Stiglo je proleće i vreme je sađenja biljaka i sređivanja bašte. Svi ljubitelji cveća sigurno znaju za muškatle, begonije i vinke, ali dok birate seme i sadnice za svoje dvorište, pročitajte koje su biljke ove sezone najpopularnije u LimundoGradu. 🙂
5. Kinder jaje (lat. Solanum melongena)
Ovo je biljka veoma neobičnih plodova zbog koje je zovu i „Kinder jaje“! Spada u porodicu patlidžana i plod joj je isprva bele boje, dok kasnije prelazi u narandžastu (slično boji kutijice iz Kinder jajeta). Sadi se rano u proleće i može se uzgajati u saksiji ili direktno u zemlji (u bašti).
4. Japansko drvo (lat. Crassula ovata)
Japansko drvo je biljka azijskog porekla koja prema verovanju privlači novac i pozitivno utiče na posao. Zbog toga se kod nas naziva i „Drvo novca“. Prema feng-šuiju, drvo bi trebalo staviti odmah nakon ulaza u kuću sa leve strane. Na taj način u potpunosti ćete iskoristiti pozitivnu energiju ove biljke. Drvo novca uopšte nije zahtevno za održavanje i nije mu potrebno mnogo zalivanja.
3. Biljka mesožderka (lat. Dionaea muscipula)
Verovatno najinteresantnija biljka, upravo zbog svog naziva. Glavna odlika joj je da se, za razliku od drugih biljaka, hrani insektima (prirodno su joj potrebni i proteini, dok u procesu fotosinteze dobija samo ugljene hidrate). Postoji preko 600 vrsta biljki mesožderki i razlikuju se po tome što su im cvetovi i listovi različito prilagođeni za hvatanje plena: neke proizvode neprijatan miris pokvarenog mesa i na taj način privlače insekte, neke luče lepljive materije, a neke imaju trnovite tvorevine koje se sklope oko insekta i ne daju mu da izađe (ova vrsta opstaje u našim krajevima). Biljke mesožderke poreklom su iz tropskih krajeva i potrebni su im mnogo vlage i visoke temperature.
2. Spatifilum (lat. Spathiphyllum)
Spatifilum će vam možda biti poznatiji na fotografiji, nego prema samom nazivu. Ovo je sobna biljka i lako se uzgaja. Mnogi je gaje u svojim domovima jer štiti od zračenja i pročišćava vazduh. Ovo je tropska biljka i možete je nešto obilnije zalivati, ali ne prečesto (listovi će sami „klonuti“ u slučaju da joj nedostaje voda). Spatifilumu nije potrebno mnogo svetlosti i opstaje na temperaturi 20-25 stepeni. Sve u svemu, veoma korisna biljčica dugih listova i elegantnih belih cvetova.
1. Sibirski limun (lat. Poncirus trifolata)
Ovo je ubedljivo najpopularnija biljka u LimundoGradu! Verovali ili ne, Sibirski limun naziva se još i „Japanska gorka narandža“, iako je poreklom iz Kine. Naziv „Sibirski“ koristi se jer je biljka otporna na veoma niske temperature, i do -25 stepeni Celzijusa. Nije u pitanju zaista limun, ali je blisko povezan sa citrusima. Glavna namena Sibirskog limuna zapravo je u tome što je on dobra podloga za kalemljenje drugih biljaka, upravo zbog otpornosti koju pruža. Plodovi su jestivi, mada kiseli i često gorki. Cveta u proleće i voli mnogo svetla.
Sibirski limun sadrži mnogo veće količine vitamina Ce od običnog limuna i u orijentalnoj medicini se koristi kao lek za alergije.
Koje biljke vi gajite u svojoj bašti? Putem Fejsbuk komentara sa nama možete podeliti i fotografije! 🙂