Oblaci nisu sfere, planine nisu kupe, obale nisu krugovi i kora drveta nije ravna, a ni munja ne putuje pravom linijom.
Benoit Mandelbrot.
Svake zime, negde pred kraj decembra razmišljam o snegu, pahuljicama i fraktalima. Dobar razlog za to je divan opis pahulje, koji je najlakše izvesti baš kao fraktal. Da ne ponavljam baš sve, koleginica je to lepo objasnila ovde. Evo i slike:
Moje oduševljenje fraktalima počelo je davno, kada sam prvi put video Mandelbrotov skup:
Ono što me je oduševilo je mogućnost da ga zumiraš do beskonačnosti – i da stalno dobijaš nove, slične a opet različite slike:
Osim lepog izgleda, ovi proračuni, savršeno jednostavni, idealni za ponavljanje, predstavljali su odličan način da testirate računar. Generisanje fraktalnih skupova predstavlja odličan način da opteretite i izmerite performanse računskih mogućnosti samog računara.
Dodatno, posmatranje prirode nam je ukazalo da nisu samo pahuljice fraktalne, već da je mnogo pojava u prirodi zapravo, u svojoj osnovi, fraktalno. Modeliranje prirode, a zatim i mnogih prirodnih procesa, počelo je da se sve više oslanja na fraktalnu matematiku. Fizika, biologija, ali i finansije sve više su otkrivali prednosti fraktalnog modeliranja procesa i povećanje preciznosti rezultata koje su tako dobijali.
Ovih hladnih dana, jedna zbilja vruća tema je korišćenje fraktalnih struktura u dizajnu baza podataka. Momci iz TokuTek-a su smislili način da prevaziđu gomilu problema koje imamo već godinama, sa B-Tree strukturama indexa, zamenjujući ih, umesto toga, fraktalnim stablima za čuvanje indexa.
Sledeceg meseca ću vam pisati o tome, kao i o našim iskustvima o ovoj tehnolologiji – koju smo već implementirali na neke delove sajta! Do tada vas ostavljam sa videom zumiranja kroz Mandelbrotov set. Uživajte u zimi!
1 komentar