14. septembra 2013. godine smo učestvovali kao predavači i slušaoci ZgPHP meetup konferencije 2013 (http://2013.zgphp.org/) održane u Zagrebu.
Čuli smo dosta zanimljivih predavanja i upoznali zanimljive ljude te se nadamo da ćemo se uskoro opet videti na nekom sličnom skupu.
Posebno bih pohvalio organizatora na uspešno organizovanim aktivnostima pre i posle konferencije, prvenstveno za večere u lokalnom kafiću gde smo imali priliku da dodatno popričamo sa učesnicima i posetiocima i razmenimo zanimljiva iskustva.
Dakle čestitke za @lmuzinic, @ihabunek i @msvrtan 🙂
Generalni zaključak konferencije je da u regionu, pa i u svetu, postoji manjak developera u svim oblastima (uključujući i PHP) a naročito kvalitetnih. Takođe, danas je sa sazrevanjem lako dostupnih kolaborativnih alata i metodologija lakše nego ikada pokrenuti svoju opensource priču i privući i uključiti veliki broj developera i stručnjaka iz celog sveta u njen dalji razvoj.
Crowdsourcing jeste trend koji uzima veliki zamah ove godine i ima veliki prostor za dalji razvoj, pa puštanje svog projekta u opensource community otvara ogromne mogućnosti za njegovo razvijanje u pravcima koje njegov autor(i) nisu mogli da zamisle ili podrže.
Na samoj konferenciji su održana predavanja:
Miodrag Stefanovic @miodrag42: Arhitektura high performance PHP aplikacije
Na primeru Limunda sam opisao softversku i hardversku ahitekturu sistema koji servira preko deset miliona dinamičkih stranica dnevno, uz brzinu otvaranja stranica ispod jedne sekunde i visoku dostupnost.
http://prezi.com/fb1r2anjb4jj/arhitektura-high-performance-php-aplikacije/
Andrej Boboš @andrejbobos: High scalability aplikacija
Andrej je opisao arhitekturu sistema koji obrađuje veliki broj podataka o prikazu FaceBook reklama. Izneo je zanimljiva iskustva u zaobilaženju ograničenja broja FB API requestova preko paralelnih PHP procesa scheduleovanih kroz Gearman Job server framework (http://gearman.org/), kao i iskustva sa optimizacijom Mongo DB clustera za brzi odziv kroz Aggregation framework.
Ivan Habunek @ihabunek: Travis CI – testiranje open source projekata
Ivan je predstavio primere korišćenja Travis CI platforme za automatizovano testiranje PHP koda koji je objavljen na GitHub-u. Vrlo korisno za opensource projekte sa velikim brojem developera.
Antonio Perić – Mažar @antonioperic: Sylius
Sylius je mlada opensource platforma za kreiranje eCommerce sajtova izgrađena na Symfony2 frameworku. Primer je ubrzavanja rasta i razvoja ulaskom u opensource community.
Tihomir Opačić @tihomiropacic: Laravel 4 Package Development & Publishing
Tihomir je predstavio mogućnosti relativno mladog Laravel 4 frameworka. Uz Composer Laravel 4 pokazuje sve više potencijala i omogućava brži razvoj i lakše održavanje. Tihomir preporučuje packagist.org kao dobar početak za puštanje vašeg koda u opensource community.
Milan Popović @komita1981: Redis i PHP
Redis je od svog pokretanja 2009. godine do danas prešao dug put i postao je moćni NoSQL key-value store. Redis se odlikuje velikom brzinom, pouzdanošću i naprednim mogućnostima za baratanje podacima koje čuva kroz skupovne operacije. Na primer nalaženje zajedničkih prijatelja je vrlo lako kroz presek skupova, dok bi ista operacija u relacionoj bazi bila znatno kompleksnija. Milan je detaljnije opisao mogućnosti i svoja iskustva sa Redisom.
Maja Bilić @bilicmaja: Zgode i nezgode žena u IT industriji
Majino predavanje je bilo pravo osveženje i pokazalo nam je potpuno drugačiji pogled na IT industriju – iz ugla jedne od retkih žena developera. Maja je ukazala na neke od problema sa kojima se žene susreću u ovoj industriji, a kojih većinsko muška populacija developera često nije svesna.
Srđan Vranac @vranac: Vagrant i Puppet, što će mi sad to?
Srđan je opisao Vagrant, alat koji omogućava lako i brzo kloniranje radnog okruženja ili cele virtuelne infrastrukture/mreže kod svakog developera ili klijenta ponaosob. Time se olakšava instalacija/kopiranje radnog okruženja i samog izrađenog softvera.
Sva pitanja i komentari su dobrodošli, na ovom blogu ili preko našeg twitter naloga @limundogradnja