Za neke je vreme odmora već počelo, neki tek razmišljaju gde i kako bi mogli da odmaraju, ali vlasnicima pasa se u ovakvim situacijama veoma često nameće nezgodno pitanje: da li povesti psa sa sobom, i kome ga poveriti na čuvanje ako ga ne vodimo?
Ako ste čvrsto odlučili da psa vodite sa sobom, obratite pažnju na sledeće stvari:
1) Da je smeštaj u koji dolazite pet friendly
Spisak za neke od gradova u Srbiji i Crnoj Gori možete pogledati na sajtu Petfrendli.com, a pomenuti spisak se stalno dopunjava. Ukoliko se smeštaj ne nalazi na ovom spisku, najbolje je da ih kontaktirate direktno sa ovim pitanjem.
2) Potrebna dokumentacija
Ukoliko psa vodite u zemlje EU, potrebno je sledeće:
– Da je pas vakcinisan (protiv zaraznih bolesti i besnila) i trajno obeležen (mikročip ili tetovir broj)
– Potvrda o zdravstvenom stanju (ne starija od 48h) – izdaje vaš veterinar
– Titar test – izdaje laboratorija ovlašćena od strane EU
– Sertifikat za izlazak iz zemlje – izdaje nadležna Republička veterinarska inspekcija
Za zemlje koje nisu članice EU titar test ne mora biti uslov, ali je uvek najbolje da se informišete o specifičnim pravilima za zemlju u koju putujete. Dešava se da neke od članica EU zahtevaju i druge uslove (npr. da pas bude u karantinu ako dolazi van zemalja EU, ili da bude trajno obeležen – mikročipom). Informacije koje su ovde navedene sam pronašao na više mesta na internetu, ali je za aktuelne i sigurne informacije najbolje da se obratite vašem veterinaru.
3) Način na koji ćete transportovati psa
Ukoliko putujete sa psom kolima, pogledajte tekst u kom smo već pisali o stvarima na koje treba da obratite pažnju. Ukoliko putujete avionom, zatražite informaciju od avio kompanije kojom letite, jer su pravila transporta ljubimaca veoma precizna.
4) Ponašanje na plaži i šetalištima
Zemlja u koju dolazite može imati specifična pravila za šetnju sa psom (npr. da li mora nositi korpu, pod kojim uslovima ne mora biti na povocu i slično), pa je dobro da se o tome informišete unapred. S druge strane, imajte u vidu da nekim ljudima neće prijati ako je vaš pas mnogo blizu njih, npr. na plaži. Iako je pas možda druželjubiv i prijateljski nastrojen ka ljudima, mnogi ljudi to neće znati i mogu se zabrinuti za svoju bezbednost, ili bezbednost svoje dece. Imajte razumevanja za takve situacije.
5) Visoke temperature i mogućnost toplotnog udara
Psi mogu veoma lako doživeti toplotni udar tokom letnjih meseci. Zato je važno da ne budu izloženi direktnom suncu u najtoplijim časovima. Neke od saveta kako da to predupredite možete pročitati ovde.
Kada sve ove stvari imate u vidu, biće vam jasno da odlazak sa psom na odmor može biti komplikovan. Lično bih se uvek pre odlučio na to da psa poverim na čuvanje prijateljlima, ili bih brigu prepustio nekom pouzdanom pansionu za pse. Razlog za to je jednostavan: dug put, kao i dug boravak na suncu ili u gužvi, psima definitivno ne prija. Moje razmišljanje je da je za psa bolje da ostane kod kuće, ili u pansionu, i odmori tih 10 dana. Družićete se nakon povratka sa odmora, kada će vas on sačekati i obradovati srećnim pogledom i mahanjem repa. 🙂
Ako ne delite moje mišljenje i definitivno želite da vodite psa na odmor, možda vam gore navedeni saveti mogu biti od koristi.
Da li vi imate savet koji biste podelili sa nama, ili imate neki dodatak kada je neophodna dokumentacija u pitanju?
Ja svog psa uvek ostavljam kod tashte na cuvanju dok sam na letovanju.
Nije mi samo jasno to docekivanje sa mahanjem repom jer mene ovaj moj nikad nije tako docekao vec jurne da me izujeda k’o da mu je mozak ispran?!
Potrebno mu je nedelju dana da se vrati u “normalno” stanje a meni nove cipele, patike, pantalone, trenerke itd. posto ove mogu da bacim u kontejner…
Neznam vise ni sam, da li treba da promenim psa…ili tashtu???
A (?)kakve veze ima ,ovaj verni čovekov drug(prijatelj) sa Limundom odnosno Kupindom.
Ili je to u nedostatku teme ???
I moje iskustvo sa jednim psom je slično, tako izgleda pokazuje da je srećan što nas vidi. Eto, izgleda da je tašta vašeg psa dobro čuvala! 🙂
Ponekada pišemo i o ljubimcima (radili smo to i ranije).
Koju temu biste vi voleli da vidite na blogu?
U pravu si @Milose, tako uvek pokazuje da je srecan sto me vidi kada stignem sa letovanja inace je ovako svakodnevno sasvim normalan i lepo vaspitan.
Mislim da ipak nije zgodno voditi vece pse na letovanje bas iz gore opisanog teksta, normalno da bi ljudima na plazi bilo neugodno da neko seta psa jer oni po prirodi zele sve da onjuse a ponuda je velika pa moze doci do raznih neprijatnih situacija.
A tek novi propisi i raznorazne potvrde i ostalo…ne isplati se zivaca.
Psa lepo izvedem na pecanje, ponekad kad zelim da odmorim sva cula pa mi nije ni bitno da li cu nesto upecati vec ga samo pustim i posmatram kako juri zabe ili skace u vodu za stapom…prosto njegova sreca i bezbriznost toliko zrace da sva letovanja nemogu pruziti taj spokoj i odmor u punom smislu te reci.
Interesantna tema.., šteta što je malo komentara.., mislio sam da na sajtu imamo daleko više ljubitelja pasa.
Ja bez svog psa ne bih ni razmišljao da odem na letovanje.., fala bogu evo već drugo letovanje, Crna Gora-Budva, ide sa nama.
Privatni smeštaj, odvojena jedinica, ima svoje dvorište, u toku dana ostaje u apartmanu, klima joj se podesi na 26 stepeni, i uživa. Kada smo mi u apartmanu njena “rezidencija” je terasa, naravno njenom voljom, noću po nekad i udje u apartman, ali terasu obožava.
Dvorište je samo za igranje, i malu i veliku nuždu.
Što se samog puta tiče.., i prošle i ove godine je u odlasku spavala kao top, u povratku (obzirom da je povratak po danu) obično malo gleda kroz prozor, malo spava. Stanemo po jedanput da protegnemo noge…
Za Crnu Goru nije potrebna bog zna kakva dokumentacija za psa, pasoš koji izda veterinar odmah, i to je to. Naravno da je pas vakcinisan protiv besnila, i čipovan, to je svejedno neophodno, išli na odmor ili ne.
Pas inače ima godinu ipo dana, vrlo je živahna, prošle godine smo bili u avgustu, a ove u junu na letovanju.
Ovo sve pišem da bih na neki način objasnio da voditi psa na odmor nije toliko komplikovano, naravno to je sve subjektivno, odnosno u ovom slučaju moje lično mišljenje, no sve jedno kao što rekoh ja ne bih ni pomislio da je ostavim nekome, ili negde, i slično tome.., odnosno otišao na odmor bez psa, jer iskren da budem to mi i ne bi bio odmor.
Nenade, hvala što ste podelili vaše iskustvo. Verujem da će onima koji prate diskusiju biti od velike koristi.
Miloše hvala na odgovoru, drago mi je da ste komentar objavili, i na isti odgovorili.
A i dalje mi je žao što suviše malo komentara ima na ovu tematiku.., kao što već rekoh mislio sam da mnogo više ljubitelja pasa ima na sajtu.
Sve u svemu ako putujete u Crnu Goru na odmor, slobodno kućnog ljubimca poveditite, tamo su reakcije i više nego prijatne kada je pas u pitanju (posebno kod turista iz Rusije), a procedura prelaska granice vrlo jednostavna.
Naravno bitno je da nadjete smeštaj gde su stanodavci takodje ljubitelji, mi smo imali sreću da je smeštaj izuzetat, a da su sami stanodavci veliki ljubitelji pasa, i vlasnici jednog Akita inu Japanca.
Kombinacija svega opisanog učiniće vaš odmor potpuno normalnim i prijatnim, bez brige za svog ljubimca.
Vaš opis zvuči zaista kao idealan odmor za ljubitelje i vlasnike pasa!
Drago mi je što je odlazak u Crnu Goru tako lak sa psom, a siguran sam da će ova informacija značiti onima koji prate tekst.
Mislim da na Limundu i Kupindu imamo dosta ljubitelja pasa, ipak naš LimundoGrad broji preko pola miliona stanovnika. 🙂 Doduše, ne prate svi redovno postove na blogu, pa je i to razlog odsustva komentara.
Želim vam lep odmor sa psom!