Imate stari nameštaj koji vam je dosadio, ne uklapa vam se u enterijer ili ste se jednostavno uželeli nečeg novog? Možete da ga prodate ili da ga restaurirate. “Udahnite” novi život neuglednom ormaru, stočiću ili stolici i osvežite vaš dom za tren oka prateći naša uputstva. I što je najbitnije, ne morate biti majstor da biste ovakav jedan projekat sproveli u delo, dovoljno je samo malo strpljenja, mašte, volje i osnovni alat.
Za početak, odaberite koji to komad nameštaja želite da restaurirate. Bilo kakav nameštaj od drveta će biti pogodan. Veoma bitan korak jeste priprema prostora za rad. Ako je u pitanju veći komad nameštaja, kao ormar ili vitrina, verovatno će zahtevati i veći prostor za manevrisanje. Razmislite o garaži ili natkrivenoj terasi u te svrhe. U svakom slučaju je bitno da imate dovoljno mesta i da je prostor provetren. Zašto je to važno? Velika koncentracija rastvarača u vazduhu, prilikom sušenja u zatvorenom prostoru, može kod osetljivih ljudi da izazove glavobolju, svrab u očima ili alergiju na koži. Zato, obratite pažnju na odabir vašeg radnog prostora. Savet plus: zaštitite pod i okolne predmete od eventualnih oštećenja, kapanja farbe i slično. To možete učiniti korišćenjem najlona, starih novina ili čaršava koji vam više nisu potrebni.
Obavezno proverite da li je vaš odabrani komad nameštaja eventualno “načela” crvotočina. Ako je to slučaj, možda bi ipak trebalo da odaberete neki drugi. Takođe obratite pažnju na šarke (kod ormara) – ako su dotrajale, nabavite nove pre početka radova. Zalepite, zakucajte i zamenite dotrajale delove, kako biste nameštaj doveli u red pre početka restauracije.
Sada smo spremni da počnemo. 🙂 Sigurno već imate ideju kako želite vaš novi, “osveženi” komad nameštaja da izgleda i vreme je da tu ideju sprovedete u delo. Za početak, poskidajte sve metalne i staklene delove, ako ih ima i stavite ih u neku kutiju, da se ne izgube. Ako su oštećeni, zamenite ih novim.
Koristite brusilicu kako biste išmirglali površinu drveta. Cilj je dospeti do samog drveta, dakle, skinuti svu farbu i lak. Delove nepravilnog oblika, kao npr.noge od stola ili stolice ili delove krupnog nameštaja najlakše ćete izbrusiti običnim šmirgl-papirom. Obratite pažnju da šmirglate uvek u istom smeru. Nakon brušenja uvek ostane sloj prašine, te obavezno obrišite površinu vlažnom krpom i potom dobro osušite površinu. Važno: dok šmirglate i farbate nosite zaštitne naočare i masku za lice, a rukavice tokom celog procesa.
Potom možete da počnete sa farbanjem. Za to su vam potrebni: prajmer, farba i lak. Prajmer (Primer) je osnovna, pokrivna boja koja se nanosi pre završnog farbanja i istovremeno ima i zaštitnu ulogu. Nanesite prajmer četkom u debelom sloju i sačekajte da se osuši. Vreme čekanja je navedeno na pakovanju. Što se tiče vrste farbe i prajmera, predlažemo da se posavetujete sa prodavcem prilikom kupovine (postoji nekoliko vrsta boja za drvo: transparentne, akrilne, ekološke…)
Boju nanosite četkom ili valjkom. Imajte na umu da je uvek bolje naneti nekoliko tankih slojeva i duže čekati na sušenje, nego nekoliko debelih slojeva. Obavezno sačekajte da se prethodni sloj dobro osuši, pre nego što nastavite. Završavate sa jednim ili dva premaza laka, radi dodatnog sjaja.
Kad se osuši, vratite šarke, kukice, kvakice i sve što ste na početku skinuli. Poslednji i najvažniji korak: uživajte u vašem novom, a starom nameštaju. 🙂
Da li znate kako se cisti namestaj od “CRVOTOCINA”hvala,pozzzzz
@ Tereza Pavlov
Лимундо је само аукцијски сајт и мислим да је боље да погледате неки меродавнији сајт за те ствари.
Ја Вам препоручујем сајт samsvojmajstor.com тамо има све лепо објашњено за разноразне ствари, па тако и за ово што Вас интересује.
Одговоре обично дају мајстори разних профила, а можете прочитати и искуства других људи по питању теме која Вас занима.
Cuo sam da postoji tecnost koja se polako sipa dok ne napuni kanale (šupljine) koje je crv napravio.To ga gusi jer mu se prolaz zatvara.Verovatno da to nije moguce izvesti na daščici od parketa jer on stoji vodoravno i fiksiran je (naravno ukoliko se dascica ne izvadi ) a veoma je bitno da pomeranjem levo-desno tj kruznim pokretima tecnost dospe do crva.Znaci proces moze i da potraje ali je ucinak stopostotni.On naravno ostaje tu gde i jeste ali vise neće jesti i rupa se nakon toga moze zapušiti nekim kitom.
Za više informacija samo kod prodavca farbi i lakova.
Nadam se da sam kolko tolko pomogao.
Sve gore napisano bi mi imalo smisla i veze sa Limundom samo ukoliko je
preporuka za nabavku alata i materijala preko Limunda, inace smatram da takvoj
temi na ovakvom sajtu uopste nije mesto…
Mozes rastvoriti tecni prasak sa vodom (od prilike, moze i pola-pola) i napuniti rupice (obicno sa spricem) i da, kruzni pokreti zaista pomazu, zatim se zatvara gitom ili moze i vosak da posluzi, ako je mali broj rupa i to je to. Koncentrovani rastvor ga ubije, ucinak je zaista 100%tan, ali i spor (posto svaku rupicu moras da napunis). Ja licno probala 😉
Za ubijanje crva najbolje je da se amestaj kompletno prekrije najloonom i dobro zadihtuje,a zatim kupiti sumpor koji mozete staviti u neku metalnu posudu i upaliti ispod tog najlona,isparenja koja nastaju sagorevanjem 100% ubijaju gamad,ali to najmanje treba stojati 4-5dana.
Gore navedeni postupaj je ispitan i efikasan
Pa ja sam to jednostavnije resio gde god sam video gomilu rupica na parketu zalepio sam debelu foliju malo dalje znaci opkruzio rupice (prekrio folijom)drugim recima.zalepio traku po ivicama folije,probusio rupicu u sredini folije nakrkao kroz rupicu sprej za insekte,i odmah trakom zalepio tu rupu ,ostavio sam nekoliko dana i nema ih vise .proslo je 30 godina.
Premazite slikarskim terpentinom to je starinska zastita protiv zizaka (crvotocine). Pozzz
Hvala “mini” sto delimo isto misljenje,meni je posebno drago kad i zene umeju da odrade neku majstoriju,barataju sa alatom a znaju i poneku caku.Kakvo vreme nailazi izgleda da cemo svi mi morati da znamo razne majstorije a za majstora sta ostane.
Samo kako otkuca taj smajli da mi je znati ?
Skroz extra fora =)
najbolje koristite photoshop
He he ,imam bolji recept,pre svega ksilolin i njemu slicni preparati su veoma otrovni i za ljude,dovoljno je da udahnete pa muka.Zato uzmete neki jak sprej za insekte,trakom zalepite najlon gde su rupice ali dobro da nema vazduha,pa probusite rupu u sredini najlona,ubacite cevcicu od spreja i dobro naprskate i brzo zatvorite rupu trakom,tako ne morate da spricate u svaku rupicu.Ostavite nekoliko dana i vise necete cuti kako zizak krcka drvo.
Hvala vam na savetima.
super ideja……
Poštovane kolege, sa Limundom sam već nekoliko godina i akcija “obnovite stari nameštaj “je najveći promašaj do sada.
Slične ideje “renomiranih majstora” su se već pojavljivale po časopisima za unutarnju dekoraciju, za razliku od njih ovo je MOJ Limundo.Nadam se da nećete zameriti na oštrom reagovanju koje je uveravam vas dobronamerno.
Crvotočina se leči preparatima koje se mogu kupiti u svakoj farbari ili poljoprivrednoj apteci, komercijalni nazivi Ksilolin, Žižolin….
Postupar jednostavan, otprašiti, namazati sve površine četkom, valjkom, špricanje se ne preporučuje zbog velikog rastura i prvenstveno zaštite izvođača.
Posebno naglašavan da je poželjan rad na otvorenom prostoru uz zaštitne rukavice i masku. Da bi se poječala dužina dejstva nameštaj zaviti u foliju sa svih strana i držati ga tako par dana.
Jako bih voleo da vidim nameštaj očišćen šmirglom koja je na brusilici, to ni jedan normalan čovek ne radi.
Nameštaj se čisti šmirglom određene granulacije koja zavisi od toga da li se lak skida ili priprema za sledeći premaz. Da li se šmirgla ručno ili mašinski.Nauka o šmirglanju se zove Dreologija.
Mašinsko šmirglanje se izvodi sa šlajfericama orbitalnim , kružnim i sl.
Skidanje boje može biti i hemisko ,preparati tipa Skid , Demol i sl.
Stari nanosi politure se mogu skidati i peskiranjem, sitnim prosejanim dunavcem .
Od pristupa i postupaka zavisi kvalitet radova kao i krajnji rezultat.
Možda delue komplikovano ali predmet treba posle restauracije da izgleda bolje nego pre početka radova.
Vaš verni limundovac
Dugo sam član Limunda, ali sam malo aktivna. Prvi put gledam blog. Ovaj post je baš dobar, nije u vezi sa deletnošću Limunda, ali je lepo razbiti monotoniju.
Ja dosta radim dekupaž. Restaurirala sam manje komade nameštaja. Akrilne boje su mnogo skuplje, ali vrede svaku paru jer su bolje, lakše se sa njima radi i ne smrde.
Milim da su negativne reakcije zbog odgovora na temu u kojima nije komentarisana restauracija već uništavanje crvotočine. Dakle, svaka čast za post.