• Početna
  • O nama
  • LimundoGrad
  • Limundo
  • Kupindo
  • Sigurnost
  • IT
  • Zabava i učenje
  • Plaćanje
  • API
LimundoGrad blog
  • Početna
  • O nama
  • LimundoGrad
  • Limundo
  • Kupindo
  • Sigurnost
  • IT
  • Zabava i učenje
  • Plaćanje
  • API
Home  /  Zabava i učenje  /  14 saveta kako pripremiti auto za zimu

14 saveta kako pripremiti auto za zimu

Autor:Olga Mirković-Maksimović
24. октобра 2012. Zabava i učenje najbolji primeri prakse, saveti 22 komentara

Pre prvih snegova i 01. novembra koji je zakonski rok za posedovanje zimskih guma – potrebno je pripremiti auto za zimu. Kako svi imamo različita iskustva i znanja unutar tima na tu temu – odlučili smo da ih sakupimo i podelimo.

Zatrpana snegom
Zatrpana snegom

7 članova tima (3 gospodina i 4 dame) daju 14 saveta o:

  • zimskim gumama,
  • šta da radite kada nemate garažu,
  • kako da odmrznete bravu,
  • ukoliko vam se desi da se začepe raspršivači tečnosti šta da radite,
  • i daju preko 10 linkova za lakše snalaženje u propisima i kupovini


Miloš, Milan i Saša savetuju

1. Gume
Zimske gume nisu samo gume za sneg – to su gume za temperature niže od 7 stepeni (sastav zimske gume je takav da ostaje meka i na niskim temperaturama, što omogućava bolju trakciju).  Obavezno sve 4 zimske gume – kombinacija 2 letnje + 2 zimske je nebezbedna i nije po Zakonu (bezbednost). Slovo zakona valja pročitati.
Osim toga:

  • rasparene gume na osovinama kod nekih automobila utiču na to da ABS (i drugi) senzori ne rade kako treba;
  • treba pratiti Limundo i Kupindo jer se često mogu uloviti polovne zimske gume sa odličnom šarom i to u raznim dimenzijama.

2. Održavanje gumenih i plastičnih delova kada nastupe niske temperature
Premazati sve gumene i plastične delove (brisače, dihtung gume na vratima i slično) nekim sredstvom koje sadrži glicerin, ili čak samim glicerinom razblaženim sa vodom.  Na taj način izbegava se oštećenje gumenih delova + vrata ne mogu da se “zalede” tj. zalepe za gumu.  Na Kupindu se prodaje čak i veliko pakovanje.

3. Antifriz sipajte pre nego što počnu veliki minusi jer preko noći temperatura može da uđe u veliki minus i postoji rizik da će pući hladnjak ili blok motora ako zaledi.

4. Akumulator zamenite na vreme, zimi se više troši.

5. Kada palite automobil isključite svetla, brisače, grejače, klimu i sve što vuče struju.

6. Zimi ređe otvaramo prozore i ako postoji neki problem sa izduvnim sistemom, može biti  opasno po vozača i putnike.

7. Ako vozite na dizel obavezno proverite i po potrebi zamenite grejače i dizne, radi lakšeg startovanja motora.

8. Motorno ulje počne da gubi svoja svojstva nakon dužeg korišćenja. Obavezno promenite ulje i filtere na početku zimske sezone.

Kolega Saša dodaje: “”Upotreba sve četiri zimske ili univerzalne gume od 1. novembra do 1. aprila biće obavezna samo ukoliko na kolovozu ima snega, leda i poledice, predviđeno je pravilnikom koji na snagu stupa 1. novembra.”

Dragana, Marina, Anđelka i Olga savetuju

Kada sneg dosadi
Kada sneg dosadi

9. Pri ruci imajte elegantno rešenje za baš nezgodan problem – zamrznuta brava. Zapamtite samo, neće vam mnogo pomoći ako ga prethodno veče ostavite u kolima. 🙂

10. Metlica i lopata su sastavni deo opreme neophodne u kolima tokom zimskih dana.

11. Urednosti radi najbolje je da zamenite patosnice da budu gumene ili od nekog materijala otpornog na vodu.

12. Kad krene poledica i minus ne podižite ručnu prilikom parkiranja (stoga izbegavajte parkiranje uzbrdo i nizbrdo kada god je to moguće) jer ručna može da smrzne i onda ni makac.

13. Ukoliko vam se desilo da su se začepili raspršivači tečnosti za brisanje stakla, iskoristite  sredstvo za otklanjanje kamenca da ih otčepite 🙂

14. Ukoliko nemate garažu, nabavite ceradu, da makar malo zaštitite kola od uticaja vremenskih (ne)prilika.

Podeli tekst
Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Whatsapp
 Prethodni post Limundo Cash* presek stanja
Sledeći post   Iz naše kuhinje: Baze podataka

Povezani postovi

  • Dobro informisani = bolje zaštićeni! Kako do sigurne kupovine?

    15. марта 2024.
  • Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu

    25. октобра 2023.
  • 5 predmeta koji će vam olakšati pripremanje trpeze

    6. јануара 2021.

komentara

  1. targamax
    24. октобра 2012. at 12:14

    15. Ko koristi dizel gorivo, pozeljno je sipati odredzenu kolicinu aditiva u njemu, koji ce spreciti da se nafta zgustne i zaledi prilikom niskih temperatura, sto ce vam onoguciti da motor lakse startuje tj. upali…

  2. kimi73
    24. октобра 2012. at 14:32

    16. Ako je veliki minus i morate da upalite na gas polivajte isparivač polako sa 2l mlake vode da ne bi zaledio kad krene gas kroz njega i pukla membrana.

  3. Brane
    24. октобра 2012. at 18:09

    Ako Vam se desi da se zaglavite negde u snegu (i na ledu) i nemate nikog da vas pogura i pomogne probajte sa patosnicama !! Postavite ih što više ispod pogonskih točkova (od napred) i polako (iz druge brzine) sa malo gasa pokušajte da se isčupate iz klizave situacije ! Isprobano-radi .
    Sretno !

  4. s.
    24. октобра 2012. at 19:12

    niko ne spominje najbitniju stvar , akomulator na niskim temeraturama npr -10 akomulator star godinu dana ili vise moze da izgubi i do 50% kapaciteta a da ne pricamo na jos nizim temperaturama . akomulator bi ako duze stoji van auta trebalo prikljuciti na punjac sa strujom punjenja 1% od kapaciteta akomulatora radsi dopunjavanja i odrzavanja akomulatora u ”budnom stanju” . ako je ostao u autu a nemate punjac pre startovanja upalite dugo svetlo na 1 minut i sacekati par minuta , ovom radnjom se aktivira hemijski proces i akomulator ce bolje raditi nego da se odmah startuje . vrlo je bitno da se proverava gustina elektrolita , sto u danasnje vreme u savremenim akomulatorima nije moguce pa zato svi akomulatori bez odrzavanja tako i rade kratko , zato kad kupujete novi akomulator kupujte onaj koji ima cepove kod koga se moze menjati kiselina . akomulator nikako ne ostavljajte ne napunjen posle verglanja ako auto ne upali. u zimskom periodu je potrebno povremeno dopunjavati akomulator i iz razloga zato sto sada imamo situaciju kada je povecana potrosnja struje zbog svetla koja moraju da rade .ciscenje stubova polova akomulatora je takodje bitna vremenom oksidiraju . kleme obavezno promeniti ako su dotrajale . punjenje alternatora je takodje bitna stavka u procesu paljenja auta , zato prekontrolisite i ovo. akomulator nikada ne forsirajte do iznemoglosti jer time skracujete vek trajanja akomulatora , izmedju jednog i drugog verglanja treba napraviti pauzu od 20tak sekundi. ukoliko jedan akomulator ispraznite pa zatrazite pomoc preko kablova sa drugog vozila ,ne startovati auto odmah sacekajte par minuta da se napon stabilizira. i najveca greska je povezivati dva akomulatora na rednu vezu i paliti auto time sigurno mozete ostetiti akomulator i vozilo .
    nadam se da ce ovi saveti dobo doci vozacima pocetnicima

    Slavisa Leskovac Ayvar-Sity

  5. NidzaMilko
    24. октобра 2012. at 19:49

    17. Obavezno imajte komplet lanaca da ne bi platili kaznu bezveze…

  6. nole
    24. октобра 2012. at 20:07

    Ko koristi dizel gorivo na starijim auto moze slobodno da sipa evro dizel!Ja sam sipao evro(5-zimskih sezone) dizel kad sam imao vektru “90-to 17.d,bez problema palila na -17

  7. lasfronije
    24. октобра 2012. at 21:57

    17.Po zelji staviti karton ispred 1/2 ili 1/3 hladnjaka, kako bi auto brze postigao radnu temperaturu. Samim tim brze dobijamo grejanje u kolima, sto je posle 10-15 minuta druzenja sa lopatom vrlo bitno. 🙂

    18. Prestelovati rasprsivac (deo autogasnog sistema) ako se koristi auto gas, jer je odnos propana i butana drugaciji u toku zime.

  8. lasfronije
    24. октобра 2012. at 22:06

    19. Tecnost za pranje stakala zamenite onom koja je predvidjena za niske temperature.

    20. Ukoliko vam se lampica za ulje sporije gasi, cuju ventili i slicno, mozete zameniti ulje i izabrati neko koje je tecnije pri niskim temperaturama. Za odabir ulja konsultujte servisera ili pogledajte u korisnickom uputstvu.

    21. Posvetite paznju farovima (operite iznutra, ispolirajte ih ako su plasticni) i zamenite sijalice ako je potrebno.

  9. elemirac
    25. октобра 2012. at 09:38

    Spas za ruke je mala metlica ili cetka za ciscenje snega sa auta, pogotovo sa stakala. Prilikom ciscenja obavezno izbaciti sneg iz proreza izmedju haube i sofersajbne, jer tuda od motora dolazi topao vazduh koji odmah topi sneg i led sa stakla.

  10. Delta
    25. октобра 2012. at 10:13

    MOLIM VAS VOZITE OPREZNIJE JER JE DOSTA KLIZAVIJI KOLOVOZ.
    POSEBNO TOG DANA KADA POCNE PRVI MRAZ,TIH NEKOLIKO DANA SE DESI NAJVISE PROKIZAVANJA I NESRECA JER VOZACI JOS NISU REDUKOVALI NOGU NA GASU,TO URADE TEK KADA PROKLIZAJU ILI DODJU U NEZGODNU SITUACIJU.
    SRECAN PUT

  11. malimirko
    25. октобра 2012. at 13:15

    Pod brojem 13.
    Ako koristite u sistemu za pranje stakla .
    Obavezno oprati ste gde je mogla da prska ta tecnost jer izaziva rdjanje pogotovo kod starijih vozila . Najbolje isprati i oprati vozilo odmah , nikako neostavljati da prenoci na metalnim povrsinama .
    Moja preporuka skinuti sva creva i prskalice i preprati , ako budete koristili tecnost za pranje stakla i leti nece vam se ovo uopste desavati . Do ovoga dolazi kad se koristi voda sa cesme , i onda zakuje sistem ceo od kamenca .

  12. krutenyuk
    25. октобра 2012. at 13:20

    a ako bas frka – moracete gsp-om

  13. m
    25. октобра 2012. at 13:49

    Prodajte kola zimi kupite ih u prolece i vozite do oktobra 🙂

  14. LED SIJALICE
    26. октобра 2012. at 14:32

    Dobri saveti sve pohvale 😀

  15. bokia
    26. октобра 2012. at 21:05

    Kupite Wartburg 353 za zimu i necete imati
    nikakvih problema..

  16. Nikola
    27. октобра 2012. at 00:33

    Metlice brisaca podizite sa sofersajbne ako zaledi soferka zalepe se za staklo i skracuje im se vek trajanja…

  17. BLAGOJE DISIĆ
    27. октобра 2012. at 22:33

    SVAKA CAST NA OVIM LEPIM SAVETIMA KOJE SVAKI VOZAC A POGOTOVO OVI POCETNICI BI TREBALO DA ZNAJU I DA OVO PROCITAJU EVO I JA DA DAM JEDAN SAVET ZA AKUMULATOR TREBA GA STAVITI U JEDNU KARTONSKU KUTIJU I U NJU SA STRANE STAVITISTIROPOR KOJI ĆE CUVATI VAS AKUMULATOR I NIKAD VAS NEĆE IZNEVERITI A DRUGI SAVET JE DA NA PREDNJE STAKLO STAVITE KARTON ILI NEKO PLATNO DA NE BI UJUTRU GREBALI STAKLO OD LEDA ILI POLEDICE I LAKSE GA CISTILI VELIKI POZDRAV OD BLAŽE11

  18. Nelle
    27. октобра 2012. at 23:50

    Koristan savet za “soferku”….kada vozilo stoji parkirano duze vreme(npr. tokom noci , a nije u garazi, izmedju brisaca i stakla-soferke stavite povece parce kartona(otidjite u obliznju prodavnicu i pitajte trgovca da vam da neku vecu kutiju-ambalazu,koju oni inace bacaju,a koju cete vi razlepiti ) i postaviti kako napred-tako i nazad na zadnje staklo i time spreciti da vam se brisaci zalepe za staklo i uciniti sebi veliku uslugu-KARTON CE SPRECITI DA SE STAKLA ZAMRZNU (!!!) i time cete sebe spasiti ciscenja snega sa stakla, grebanja leda, smrzavanja i ostecivanja istih … !

  19. Dusan
    28. октобра 2012. at 11:25

    Da auto ne “presisa” – zamasti svecice! Hladan motor palite tako sto povucete saug ( ne pritiskate papucicu gasa), zaverglate, pa kad motor prihvati dodajete gas papucicom. Ako auto ima automatski saug – samo zaverglajte pa posle pritisnite pedalu gasa. Topao motor ce lepo upaliti ako pritisnete pedalu gasa do kraja pa zaverglate i cim motor prihvati smanjite gas. Sretan vam put.

  20. Dusan
    28. октобра 2012. at 11:37

    Ako brisaci ne rade a kisa pada, meni i onima od kojih sam savet dobio pomoglo je to sto sam sa nekoliko smrvljenih cigareta (duvanom) na maramicu dobro istrljao soferku, onako po kisi. Produzio sam put zahvaljujuci tome sto se voda jednolicno slivala niz staklo pa se moglo izvesno vreme jasno gledati kroz njega.

  21. Djole
    9. новембра 2012. at 13:21

    Sta uraditi kad auto zimi stoji u garazi a nevozi se zimi kako ga pripremiti i kad ga paliti?

  22. Djole
    9. новембра 2012. at 13:32

    Saveti su vam super.

Advertisement

Popularno na Kupindu

U potrazi ste za udžbenicima za osnovnu ili srednju školu? Pogledajte na Kupindu:

➡️ Udžbenici za osnovnu školu
➡️ Udžbenici za srednju školu

Ovde ćete pronaći udžbenike za svaki razred i izdanja gotovo svih izdavača koje današnje škole traže. Uštedite na kupovini udžbenika.

  • Najpopularnije
  • Poslednji postovi
  • Za sledećih 15 Vladimir Nikolić 22. маја 2021. Limundo 607
  • Hoću da znam šta je neko kupio i prodao Vladan Jović 16. децембра 2013. LimundoGrad 355
  • Kako da ocenim prodavca (a da to bude ispravno)? Ana Mladenović 12. марта 2013. LimundoGrad 248
  • Veštačko nuđenje – istine i laži Vladan Jović 11. јуна 2013. Limundo 234
  • Cenovnik + opcije + brzina Aleksandra Vuković 15. марта 2012. Blog 211
  • Dani ploča na Kupindu: Vinil ne izlazi iz mode! Dunja Stojković 13. марта 2025. Kupindo
  • Top 10 predmeta sa Limunda i Kupinda u 2024. godini! Dunja Stojković 31. децембра 2024. LimundoGrad
  • Digital Awards 2024: Limundo osvojio nagradu za najbolju radijsku kampanju! Dunja Stojković 30. септембра 2024. LimundoGrad
  • Polovna odeća kao znak stila: 10 vrhunskih modnih brendova koje nećete naći u tržnom centru Ivana Lučić 26. августа 2024. LimundoGrad
  • Uživanje u letnjem danu – detalji koji čine baštu posebnom Dunja Stojković 1. августа 2024. Zabava i učenje

Skorašnji komentari

  • Jovana Milenković Arizanović на Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu
  • Marija Protic на Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu
  • Jovana Milenković Arizanović на Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu
  • janoš на Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu
  • janoš на Tri najjeftinija načina za slanje paketa u LimundoGradu

Vremeplov

© 2008. LimundoGrad d.o.o. Creative Commons License Ovo delo je licencirano pod uslovima licence Creative Commons Autorstvo-Nekomercijalno-Bez prerada 4.0 Međunarodna licenca
LimundoGrad koristi kolačiće u statističke i marketinške svrhe. Nastavkom korišćenja sajta smatramo da ste pristali na upotrebu kolačića.OKViše informacija