Sezona godišnjih odmora koju ste jedva čekali je pred nama.
Mnogi će putovati svojim vozilom.
Ukoliko spadate u ovu grupu, evo nekoliko saveta u vezi sa pripremom vozila.
Pre polaska na put, automobil bi trebalo da ostavite u servis na nekoliko dana, da bi ga serviseri detaljno pregledali. U nedostatku vremena i novca, to se često izbegava.
Šta možete sami da uradite da biste spremni krenuli na put bez nepredviđenih okolnosti koje bi mogle da vam pokvare uživanje?
Obratite pažnju na sledeće:
– Da u vozilu imate obavezan pribor po novom Zakonu:
trougao, sajlu za vuču, prvu pomoć, rezervne sijalice, prsluk…
– Dopunite sve tečnosti u automobilu do oznake na posudama koje označavaju maksimum:
ulje u motoru, menjaču i za kočnice, sredstva za hlađenje motora, tečnost u akumulatoru i vodu za pranje vetrobrana.
– Ako se bliži vreme kada trebate da promenite ulje u motoru, uradite to pre polaska na put.
– Akumulator. Ako ne zadovoljava norme, zamenite ga novim. Ako su samo korodirali kontakti, jednostavno ih očistite.
– Motor. Otvorite haubu i pogledajte. Ako vidite da je nešto masno, kao da curi ulje, obavezno odvezite automobil u servis da majstori detaljnije provere.
– Gume ili pneumatici. Proverite da li imaju predviđenu dubinu šare i da li je dobar pritisak u gumama. Ako je vreme da ih menjate, na Kupindu možete pronaći pneumatike po povoljnim cenama. Poželjno je da istovremeno promenite oba pneumatika koja se nalaze na istoj osovini, čak iako je potrebno da promenite samo jedan.
– Metlice brisača proverite i po potrebi zamenite.
– Očistite i podesite mlaznice za špricanje stakla. To možete jednostavno uraditi iglom za šivenje.
– Nije loše da uvek u kolima imate komad žice, dužine oko 1 metar. Može se desiti da se otkači auspuh, spadne registarska tablica ili branik… Bićete spremni da brzo sanirate kvar i nastavite put.
– Ukoliko ste prešli više od 50.000 km sa istim amortizerima razmislite o tome da ih zamenite. Još jedna stvar koju možete pronaći povoljno na Kupindu – novi i polovni amortizeri.
– Obavezno ponesite naočare za sunce i auto kartu, ako nemate GPS uređaj.
– Ponesite kao rezervu 1l motornog ulja i 1l destilovane vode, za svaki slučaj.
U servis idite da vam pregledaju uređaj za upravljanje i kočnice na kolima. To je sigurnije prepustiti profesionalcima a ne oduzima previše vremena.
Što se tiče prtljaga, najteže stvari treba da se stave na dno prtljažnika, što bliže sredini. Ostalo možete ređati oko tih stvari. Ono što treba imati na umu je i to da slažete stvari tako da što lakše možete doći do rezervnog točka, ako se ukaže potreba.
Ako nemate klima uređaj u kolima, poštedite se putovanja po najvećoj vrućini i krenite na put uveče, a ako ne volite da vozite noću, krenite što ranije ujutro. Otvarajte povremeno prozore i gledajte da imate dotok svežeg vazduha. I pravite pauze što ćešće, najkasnije na 200km, čak i ranije ako putujete sa decom.
Ne zaboravite da ponesete dovoljno tečnosti i “laku” hranu. Voće će vas odlično osvežiti.
To je to, spremni ste za avanturu. 🙂
Srećan put! Pišite nam!
Foto: borutpeterlin.wordpress.com