Kao prasak je odjeknula vest da u Srbiji ima 1.3 miliona nepismenih ljudi.
(a sve povodom 08.09 međunarodnog dana pismenosti ustanovljenog 1967. godine)
Trenutak tišine i neverice.
Postavljaju se pitanja: “Šta znači pismenost danas?“, “Kako smo dospeli tu gde smo?”
i najvažnije “Šta radimo da promenimo stanje u kom smo?”
Sa druge strane Limundo ima preko 300.000 korisnika koji umeju da koriste računar,
kupuju i prodaju putem Interneta i u velikoj meri upravo prodaju knjige (da li su sve knjige,:): svaka 3 minuta se u okviru
koje prodaju ili koje su kupili, i pročitali ne znamo
Limundo kompanije proda po jedna knjiga.
Stoga smo i odlučili da 4. #etabla bude namenjena upravo knjizi.
Želimo da razgovaramo, povedemo diskusiju sa piscima, izdavačima,
čitaocima, bibliotekarima o pismenosti i njenoj evoluciji u 21. veku,
elektronskim izdanjima kao budućnosti, zanimljivoj statistici u vezi sa
knjigama, stripovima (i našim omiljenim strip junacima), časopisima kao
i o tome šta volite da čitate.
Četvrta po redu #etabla je zakazana za 26.09.2012. godine od 14.00h do 15.00h
sa ciljem razvoja diskusije o tome šta knjiga znači danas i gde će se naći u budućnosti, podizanja svesti o značaju knjiga u savremenom svetu sa idejom da putem Interneta sajam knjiga može da traje 365 dana u godini. U zakazanom terminu čekamo vas
na Twitter-u.
“Knjiga je jedinstvena, prenosiva magija.” (Stiven King)
1.3 MIO nepismenih u zemlji koja ima 7.5 MIO stanovnika? Svaki peti od nas?
Trebali bismo biti malkice konzervativniji u citiranju bombastičnih napisa iz novina i “novina”. Mi jesmo poznati po tome da se loše reklamiramo u svetu, ali smo definitivno šampioni u davanju ovakvih autogolova u vestima.
U našoj sredini oko 230,000 nepismenih ljudi, što čini oko 3% populacije. Prosečna starost nepismenog čoveka u Srbiji je 68 godina – da, to su zaista neke naše komšije, deke i bake rođene u periodu oko WWII, 1935-1945. Izvor:
http://webrzs.stat.gov.rs/WebSite/Public/ReportResultView.aspx?rptKey=indId%3d180203IND01%262%3d200200%266%3d1%2c2%2c3%2c4%2c5%2c6%2c7%2c8%2c9%2c10%2c11%2c12%2635%3d6%2c7%2c8%2623%3d0%2c1%2c2%26sAreaId%3d180203%26dType%3dName%26lType%3dSerbianCyrillic
odlicna kljiga
@SeeMeON hvala na komentaru. Upravo je zato i naveden izvor kao i potegnuto pitanje definicije pismenosti. Šta za koju studiju i istraživanje znači psimenost. Kada su različite definicije i rezultati će biti različiti.
Problem je sto i pismeni ne koriste mnogo pamet pa i to sto su pismeni ne znaci mnogo .A ne znam koga je vise pogodila informacija o broju nepismenih , da li pismene ili nepismene i gde je to tako silno odjeknulo , evo svi krenuli u skole da se opismenjuju ….
Ja nemam fakultetsku diplomu, a iskrena da budem nebih se menjala sa nekima koji je imaju bas iz razloga sto su oni prosli kroz skolu, ali ona nije kroz njih. Ovo se naravno ne odnosi na sve “svaka cast izuzetcima” .
Nedavno, greskom dobijem jedan mail od jedne moje musterije.
Pisala je nekome, a uz mail je poslala i skeniran dok. o razvodu braka koji je sama sastavila. Bila sam sokirana iz vise razloga.
U tuzbi je nabrojala sta sve je sve zavrsila, da napomenem ima i fakultetsku diplomu i obavlja poslove iz te oblasti, uz tu diplomu ima jos nekih diploma izmedju ostalog clan je neke partije u svom gradu tj. zamenik predsednika stranke. i da skratim pricu rekli bismo da je deo krema naseg drustva, ali……
Kada sam procitala sta je sve napisala u tuzbi jako sam se zabrinula jer toliko gresaka i toliko lupetanja ni deca 2-3 razreda osnovne skole nebi napisala i postavila sam sebi pitanje ko nas vodi i ko nam kapu kroji?
Po mom misljnju biti nepismen nije strasno koliko je strasno biti pismen, a neznati nista. To je dragi moji kod nas sve ucestalija pojava jer mnogi imaju diplome zahvaljujuci novcu svojih roditelja, a neki koji zaista imaju potencijala su sada tamo na tabeli kao polupismeni da ih tako nazovem ili cak i nepismeni.
Zasto ne pronadju modul da se deci ciji roditelji nemogu da ih skoluju pomogne, a ne da nama seju price o nepimenosti. Pitajte vase roditelje koliko su ulozili u vase skolovanje i cega su se sve odrekli da bi vi sada imali diplome, a znate li da ima dece koja ce sutra u skolu otici gladna?
To je dragi moji problem, a nije problem u ljudima!!!
P.S.
Moja baka se vidi kao nepismena, ali zna da cita, pise, cita knjige, novine i izuzetno je inteligentna, ali sticajem okolnosti nije mogla da se skoluje.
U stvari mislim da je vazno da vidimo koliko zaista pismenih ljudi ima u Srbiji, da budemo realni, licno mislim da u srbiji mozda ima oko 1 milion zaista pismenih a mozda i manje, sebe licno ubrajam u polupismene…
Qmihailo …. a i ti u besplatnu reklamu
U zavisnosti od definicije, zavisi i broj nepismenih. Ukoliko je u pitanju samo čitanje i pisanje, onda izuzimajući stanovništvo koje nije radno sposobno možemo reći da je broj nepismenih zanemariv.
Interesantno koliko smo komentarima na sam uvod teme zanemarili Olginu inicijalnu poruku, oprostite na tome 🙂
Bilo bi lepo da se odvoji ćoše za kolekcionare knjiga gde bi se pobrojala bibliografija izdanja, naročito retkih i traženih. Često puta dobijamo poruke sa zahtevom sa “kompletnim” listama nekih edicija, da ih ne pominjem ovde da ne ispadne kao reklamiranje.
Kad već (i dalje) nemamo katalošku prodaju knjiga, bar da imamo kutak gde bi kolekcionar (ili budući kolekcionar, ili jednostavno ljubitelj lepe knjige) mogao da pogleda šta ga čeka, kolika je kolekcija koju juri, specijalna i vanredna izdanja, itd. you get the point. Nije to mnogo truda a ima puno Limundovaca voljnih da pomognu oko toga (i oko kataloškog razvrstavanja edicija).
Mislim da nije loše dozvoliti da se na aukciji doda 1-2 rečenice iz knjige, poneki citat. Time se ne krše autorska prava već naprotiv, promoviše se autor i samo delo, a kupac/čitalac može da se zainteresuje za neko delo čiji je naslov u najmanju ruku neugledan ili manje interesantan. Koliko li sam puta kupio knjigu samo što sam otvorio neku nasumičnu stranu (ne baš uvek stranu br. 42) i pročitao nekoliko redova da osetim šmek kojim knjiga diše 🙂
Upravo kao sto SeeMeOn rece, radi se pretezno o ljudima starosti preko 65 godina. I sto je takodje vazno, ali ne odgovara bombasticnim naslovima, ova stopa nepismenosti smanjuje se iz godine u godinu jednostavnim prirodnim nacinom.
Nikakve kampanje ne mogu da promene ovu cinjenicu, jer neko ko je citavog zivota (60+ godina) bio nepismen sigurno nece sada da se opismenjuje. Radi se o medijskom spinovanju zarad promocije necije kampanje tipa “za prodaju frizidera eskimima”.
1. Да би се одредио број неписмених , потребно је прво утврдити критеријуме по којима се дефинише писменост. Ја лично за писменог човека сматрам сваког ко користи оба писма (у читању), бар једно (у писању), користи све четири рачунске операције, “зна у паре”, уме да користи даљински за телевизор, телефон и сл. . И лично не знам никог ко ово не зна.
2. Ако неко очекује од људи који имају 70 и кусур година да су компјутерски писмени, да знају да напишу CV и сл. и то још назове ПИСМЕНОСТ он заиста има проблем са оним што је неко овде поменуо – прошао кроз школу, али није школа кроз њега.Е ТАКВИ КАО ПОМЕНУТА ГОСПОЂА У ФАЗИ РАЗВОДА ВРШЕ ОВАКВЕ АНАЛИЗЕ О ПИСМЕНОСТИ. Они немају критеријуме – они имају упуство из ЕУ у којој РЕАЛНОСТ на терену важи само када треба отети део територије, али не и када ми имамо живе људе који су рођени пре 2. светког рата и који су, бар њих 70%, завршили 4 разреда, али о географији, историји, васпитању знају много више него што пише на њиховим уср.ним дипломама.
3. Ја радим као професор у ОШ и о томе колико је образовање обезвређено ценим по односу друштва, деце и њихових родитеља према школи, по односу колега према дегенерацији система вредности. Још само по неки професор српског језика прокоментарише да деца више не читају, осталима је то постала РЕАЛНСТ против које се нема смисла борити.
4. Једног дана када схвати овај накарадни свет да је батина стварно из раја изашла, да је 2 и 2 увек четири, па и у банци, ми ћемо опет бити неписмени јер смо од РЕАЛНОСТИ НА ТЕРЕНУ направили систем вредности, а када смо васпитавали и образовали нашу децу одрекли смо се свега што је проверено, наше и традиционално.
До тада ми који смо РЕАЛНО писмени треба да се држимо ових РЕАЛНИХ ДОКАЗА КАО ШТО ЈЕ ПОДАТАК О БРОЈУ ПРОДАТИХ КЊИГА, САМО НА ЛИМУНДУ.
ХВАЛА ВАМ ШТО СТЕ СЕ СЕТИЛИ ДА ГА ОБЈАВИТЕ!
Nema opasnosti…natopljen kulturom homosapiens se vraca kuci, u prirodu iz koje je potekao…iako je bio opsednut simbolizacijom, nesto se u njemu umirilo, postao je zeljan povratka u detinjstvo, u proslost…
„“ су знаци навода које писмени становник Србије користи када пише српским језиком.
„“ није могуће ставити у назив аукције.
„“ се не почиње реченица.
Bilo bi također lepo da u bazi promenite tip podatka polja “NaslovAukcije” da podrži Unicode tako da se može staviti naslov na ćirilici, kao što je to slučaj na Kupindu. Sa strane DB storidža, to je još jedan dodatni bajt više (Unicode umesti ASCII) za svako slovo naslova aukcije, zaista nije “skupo”.
Ništa ne bi falilo ni da se ubaci jedan hidden property na stranici koji bi ćirilični naslov aukcije automatski pri postavljanju aukcije “prepevao” na latinicu a Google bi ga i dalje indeksirao korektno čak iako prodavac ne navede latinični naziv u telu opisa aukcije.
“Застава Србије, нова”
“Православни катехизис”
“Вукајлија”
“Јован Јовановић Змај, сабрана дела”
Baš izgleda prikladno, zar ne?