Proleće je pravo vreme da osvežite svoju baštu, balkon ili terasu novim cvećem. Bilo da ste poznavalac sveta biljaka ili amater, na Limundu i Kupindu možete naći veliki izbor sadnica i semena. Zapravo, na Kupindu možete odabrati savršenu biljku za sebe, koristeći odgovarajuće filtere. Želite sobnu biljku, višegodišnju, kojoj je potrebna polusenka, a istovremeno je otporna na zagađenje? Nema problema, samo odaberite odgovarajuće osobine željene biljke i kliknite na “Kupi”. Novi ukras vašeg doma će vam uskoro stići Poštom, kurirskim službama ili na način na koji se već dogovorite sa prodavcem.
Nakon što je kupovina obavljena, pred prodavca biljaka se postavlja pitanje: kako najbolje spakovati i poslati sadnicu ili seme? Kako odabrati najjednostavniji, ali istovremeno siguran i povoljan način slanja i pakovanja? Najveći strah kupaca je kako će im stići biljka i da li će preživeti transport… Predlažemo vam nekoliko ideja za slanje i pakovanje sadnica koje smo primetili da pojedini članovi primenjuju. Nadamo se da će vam biti od koristi. 🙂
Semena je veoma jednostavno poslati preporučenim pismom, jer sve što je potrebno jeste da seme upakujete u kesicu i potom tu kesicu stavite u koverat. Koverte mogu biti raznih dimenzija, kao i obložene iznutra. Detaljnije o tome koliko iznosi poštarina i ostali troškovi slanja ovim putem, pogledajte ovde.
Kod slanja sadnica ili već izraslih biljaka je potrebno biti nešto kreativniji, kako se biljka ne bi oštetila u transportu. Biljku možete upakovati u celofan, obložiti stiroporom i staviti u kutiju, ili kutiju napuniti zgužvanim papirom. Ideja plus ukoliko nemate saksiju: uzmite plastičnu flašu i odsecite joj vrh, stavite zemlju u flašu, zalepite vrh lepljivom trakom, zatvorite flašu i potom tu flašu spakujte u kutiju. Trebalo bi da biljka na taj način bude potpuno zaštićena. Ako se pitate kako da zaštitite stabljiku, možete spojiti 2 kartonske tube iz rolni toalet papira i kroz njih provući stabljiku kako bi bila sigurna u transportu.
Pogledajte kako jedan od načina pakovanja izgleda u slikama…
Biljka se prvo zapakuje u celofan:
Potom se pažljivo postavi u kutiju:
I zatim se zaštiti, bilo stiroporom ili zgužvanim papirom, da se ne bi “klizala” prilikom transporta.
Ukoliko nemate potpuno poverenje u slanje biljaka putem kurirskih službi na raspolaganju vam je pretraga po mestu i regionu i lično preuzimanje. Npr. ako želite biljku za balkon ili baštu, drvenastu koja se retko zaliva, voli toplije temperature a iz Obrenovca ste, evo gde možete tako nešto i da pronađete.
Da li ste vi nekada kupovali ili prodavali semena i sadnice? Podelite vaša iskustva sa ostalim Limundovcima… 🙂
Ja sam poslala dosta sadnica jagoda. Tako što žile uvijem u mokru novinu, zatim stavim u dve tacne od stiropora ponovo, gumicom u kesu , pa u koverat. Lako je saksiju, pa u kutiju, ali onda se dosta plati poštarina, a nama je svima cilj, što manje platiti, znajuci kupovnu moc u našoj zemlji. Tako da meni poštarina bude od 70 -90 dinara, zavisi od količine. Znajte da je vlažna novina ” ZAKON” 🙂
Srdačan pozdrav,
Anđelka
Ja sam praktikovala koren da umotavam u potopljen papirni salvet ili wc papir da ima vise slojeva i u kesicu celu biljku, tacne od stiropora od mesa jesu prakticne ali i njih treba nabavljati a i posiljka je tako teza, tako da je dovoljno spljostiti kartone iz wc rolni u ugurati u njih, pa zaviti sve u par listova novine zalepiti da ima oblik koverta da moze u oriinalni koverat ili kutiju od nekog keksa npr da se stavi. Makar koliko kupcima izgledalo kao dodatni trosak da se trazi doplata za pakovanje, taj izdatak prodavci ipak imaju i samo od domisljatosti i mogucnosti zavisi dali ce moci da opreme posiljku da stigne neostecena a da ne opterete kupca dodatno, mada ima prodavaca koji zahtevaju doplate za pakovanje, na kupcu je da odluci hoce li zbog te male ustede da rizikuje…