeće ni prodavcima ne odgovara jer pošta dodatno dere a primer postoje odredjeni rizici u numizmatici da vam ne uvali falš vi kupite i imate šta videti pozlata a vi debelo platite tad postoje dve metode da fino se sporazumete ili da rešite to zakonskim putem ili pošaljete par likova da ga prebiju pa mu ne pada na pamet da kači falš tu se radi o sumama i do 1000 evra to se desilo mom drugu i on je upotrebio treću opciju i rešio slučaj.meni se desilo da sam izlicitirao skuplju i vredniju kovanicu za 1000,00 dinara ja se javim prodavcu on odgovori prodao sam kovanicu naravno skuplje dobio je negativnu ocenu i više ne postoji na limundu.I to je bio početnik prva ocena negativna imao sam par slučajeva kad kupci razvlače kupoprodaju haos a prodavci isto o ocena priča za sebe ja vidim prodavac me nije ocenio pustim ih jer će ih limundo potsetiti na ocenjivanju.Danas postoje novi kolekcionari numizmatičari stariji idu u prošlost.

  14. Igor
    6. јуна 2017. at 23:54

    @Shingi

    Telenor banka obavestava i za 1 dinara. A uvek imas uvid online.

  15. Nevena
    7. јуна 2017. at 00:34

    Meni se samo jednom paket vratio uz obrazloženje nije kod kuće i nije imao ko da podigne. Plativši duplu poštarinu prilikom vraćanja paketa momentalno sam isključila tu opciju kao način plaćanja za ubuduće. Meni taj novac niko nije vratio ( davanjem negativne vraćaš gubitak provizije prilikom prodaje,niko ti ne vraća poštarinu) i zamisli ne daj Bože 10 takvih likova mesečno ili 5 ??? … šta me bole uvo što dobije negativnu ili ugašen profil takav kupac.. tako da kome bre da šaljem paket na poverenje? Lepo je gore neko napisao kome se ne svidjaju uslovi neka ide u prodavnicu da kupi. Kupac jeste u pravu, ali tek kada kupi proizvod i dobije ga, prodavac je gazda proizvoda i on odlučuje kako će ga prodati.

  16. Dada
    7. јуна 2017. at 00:38

    Ne šaljem nikome na poverenje. Najveće prevare se i dešavaju lakovernim pa posle čupaju kosu sa glave.

Advertisement

Popularno na Kupindu

U potrazi ste za udžbenicima za osnovnu ili srednju školu? Pogledajte na Kupindu:

➡️ Udžbenici za osnovnu školu
➡️ Udžbenici za srednju školu

Ovde ćete pronaći udžbenike za svaki razred i izdanja gotovo svih izdavača koje današnje škole traže. Uštedite na kupovini udžbenika.

  • Najpopularnije
  • Poslednji postovi
  • Za sledećih 15 Vladimir Nikolić 22. маја 2021. Limundo 607
  • Hoću da znam šta je neko kupio i prodao Vladan Jović 16. децембра 2013. LimundoGrad 355
  • Kako da ocenim prodavca (a da to bude ispravno)? Ana Mladenović 12. марта 2013. LimundoGrad 248
  • Veštačko nuđenje – istine i laži Vladan Jović 11. јуна 2013. Limundo 234
  • Cenovnik + opcije + brzina Aleksandra Vuković 15. марта 2012. Blog 211
  • Dani ploča na Kupindu: Vinil ne izlazi iz mode! Dunja Stojković 13. марта 2025. Kupindo
  • Top 10 predmeta sa Limunda i Kupinda u 2024. godini! Dunja Stojković 31. децембра 2024. LimundoGrad
  • Digital Awards 2024: Limundo osvojio nagradu za najbolju radijsku kampanju! Dunja Stojković 30. септембра 2024. LimundoGrad
  • Polovna odeća kao znak stila: 10 vrhunskih modnih brendova koje nećete naći u tržnom centru Ivana Lučić 26. августа 2024. LimundoGrad
  • Uživanje u letnjem danu – detalji koji čine baštu posebnom Dunja Stojković 1. августа 2024. Zabava i učenje

Skorašnji komentari

  • Jovana Milenković Arizanović на Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu
  • Marija Protic на Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu
  • Jovana Milenković Arizanović на Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu
  • janoš на Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu
  • janoš на Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu

Vremeplov

© 2008. LimundoGrad d.o.o. Creative Commons License Ovo delo je licencirano pod uslovima licence Creative Commons Autorstvo-Nekomercijalno-Bez prerada 4.0 Međunarodna licenca
LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića.OKViše informacija