Da li ste znali da je Odeća jedna od najprodavanijih kategorija na Limundu!?
Dnevno se proda preko 800 predmeta iz ove kategorije!
Kao što vidite, mnogi su se već prepustili čarima online kupovine bez imalo rezerve.
Ukoliko ipak imate i malu dozu sumnje, i niste sigurni kako biste kupili neki odevni predmet
a da ga pre toga ne isprobate, dozvolite da vam pomognemo.
Evo par saveta koje smo mi uspeli da prikupimo.
1. Kako izmeriti sebe i/ili dete
2. Kako izmeriti odeću
Kako izmeriti sebe
1. Obim grudi – merite počevši od najšireg dela leđa, ispod ruku i preko najistaknutijeg dela grudi
2. Obim vrata – merite tako što položite santimetar oko korena vrata
3. Širina leđa – merite preko leđa dužinu između levog i desnog pazuha
4. Širina ramena – merite od početka vrata do kraja ramena
5. Obim struka – merite tako što postavite metar oko stomaka u predelu odmah ispod pupka
6. Obim kukova – merite tako što postavite metar oko najistaknutijeg dela kukova
7. Obim nadlaktice – merite oko najjačeg dela nadlakta
8. Dužina rukava – merite od kraja ramena, preko lakta do zgloba
9. Dužina leđa – merite od sredine vratnog izreza pozadi pa sve do struka
10. Dužina za mantil – merite od okovratnika do položaja gde se koleno savija
11. Dužina za suknju – merite sa strane od stuka, preko kuka do željene dužine
12. Bočna dužina nogavice – merite sa strane, od crte struka, preko izbočine kuka do željene dužine (članak ili duže)
13. Unutrašnju dužinu nogavice – merite od sredine raskoraka do pregiba do željene dužine (članak ili duže)
14. Obim kolena – merite u predelu 2,5 cm iznad centra kolena
Kako izmeriti odeću
Položite predmet na sto i merite na sledeći način:
1. Obim grudi – merite od ispod levog do desnog pazuha (poluobim)
2. Širina ramena – merite sasvim gore po šavu od levog do desnog rukava
3. Dužina rukava spolja – merite od šava na ramenu do zgloba
4. Dužina rukava unutra – merite od šava na pazuhu do zgloba
5. Dužina – merite od šava na ramenu do struka
– Napomena: predlažemo da naglasite ukoliko je u pitanju elastičan materijal, i može da se razvuče u odnosu na naznačene mere
6. Obim struka – merite poluobim pojasa
7. Obim kukova – merite najširi deo ispod završetka šnira (poluobim)
8. Dužina pantalona spolja – merite od pojasa na dole do pregiba poruba
9. Dužina pantalona unutra – merite od sredine raskoraka do pregiba poruba
– Napomena: dubina patalona je jako važna jer vam se može desiti da su pantalone dublje ili pliće od vaših, pa samim tim možete kupiti kratke pantalone. Zato uvek merite i unutrašnju dužinu nogavice.
10. Dužina za haljinu – merite od sredine okovratnika pa sve do pregiba poruba
11. Dužina za suknju – merite od šava sa strane od stuka pa sve do pregiba poruba
Želimo vam uspešne kupovine i prodaje 🙂
Ne preporucujem da merite sebe, i poredite ih sa zadatim merama u opisu, jer se modeli razlikuju i prema tome odstupaju od realnih (npr. kod modela gde je puf rukav, mera ramena je uvek skracena/manja)
Najbolje je da nadjete slican model/kroj koji imate i koji vam odgovara, uporedite mere i vidite koja bi vam odstupanja odgovarala.
Imala sam dva puta nesporazum oko toga kako se meri struk pantalona.
Kupac spoji spusteni prednji deo pojasa sa zadnjim i dobije visak. Takve pantalone kada obucete, prednji deo ostaje spusten u odnosu na zadnji.
A kada merite sebe i svoj obim, merite ga ravno, tako sto je metar napred i pozadi u istoj ravni.
Zato je jedino ispravno meriti struk od ivice do ivice zadnjeg dela kada su pantalone polozene.
Bilo bi dobro, kada bi u kategoriji odeca postojala univerzalna sema za svaku potkategoriju, po kojoj bi svi isto merili, a ujedno bi kupcima bilo jasnije sta je i kako mereno.
Sve je ovo odlicno i detaljno opisano, samo mislim da ste u prvom delu gde se meri telo pod rednim brojem 4. Sirina ramena, malo omasili ili mi se cini. Pise da se sirina ramena meri od pocetka vrata do kraja ramena (mislim da bi trebalo od pocetka jednog ramena do kraja drugog), sto mi je odmah bilo cudno, a onda dole u delu gde se meri odeca pise da se meri po savu od levog do desnog rukava… Sta je sad tacno – prvo ili drugo?
Hvala i pozz 🙂
Na početku da pohvalim onog kome je ovo pravilo palo na pamet, svima nama, i prodvcima i kupcima, je odavno trebala standardizacija merenja kako bi izbegli nesuglasice 🙂
Procitala sam sve, ali imam dve nedoumice (iz prakse)
Pitanje 1: duzina kosulje od ramena? Od šava na vratu ili od šava gde se ramena spajaju sa rukavom?
Pitanje 2: obim kukova? Sta znači “ispod šnira”? Ispod rajfešlusa? Neke pantalone se nose na kukovima, aktuelni plići modeli.. postoji li neki bolji način definisanja merenja kukova?
Srecni praznici,
Astrica
Super, samo ne znam jel ovo uputstvo za debile ili sta? Pa ko jos ne zna da izmeri sebe ili parce tkanine….
Bezbroj puta se desilo da navedena velicina ili broj na etiketi uopste ne odgovara merama. 2 godine pratim Limundo i bas ume da me iznervira kad se postavlja garderoba cesto i sa nejasnim fotografijama a da se ne napise bar osnovni sastav materjala ili mere, smatram da se time eventualni kupci itekako odbijaju jer postavljanje pitanja o dimenzijama i materjalu pa odgovaranje iz pristojnosti ipak oduzima vreme…da ne pominjemo kad se boja u prirodi drasticno razlikuje od one na fotografiji a prodavac se ne udostoji da odmah napise stvarnu boju!
Lepo ste obradili temu, samo mislim da treba dodati i cime meriti odecu, a i gaziste kod obuce. Imam dva krojacka metra kod kuce, i oba su pokazivala drasticno razlicite mere. A, kod pojedinih odevnih predmeta su centimetri jako bitni. Onda sam kupila bazdareni metar, koji je jedino merodavan kada je rec o merenju. Neko meri lenjirom, neko kanapom, pijacarskim metrima, zato nam se mere ne poklapaju. Kupute stvar sa jednom dimenzijom, kad stigne to nije to.
Korisni saveti, ali bih podrzala Zelenin savet, ne merite sebe, ni dete, ni supruga… 🙂
Merite slicne artikle, jedino tako necete pogresiti.
Ako su Vam mere “tesne”, odnosno knap, pitajte prodavca na koji nacin je merio predmet, jer Vam nekada bas taj cm ili 2 moze znaciti.
@Miroslave, nemate predstavu koliko je ovo pojedinim osobama komplikovano, i kakva sve pitanja postavljaju, mislim da su saveti itakako potrebni.
@astrica, najbolje je bokove/kukove meriti od.. do…, jer je to gotovo nemoguca mislija… i za svaki artikal posebno naglasiti gde je mereno.
@abrantesbb, jos kada bi svi ziveli na Terazijama, pored one radnje sa krojackim pomagalima i svi kupili isti, bazdaren metar…
Savet za sve limundovce-kupce: pitajte prodavca kako je merio artikal i nema greske.
Poz,
“Bilo bi dobro, kada bi u kategoriji odeca postojala univerzalna sema za svaku potkategoriju, po kojoj bi svi isto merili, a ujedno bi kupcima bilo jasnije sta je i kako mereno.”
Pozdravljam ovaj predlog i mislim da ne bi smelo ni postaviti aukciju bez datih mera(nikako M,S, XL i sl.), zamislite da danas pogledam 50-tak majica i za svaku posaljem poruku da prodavac postavi mere, (strasno je da to stvarno i radim)…@##@!#@! Takodje i duzine unutrasnjeg i spoljasnjeg gazista kod obuce!!!!
Nisam znao da je odeća najprodavanija roba na Limundu. U svakom slučaju, hvala vam na svim korisnim informacijama.
Čemu tema – ili blog ili sta vec, ako Limundo nema nameru da standardizuje – šta se i kako meri i šta se mora postaviti od mera u svakoj kategoriji? = Size chart -dijagram mera – osnovne veličine… već:
Savet za sve limundovce-kupce: pitajte prodavca kako je merio artikal i nema greske.
Bila tema oko merenje, samo jedne mere- dužina gazišta za obuću i ???
Tresla se gora rodio se miš – nikakvi zaključci.
Tako će i ovde, svako će da meri kao hoće ili kako mu je zgodno, a masa neće dati nikakve mere – pa čak ni veličinu!!!!!!!!!!!!
A vi dragi limundovci, kupci – pitajte, pa ako imate sreću, možda vam i odgovore!
Pozdrav svima i srecni svi praznici,
Ja prodajem vec duze vreme garderobu i obucu uglavnom. Iznosim ovde neka moja zapazanja i misljenja koja sam stekla iskustvom sve sa dobrim namerama da vidim da li se kolege limundovci slazu sa mnom…
Mislim da dosta znaci, kada je predmet uslikan na modelu (momku, devojci, zeni svejedno) onda se vidi kako to stoji, i mnogo bolje izgleda stvar nego kad se slika na kaucu ili na vesalici. Naravno, zavisi i kakve je gradje model na kom je slikano, pa ja upravo zbog toga pored velicina izmerenih metrom napisem i da je predmet slikan na meni, mojoj majci, drugaru, kome god i koja je visina, tezina, obim grudi, kukova modela itd, narocito ako je neka uzana stvar u pitanju.
Svesna sam da nisu svi prodavci u mogucnosti da tako slikaju, i nemojte me pogresno shvatiti da govorim da svi moraju ovako da rade, samo kazem sta mislim, i zelim da vidim da li neko deli moje misljenje… Oni koji ne slikaju na modelima ili na sebi mogu ako prodaju npr kupaci kostim ili nek usku haljinicu da napisu – nosila je devojka/momak koji je srednje gradje ili mrsavije, ima vece ili manje grudi, sire/uze kukove i otprilike koje je visine i tezine, ne mora biti slika tog predmeta na toj osobi… Ako je stvar nova, onda naravno napisete krojeno za vitke, punije, sa jacim kukovima ili uzim, kao i kod cipela da li su za uze ili sire stopalo…
Naravno da su mere neprikosnovene, ali ovo je nekako brze, npr ako ste mrsaviji a procitate da je nesto namenjeno nekom krupnijem idete odmah dalje, onako ode dosta vremena dok nadjete slicnu suknju ili majicu kakvu posmatrate na limundu pa onda jos trazite i metar itd (oni koji ne prodaju ne drze metar na radnom stolu, hehe)…
pozdrav 🙂
Moze li mi neko od limundovaca/kupindovaca reci zasto ne mogu da unesem novu aukciju a da ne oznacim limundo kesh kao nacin placanja? Zahvalan sam na svakoj pomoci 🙂
Hvala
@vojamrak, verovatno ste clan sa manje od 20 jedinstvenih ocena, pa onda po pravilima Limunda jos uvek niste dovoljno “pouzdani” da postavljate aukcije bez opcije LC, ali mozete staviti samo “licno preuzimanje” i na taj nacin pokrenuti aukciju, bez opcije LC.
To je koliko sam ja upucena, jer kada sam i sama bila svez limundovac, pravila su bila malkice drugacija…
@Irina, to je idealno, ko je u mogucnosti da ima lutku… meni je bas zbog toga mnogo lakse, jer mogu da uputim na visinu lutke, sirinu ramena, bokova, pa osobe mogu da procene, ono sto ne staje na lutku, to je svakako manje od S, ali i ko je nema, moze na taj nacina da objasni velicinu artikla.
Ako zelim da kupim nesto za dete, svakako mi znaci da pise za koji bi to moglo da bude uzrast, bez toga mi mere malo znace… 🙂
@sasa, uspesno prodajem na Limundu, mozda bas zato sto merim na nacin, koji je LT ovde naveo kao pravilan, ali vecina limundovaca ne poznaje ni osnovna pravila kupovine i prodaje na Limundu, pa sam sigurna da se ne bi uputili ni u standardizovane mere, iako bi to samim prodavcima bilo od veliki pomoci, jer bi izbegli masu nepotrebnih odgovora, na razna pitanja…
Do tada, ako me kupac pita koliko je obim, ako sam napisala sirinu, duzna sam da mu objasnim… a on, ako ne razume, treba i da pita, ako ne zeli da kupi nesto, sto ce mu biti neodgovarajuce, a to nam nije cilj.
Poz,
@IgY boy – u pravu ste. Pod rednim brojem 4. u delu Kako izmeriti sebe je u pitanju poluširina i potrebno je ili meriti od levog do desnog ramena, ili pomnožiti poluširinu sa 2.
@astrica – 1. duzina kosulje od ramena – od šava gde se ramena spajaju sa rukavom; 2. obim kukova – iskreno, nisam sigurna šta u tim slučajevima meriti. Najbolje je videti sa rodavcem šta je tačno merio.
@abrantesbb – naš predlog bi bio do sada krojački metar, međutim vidim da vi niste imali dobro iskustvo sa njim. Iz tog razloga složiću se sa vama da je možda baždareni metar bolje rešenje, ali imajte na umu da ga ne može svako imati kod kuće.
@marijagb – hvala na pomoći i lepim rečima. Zaista nam znače! 🙂
@vojamrak – i dalje nemate dovoljan broj ocena kao prodavac kako bi vam se otvorila mogućnost korišćenja i drugih načina slanja i plaćanja.
i ja sam uspesno i do sada merio, uceci od iskusnijih (i bez ovog pojasnjenja)…ono sto sam hteo da kazem…
Kad se postavlja aukcija (za garderobu), čini mi se da nedostaje ? oivičen plavim kružićem, koji bi klikom na njega izbacio pomoć: kako izmeriti garderobu, sa sve sve gore navedenim i komentarima izdefinisanim objašnjenjem šta se, kako i odakle meri, a ni prateča skica ne bi bila na odmet.
ali i to nije dovoljno…
Još više nedostaju OBAVEZNI podaci o predmetu – garderobi – mere (ne odnosi se na veličinu), koje se moraju uneti prilikom postavljanja (kod obuce je obavezno izabrati duzinu gazišta).
Kako izmeriti sebe (i zasto meriti sebe?) je značajno samo ukoliko garderobu (brend) prati odgovarajuca tabela velicina (i odgovarajucih) i standardnih mera.
Iskusni (i ozbiljni) prodavci uglavnom daju potrebne mere za odlučivanje, da li nam predmet odgovara ili ne i spremni su da vam pomognu da se odlucite odgovorima na dodatana pitanja.
Ali isto tako je i (cini mi se) dosta predmeta opisanih sa: …, -, pitajte sta vas zanima, dat opis-a nigde mere, data sirina ramena i duzina rukava-a predmet nema sav na ramenima, itd…pa pitaj ti sad za sve mere koje te interesuju i usput objasni sta odakle da izmeri!!!!!
Ako je poenta da se samo nesto pise, pa ok, neka se pise, ali sam ipak za to da se izvuču neki zaključci od silnog pisanja, u smislu poboljšanja – koje bi svima bilo od koristi.
Dakle, mislim da prilikom postavljanja predmeta treba uvesti pomoć i obavezno popunjavanje odredjenih mera za predmet prodaje (zavisno od podkategorije).
Naterati prodavca da postavi i bitne mere!!!
ps1: kako limundo nije naterao clanove da obavezno procitaju pravilnik, mislim da i od ovoga tek nema nista.
ps2: kod merenja gazista, razmenjivana razlicita iskustva i ideje – nema jedinstvenog stava – zakljucka sta se i kako meri. Mozda sam ja neinformisan…ali sam skoro naleteo na aukciju gde je prodavac napisao da je unutrasnje gaziste izmerio ˝štapićem od kanapeje˝, pa obziromda mi nije bilo jasno o čemu se radi, pitam čime je to merio (mora da je nesto jako precizno,mislim), kad to ti je u mediteranskoh kuhinj štapić od kanapeje, a u srpskoj: štapić za ražnjiće????
Toliko o zaključcima predhodne, slične teme, što naravno ne znači da (ne)će sada biti drugačije.
@sasa, slazem se da bi to poboljsalo situaciju, obavezan unos tacnih mera u polja, kao i pomoc, sa objasnjenjem o unosu i merenju, jer sam i sama ucila kako da merim od tada iskusnijih prodavaca… trazila, gladala, prepisivala… 🙂
Malo je problem sto nemaju svi, npr. duksevi savove na ramenima, pa ako bi bio obavezan unos tog podatka (sirina ramena), clanovi bi izmisljali mere, tesko je napraviti tipski obrazac za unos velicina kod garderobe, jer su krojevi najrazlicitiji.
Medjutim, za pocetak bi bilo idealno da clanovi procitaju ove savete Limundo tima, a verujem da ce samo malobrojni to da urade, i ako je to svakom clanu od koristi.
@marijagb za tako nešto (kroj rukava bez šava) bi tipkaa mera bila:
-duzina rukava od podnožja kragne (od vrata), i to nemoze da omane i inace – ja cesto trazim tu meru, radi provere, ostalih mera duzine rukava, ali isto tako cesto i ne dobijem odgovor – a tada i ne licitiram…iz inata.
Daleko od toga da tema nije interesantna, poucna i da bi trebali da je procitaju SVI limundovci, ali ipak kao i mnoge druge teme…
trla baba lan da joj prodje dan (sad mi pade napamet da mozda treba dodati u padajucem meniju i materijal predmeta….)
komentarisace ljudi kojima je uglavnom ovo vec jasno kako se radi, poneko zainteresovan ce i procitati, mozda…a i dalje ce predmet pratiti krajnje nejasan opis:
Evropska velicina je otprilike odredjena, jer ne pise nigde. Vodite se time da je na etiketi ispisana Americka velicina (XXL).
(iskopirao opis iz prve aukcije – koja je bez naznacenih mera), pa pitajte…
Hahaha, iz inata!! Pa ne, stvarno, nije kulturno ne odgovoriti na pitanje, pa i ako ne znas da odgovoris, trazis pojasnjenje pitanja…
A sto se tice materijala, ta opcija ima na Kupindu, a licno obavezno upisujem sastav, sa sve procentima, zasto da nako kupi poliester, ako ne zeli da ga nosi!?
To bi trebalo da postoji i na Limundu, definitivno.
Cak i ako nema etikete, svako moze da razlikuje pamuk od najlona. 🙂
I kada sve lepo upises, onda te niko nista i ne pita, samo licitira. 😉
to sto se tice materijala, treba da se navede svakako, ali ono na kupindu je prekomplikovano, pitam se koliko ljudi zna tacno sta je zersej ili zorzet? Treba staviti samo kao obavezno polje da se popuni da li je pamuk, sintetika, eventualno vuna i pod 4 mesavina i kraj. Pomoglo bi zato sto bi ljudi koji iz nekog razloga ne podnose sintetiku mogli da izaberu da pregledaju samo stvari od prirodnog materijala. Pod sintetika bi se podrazumevalo naravno sve sto je vestacko nebitno da li je poliester, poliamid, akril, acetat, najlon, likra, uostalom ko od nas uopste razlikuje te silne vrste sintetike?
Isto vazi i za obucu da bi trebalo da se naprave filteri za odvajanje ravnih cipela od onih na stiklu i prave koze od ostalih materijala. Ja prva izuzetno preferiram pravu kozu a nemam nacin da pogledam samo to jer ne stavljaju svi u naslov prava koza… I kod bundi bi koristio filter za odvajanje prirodnog krzna od vestackog…
6. Obim struka – merite poluobim pojasa
7. Obim kukova – merite najširi deo ispod završetka šnira (poluobim)
Da li ste sigurni da se ovako garderoba meri ?
Pitali ste krojače ??? Ne verujem, a ima ih po Beogradu
”I kada sve lepo upises, onda te niko nista i ne pita, samo licitira.”
Khm, khm, KHM!!!
😀
ja sam se ovim jos vise zbunila,mada idem najrealnije po velicini s/m/l/xl ili po slobodnoj proceni clana. ono sto mi treba je-KAKO SE MERI DUZINA GAZISTA NA CIPELAMA,CIZMAMA? imam vrlo malu nogu i nikad se ne snalazim,jel to ide od vrha stikle,ili kraja stikle ili kako? hvala
Hvala Lmundu što pomaže, ali da dodam da i pored svega ljudi će pitati jer za nešto ne veruju da u struku ima toliko i toliko pa da ponovo izmerim ako je moguće i da li je ako sam napisala struk 38 cm to poluobim ili obim? ( a uaglavnom svi unosimo poluobim), sami po sebi to ne znaju kao ni da li je veličina 38, M ili S? Mnogi ne znaju ni ta polja da unesu pravilno, pa mislim da im i tu treba pojašnjenje
valjda je i ovo odeca?:
HELANKE CARAPE,6-8 GOD
pitam da li imaju stopala? (da li su helanke ili carape?)
pitam za duzinu (jer mi 6-8 god bas i ne govori mnogo – odnosno dovoljno)
i to naravno, nema u opisu (pa zar bi pitao, da ima)…i nema odgovora, jos uvek…
– moguce da treba i za to objasnjenje, kako se meri…
@majamajja – kako se meri dužina gazišta možeš pogledati na http://blog.limundo.com/2012/11/duzina-gazista/
E zeleobi da mi vi napravitetaj limundo
zuki | 10.01.2013. – 20:09
6. Obim struka – merite poluobim pojasa
7. Obim kukova – merite najširi deo ispod završetka šnira (poluobim)
Da li ste sigurni da se ovako garderoba meri ?
Pitali ste krojače ??? Ne verujem, a ima ih po Beogradu
Kako mi niko nije odgovorio, pronađoh na netu, ono što su morali prodavci odeće pronaći, ali … ::::
1. Dimenzije tela -na etiketi se navodi za koji opseg tela je namenjen proizvod koji je dizajniran
Prvi deo standarda definiše listu dimenzija tela koja se koriste za označavanje veličine odeće, zajedno sa anatomskim objašnjenjima i mernim smernicama.
Uslovi, definicije i postupak merenja tela:
Glava obim
maksimalni horizantolni obim- od glave meren iznad ušiju
Vrat obim
Obim od vrata meri krojačkim metrom 2cm ispod Adamove jabuke i na nivou 7. vratnog pršljena
Grudi obim
maksimalni horizontalni obim, meri se tokom normalnog disanja preko lopatica, pod pazuhom i preko grudi
Bista obim
maksimalni horizontalni obim meriti tokom normalnog disanja, merna traka se postavlja horizontalno pod pazuhom i preko grudi (meriti sa brushalterom koji neće deformisati grudi u neprirodan položaj)
Ispod grudi obim
horizontalno, mereno ispod grudi
Struk obim
obim prirodnog stuka između vrha kuka kostiju i niže rebra, mereno pri normalnom disanju i pri stajanju uspravno opušteng stomaka
Kuk obim
horizontalni onim, meri se preko zadnjice i maksimalni obim
Visina
vertikalno rastojanje između vrha glave i tabana, pri stavu uspravno bez obuće na nogama
Dužina nogu
rastojanje između prepona i tabana, mereno po pravoj vertikalnoj liniji sa predmetom uspravno, noge malo razmaknute, a težina tela ravnoverno raspoređena na obe moge
Dužina ruku
meri se preko ramene linije preseka, preko lakta i sa rukom savijelnom pod uglom 90 stepeni
Ruka obim
masimalni obim meri
Dužina stopala
horizontalna udaljenost od kraja pete pa do početka prstiju, meri se dok ste bosi i u ravnomernom stavu tela
Telesna masa
meri se u kilogramima
Moj prijatelj je dobio negativnu I limundo odbija da mu je promeni jer je kupac merio svoje prste a prodavac koznu rukavicu. RUkavica je sa postavom I kupac je nezadovoljan jer ne moze da je navuce. TAko je covek nagrabusio ni kriv ni duzan. MOlim, KAko meriti duzinu prstiju ako rukavica ima postavu? 🙂
@URossBg
Hvala vam na komentaru. Zamolila bih vas da uputite prijatelja na kontakt stranu Limunda: http://www.limundo.com/Kontakt?utm_source=Pomoc_Header
Kolege će sve proveriti i uputiti ga kako može da postupi. Pozdrav i prijatno veče.
Obim struka ( os) je obim struka i meri se ceo obim struka, a polu obim struka je pola od obima struka.
najsigurniji nacin merenja gazista SVOG je da bosom nogom stanete na papir opisete olovkom obrise i onda lenjirom izmerite dijagonalno od sredine pete do vrha palca. To je vasa mera. a da bi dobro odabrali kod obuce ponudjene lako je, za sandale otvorenih prstiju tacno toliko, za cipele sa oblim prednjim delom pola cm vise za spicaste modele i do 1,5 a patike 1 cm vise.racuna se i to da li obuvate na bosu nogu, najlon/svilene carape ili kratke carape.Naravno sve ovo vazi samo u slucaju da je prodavac napisao Tacnu meru.A mera Struka se uzima na najuzem delu tela/stomaka/ izpod rebara a iznad kukova i to se NE moze promasiti.