Iako samostalno sklapanje računara ne spada u najlakšu stvar koju možete sami uraditi, poslednjih godina je ovo ipak prilično olakšano. Današnje matične ploče i procesori sadrže dosta komponenti koje su već integrisane (npr. mrežna, zvučna i grafička kartica) i broj delova koji vam je potreban da bi računar radio je sveden na minimum. Pokušaću da navedem primer od kojih komponentni možete sklopiti sasvim pristojan i povoljan računar, a sa kojim ćete moći nesmetano da surfujete internetom, odgledate poneki film ili obavljate osnovne “kancelarijske” zadatke (koristite Word, Excel i slično).
Procesor
Ukoliko sklapate računar tako da vas košta što manje, a da ne izgubite mnogo na funkcionalnosti, dobar izbor su Intel Celeron procesori novije generacije. Iako je ranije Celeron važio za spor (i za neke neupotrebljiv) procesor, ovo se danas uveliko promenilo. Dobar primer je upravo model G1610, koji sa sobom ima integrisan i grafički čip (što znači da vam neće biti potrebna zasebna grafička kartica, osim ako nemate u planu igranje igrica).
Dobra stvar je i što današnji procesori dolaze sa kulerom (ventilatorom), tako da ni taj deo ne morate zasebno da kupujete.
Matična ploča
Pri izboru matične ploče, potrebno je da obratite pažnju i da je dobro uklopite sa procesorom i memorijom. Procesor koji sam predložio, Intel Celeron G1610, ima ležište (socket) LGA1155 i potrebno je da tražite ploču u koju takav procesor možete smestiti. Ne možete pogrešiti ako odaberete neki od popularnijih brendova, poput Gigabyte ili Asus matičnih ploča. Na primer, ova ploča bi bila sasvim odgovarajuća: Gigabyte Ga-H61M-USB3V. Sadrži već integrisanu zvučnu i mrežnu karticu, kao i izlaz za grafičku karticu (ukoliko procesor poseduje integrisan grafički čip, što je slučaj sa pomenutim Celeronom).
Kada niste sigurni da li se ploča i procesor koji planirate da kupite uklapaju, informacije potražite na zvaničnim sajtovima samih proizvođača. Tamo ćete videti za koji socket je ploča namenjena, koju RAM memoriju podržava i tome slično. U ovom slučaju, ploča podržava LGA1155 procesore i DDR3 memoriju.
Memorija
Navedenu ploču je potrebno upariti sa DDR3 memorijom, a moja preporuka je da u računar stavite minimum 2 GB (a poželjno barem 4GB) memorije. Pogledajte ponudu na Kupindu.
Hard disk i DVD čitač
Izbor hard diska uveliko zavisi od toga koliko podataka želite da skladištite na njemu. Kako hard disk sadrži delove koji se konstantno vrte (motor i ploču na kojoj se skladište podaci), moja preporuka je da ovaj deo kupite nov. Osim ukoliko ne poznajete dobro ovu tematiku i možete podrobno da proverite i testirate hard disk, neuporedivo lakša (i sigurnija) opcija je kupovina novog.
Za matičnu ploču koju sam naveo (kao i sve novije) bitno je da hard disk ima SATA priključak. Pogledajte primer od 500 GB (što je više nego dovoljno prostora za većinu korisnika). Isto važi i za DVD čitač: dovoljno je da ima SATA priključak, tako da možete izabrati bilo koji iz ponude. Pogledajte primer.
Kućište i napajanje
S obzirom na to da ovakva konfigurafija nije veliki potrošač, možete se provući i sa slabijim napajanjem (npr. od oko 420W). Ukoliko ste u mogućnosti, preporuka je da ipak idete na proverenu varijantu (npr. Cooler Master kućišta i napajanja), ali ako želite da uštedite, pristojan izbor mogu biti i LC Power kućišta sa napajanjem. Pogledajte primer.
Monitor, miš i tastatura
Izbor monitora, miša i tastature zavisi isklučivo od vašeg ukusa i potreba. Tu ne morate mnogo da lomite glavu oko toga da li će se uklopiti sa postojećim računarom.
Kada sve navedeno kupite imaćete potrebne delove i možete se baciti na sklapanje. Iako možda deluje komplikovano, zapravo je veoma jednostavno jer se čitava montaža svodi na dodavanje delova, a uz novu ploču i kućište dobijate sve potrebne kablove i šrafove. Uputstvo za montažu se nalazi i u uputstvu od matične ploče, ali da biste stekli predstavu kako to izgleda, pogledajte zanimljiv grafički prikaz.
Ako se ne snađete sami, pozovite nekog drugara ili drugaricu koji bolje barataju sa tehnikom da vam pomognu – nemojte samo zaboraviti da ih častite pićem. 🙂
Da li biste vi prilikom sastavljanja budžet računara izabrali neke druge komponente?
Pohvale za lep tekst, malo vise slika upotpunilo bi dozivljaj pri citanju.
Takodje, ispod teksta ne bi bilo lose navesti I minimalnu cenu po kojoj je moguce sklopiti racunar sa navedenim komponentama (orijentacije radi).
Za racunar od koga se ne trazi mnogo, sve sto je u tekstu navedeno je I realno. Mozda nije lose napisati slican clanak, ali za AMD platformu ili jedan kompletan tekst sa uporednim prikazom (Intel I AMD), naravno sa detaljima na osnovu kojih citalac moze oformiti svoje misljenje.
Cela ova prica govori o sledecem racunaru:
1) Matična ploča Gigabyte Ga-H61M-USB3V Socket 1155 – 5,470 rsd
2) Procesor Intel Celeron G1610 Socket 1155 – 4,020 rsd
3) Memorija 2GB DDR3 – 2179 rsd
4) Hard disk 500GB Western Digital Green WD5000AZRX SATA III – 5,860 rsd
5) Optički uredjaj DVD RW Samsung SATA – 2,140 rsd
6) Kućište LC Power 648B 420W – 4,560 rsd
7) Monitor 19″ LCD – 7,000 rsd
8) Tastatura, Miš I Zvučnici – 2,000 rsd
Ukupno Min. 33,229 rsd + PTT
—
Ipak, imajuci u vidu da se radi iskljucivo o jeftinijem racunaru nema potrebe davati vise novca na brendirano kuciste. Dovoljno je bilo koje kuciste sa napajanjem od 450 do 500W. Obavezno pogledati da se radi o Midi Tower kucistu jer manja kucista (Mini Tower) nemaju dovoljno prostora.
Bitan detalj kod odabira hard diska je i kojoj seriji pripada hard disk. Hard diskovi Green serije imaju dosta manji broj obrtaja (5400 do 5900 RPM) I iskljucivo su namenjeni za skladistenje podataka, nasuprot Blue seriji ili nekom drugom hard disku sa 7200 obrtaja.
Dalje, umesto DVD RW optickog uredjaja, bolje je kupiti USB flash.
Za instalaciju OS-a ili jednostavno kopiranje podataka sa jednog na drugi racunar, sasvim dovoljno I jedino sto treba prosecnom korisniku.
U nastavku je I jeftinija varijanta, gde se moze ustedeti I do 20%:
1) Matična ploča Asus P8H61-M LX3 R2.0 Socket 1155 – 4,030 rsd
2) Procesor Intel Celeron G1620 Socket 1155 – 4,013 rsd
3) Memorija 2GB DDR3 – 2179 rsd
4) Hard disk 500GB Seagate ST500DM002 SATA III – 5,666 rsd
5) Kućište Midi Tower 500W – 2,200 rsd
6) Monitor 19″ LCD – 7,000 rsd
7) Tastatura, Miš I Zvučnici – 2,000 rsd
8) USB Flash Drive 8GB – 710 rsd
Ukupno Min. 27,798 rsd + PTT
Poštovani Ljubiša,
hvala vam puno na komentaru i
predlogu jeftinije konfiguracije. Dopada mi se vaš izbor.
Verujem da će i članovima koji prate blog biti od velikog značaja.
Sabranu cenu nisam naveo upravo jer
izborom drugačijih komponentni cena može ići drastično dole (ili čak gore),
a primeri su tu bili samo kao ideja šta može da se kupi.
Slažem se za izbacivanje DVD RW uređaja,
polako postaje nepotreban u računarima. 🙂
Želim vam sve najbolje u daljem radu.
S poštovanjem,
Miloš Grabić
Kupindo tim
Ne zelim da blatim kupindo ili limundo ali prema ovom komentaru prosto ne mogu da ostanem ravnodusan. Cene koje je doticni gospoding ljubisa naveo su, prosto da kazem, smesne, jer sve te stvari se mogu naci jeftinije u prodavnicama NOVE, sto pola tih stvari nisu, tako da je smesno davati npr 300E koje si ti naveo za tako smesan kompjuter, ne da ne vredi, nego ne vredi ni 150evra, tako da je glupo da dajes takve savete ljudima, a jos da ne pricam gde je postarina za svaki predmet posebno…cirkus…
@Milic Dragovic
Tekst u blogu, kao I moj komentar, vezani su samo za ponudu na Kupindu (pise u vrhu “Kupindo Blog”).
Primeri koji su dati u tekstu bloga, kao I u mom komentaru, su iskljucivo primeri novih komponenti koje se detaljnom pretragom mogu naci na Kupindu.
Naravno, Vi na svom sajtu mozete pisati blog I o “prodavnicama”!
I ja gledam da sastavim konfiguraciju i da ustedim tako što ne bih uzimao DVD RW, a umesto HDD da ubacim neki manji SSD disk ali kako god da računam, pojavi se gotova konfiguracija na sniženju u nekoj od prodavnica koja bude daleko jeftinija.
Recimo u jednoj velikoj domaćoj prodavnici pojavi se kompjuter za 27000 din sa :
AM1 AM1I, PCIe/DDR3/SATA3/GLAN/7.1/USB3
Procesor APU AM1 AMD Athlon™ 5350
Takt procesora 2.05GHz (X4)
Ram DDR3 8GB, Hard disk1000GB (resertifikovan disk)
Grafička Radeon R3 series, DVD Multi Writer 24xDVD/16xDVD-RAM/
I sve je ovo ok osim Hard diska od 1TB koji je Resertifikovan (polovni) a kako je napisano u postu, upravo bi HDD morao da bude nov, i više bi mi značio SSD hard disk od 60GB nego taj, pa bih bio veoma zadovoljan kad bih ovako nešto slično mogao da sklopim za slične pare.
Zvučna kartica Integrisana
Kućište ATX Midi Tower, Black